Het gedistilleerd en de fiscus In het Rotterdamse Belastingmuseum opende de heer H.F.M. Coebergh (lid van de Raad van Bestuur) onlangs de tentoonstelling 'De geest in de fles'. Deze is voor 80% samengesteld uit materiaal dat in bruikleen is gegeven door de Gedistilleerd en Wijngroep Nederland. Onder de naam 'De geest in de fles' wordt kort ingegaan op de produktie van gedistilleerd door de eeuwen heen en de relatie met de fiscus. Een relatie die al eeuwenlang bestaat, want voor de overheid betekent de accijns op gedistilleerd een belangrij ke vorm van inkomsten. Dat is altijd zo geweest en zal ook wel zo blijven. Voor de samenstelling van de ten toonstelling heeft conservator G. Nieman diverse (oud)gedistilleerd- producenten benaderd met de vraag om informatie en bruikleengoederen. Bij de GWN vond hij een gewillig oor. Een groot deel van de tentoonge stelde filters, koperen kannen, potten en kuipersgereedschappen is van de GWN afkomstig. Daarnaast wordt de bezoeker met behulp van GWN-ma- teriaal inzicht gegeven in het distilla tieproces, zoals door middel van de video 'Van korrel tot borrel'. Heel opvallend zijn ook de houten panelen aanwezig, die de heer f.D. van de Putte van de GWN enige jaren geleden zelf heeft gemaakt, met details uit het produktieproces. "Heel leuk dat mijn werk daar hangt", zegt de heer Van de Putte. "Echt een eer." Zijn panelen en de overige gedistil- leerdattributen zijn nog tot en met 26 februari te bezichtigen in het Belas tingmuseum, Parklaan 14 te Rotter dam. Het museum is dagelijks (behalve op maandag) geopend van 10.00 tot 17.00 uur, in het weekend van 11.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. De heer G. Nieman, conservator van het museum, bij de panelen van de heer Van de Putte Dooi de eeuwen heen wordt accijns geheven op alcohol, afhankelijk van het alcoholpercentage. Op deze manier nam in de jaren vijftig de belastingambtenaar in de branderij een monster om de sterkte van de alcohol te bepalen

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 13