"TAALLES BELANG RIJK VOORTE TOEKOMST" Sinds september 1988 nemen zo'n honderd buitenlandse medewerkers van de brouwerij in Zoeterwoude en van Vrumona in Bunnik vrijwillig deel aan de cursus 'Nederlands op de werkvloer'. De Zoeterwoudse medewerkers gaan twee keer per week voor twee uur naar school. Zij kunnen met een betere basiskennis van het Nederlands zelfstandiger werken, écht deelnemen aan werkoverleg en hun bijdrage leveren aan kwaliteitsverbetering. Nu de cursus een paar maanden loopt, vertellen drie Zoeterwoudse deelnemers over hun ervaringen. 14 Voor de uit India afkomstige M. Singh is de cursus Neder landse taal een nuttige en te gelijk ook leuke bezigheid. De heer Singh is etiketteerder en werkt sinds 1979 in Zoeter woude. Hij begon als stoffen handelaar op de markt in Den Haag. "Ik leerde daar snel veel verschillende woorden en na tuurlijk rekenen met Neder lands geld." Hij gaat twee maal per week naar Neder landse les. "We moeten zelf veel praten, lezen en ook schrijven in het Nederlands. Schrijven is het moeilijkste. De letters zijn totaal verschil lend van de Hindoestaanse let tertekens, zoals ik die vroeger op school heb geleerd. In ploe gendienst werken en daar naast studeren gaat niet gemakkelijk samen. Heb je twee uur les en een vroege of late dienst erachteraan dan ben je bijna twaalf uur van huis. Je hebt de volgende dag dan niet altijd zin om direct te gaan zitten studeren. Ik heb vanaf het begin veel naar de Nederlandse televisie gekeken en ook geprobeerd Nederland se kranten te lezen. Nu ben ik aan het oefenen met de hand boeken van de nieuwe etiket teerder van colonne 3. Ik kan nu dus zelf lezen over de ma chines waarmee ik werk." Voor de heer Singh is dat ook een belangrijke reden om aan de cursus mee te doen. "Wil ik in de toekomst met de moder ne machines kunnen werken dan moet ik vooral goed Ne derlands kunnen spreken en lezen." Sesamstraat populair "Vooral de Nederlandse gram matica is moeilijk", reageert de heer M.A. Martins. De uit Portugal afkomstige medewer ker zegt dan ook veel uit zijn hoofd te moeten leren. "Ik moet veel herhalen om het te onthouden." De heer Martins kwam in 1970 bij Heineken in Rotterdam. Nu werkt hij aan de Zoeterwoudse fustencolon ne en moet hij de groepsleider kunnen aflossen. "Ik weet nu door de Nederlandse les ook de betekenis van verschillende technische woorden en kan bijvoorbeeld beter uitleggen wat er mis gaat. Ik moet voor al oefenen in schrijven en re kenen. Lezen is leuk omdat we oefenen met boeken over de machines." Gevraagd naar de Nederlandse televisie rea geert hij met een brede glim lach: "Je leest in de krant dat veel ouderen naar kinderpro gramma's kijken. Wij doen dat ook. De betekenis van woor den wordt uitgelegd en er wordt veel herhaald. Sesam straat is bij ons heel populair." Te weinig contact met Nederlandse collega's De Spaanse J. Carrodeguas Pena werkt als tapper aan co lonne 5 en volgt twee keer per week met elf andere cursisten zijn lessen Nederlands op de brouwerij in Amsterdam. Hij maakt direct duidelijk dat hij veel moeite heeft met het le ren van het Nederlands. "Jammer genoeg kan ik veel te weinig oefenen. Ik sta de hele dag alleen te werken en heb af en toe in de kantine contact met Nederlandse collega's. Ik woon alleen en heb nogal wat Spaanse vrienden met wie ik geen Nederlands spreek." Hij is tevreden over de lessen. "Je leert veel woorden die je di rect op het werk kunt gebrui ken." Twee jaar geleden volgde de heer Carrodeguas ook al een cursus Nederlands. "Een paar maanden lang kregen we elke dag 15 minuten les. Dat was niet goed. Twee keer twee uur per week is veel intensie ver, daar leer je veel meer van." V.l.n.r. de hezen J. Carrodeguas Pena, M. Singh en M. A. Martins

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 14