of "Eerst zien en dan geloven" EUROPA 1992 Overje heen laten komen Eerstzien, dan geloven Êm Wi Sneller wisselen van land "Oh, daar heb ik nog helemaal niet over nagedacht", is de eerste reactie van de heer C. Westgeest. Hij is me dewerker van de afdeling Transport Declaraties bij Centrale Inkoop in Zoeterwoude. Toch blijkt hij wel de gelijk veel berichten over T992' te hebben gevolgd. "Er wordt volop over gesproken en geschreven", zegt hij. "Maar die berichten staan nog bol van de vraagtekens. Er zal onge twijfeld het nodige gaan veranderen. Ik geloof er echter niets van dat dat al op heel korte termijn zal gebeu ren. Daar zullen nog heel wat jaren overheen gaan, voordat alle maatre gelen waarover nu wordt gesproken, gerealiseerd zijn. En ik denk dat de landen het op een aantal punten on eens blijven. Maar het blijft specule ren. Het is iets dat je over je heen moet laten komen." gin van de jaren tachtig ontstond het idee om Europa, nu nog derde economische macht in de wereld, een krachtiger inter nationaal aanzien te geven. Europa zou de Verenigde Staten en Japan achter zich moeten laten. De twaalf landen van de EG moeten daartoe hun landsgrenzen opheffen en komen tot een grote interne markt, waar vrij verkeer van mensen, goederen, diensten en kapitaal mogelijk is. Geen grenzen meer waar verschillende BTW- tariefen gelden en waardoor accijnsver- schillen de produkten voor de Europese consument onnodig duurder maken. Een Europese munt en een Europees paspoort moeten er komen. De milieu wetgeving moet op Europees niveau tot stand komen, omdat vervuiling nu een maal niet bij de grens ophoudt. Het vreemdelingen- en sociaal beleid moet vanuit Brussel, waar de EG zetelt, wor den geregeld zodat het voor de Europese burgers mogelijk wordt om daar heen te gaan waar werk is. Voor- en tegenstanders De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, berekende dat het opheffen van de grenzen en accijnzen een besparing van zo'n 500 miljard gul den zullen opleveren. De prijzen in de EG-landen zouden daarmee 6% dalen en een economische groei van 7% zou het gevolg zijn. Tenslotte zullen er in het ene Europa - met 320 miljoen inwoners - ruim 2 miljoen extra arbeidsplaatsen bij komen, berekende de Euro-economen. Maar ook bij deze getallen worden vraagtekens gezet. Het lijkt te mooi om waar te zijn. De tegenstanders hebben zo hun twijfels. Want van de 287 richtlij- Mevrouw P. van Dorst, medewerk ster van het Reisbureau bij de Perso- neeldienst Internationaal, kan er kort over zijn. "Ik denk dat het voor ons meer alge meen gemak zal betekenen wat ad ministratie betreft. Er zullen mis schien minder formulieren ingevuld hoeven te worden, er hoeft minder gerekend te worden omdat geheel Europa met één munteenheid werkt, en de visa zullen verdwijnen. Maar ik moet het allemaal nog maar zien", voegt zij er enigszins sceptisch aan toe. Een grenzeloze uitdaging. nen -een soort Europese wetten- die de Europese Commissie heeft opgesteld, zijn er nog slechts zeventig door de Eu ropese ministerraad aangenomen. Het is de vraag of er over alle nog resterende richtlijnen, waaronder het gelijktrekken van de BTW-tarieven en belastingstel sels, nog voor 31 december 1992 over eenstemming kan worden bereikt. Inmiddels is er geen weg terug meer. De twaalf EG-lidstaten zijn vastbesloten om dat ene grote Europa vaste vorm te ge ven. Wordt 1 januari 1993 niet gehaald dan is het in elk geval een stuk dichterbij klinkt het in de verschillende regerings steden. V oorbereidingen Het bedrijfsleven in de verschillende landen is zich in 1988 dan ook daadwer kelijk gaan voorbereiden op de grote in terne markt. In de bank- en mediawe reld zijn samenwerkingsovereenkom sten en fusies aan de orde van de dag. En ondernemers, groot en klein, zetten hun mogelijkheden en kansen op een rij. Ook binnen Heineken wordt onder zocht welke invloed de interne Europese markt op de activiteiten van de onderne ming zal hebben. In de afgelopen tien tot vijftien jaar heeft het concern zijn positie in Europa voortdurend versterkt. Waar andere ondernemingen koortsachtig be zig zijn hun belangen in Europa met het oog op 1992 uit te breiden, heeft Heine ken die fase voor een belangrijk deel achter de rug. In acht EG-landen heeft het concern inmiddels belangrijke marktaandelen opgebouwd en in zeven landen heeft Heineken eigen brouwerij en. Daardoor is de kennis over distribu tie en marketing in andere EG-lidstaten voor een groot deel in huis. Heineken heeft dus al veel gedaan met het oog op de interne Europese markt. Maar het betekent niet dat 1992 nu sim pelweg kan worden afgewacht. Een spe ciale werkgroep is enkele maanden gele den begonnen met het verder inventari seren van de gevolgen van de open gren zen voor het Heineken-concern. Helaas is het nog te vroeg voor conclusies op deze plaats. "Ik denk dat het laten vervallen van de grenzen in Europa en het nemen van alle andere voorgestelde maatre gelen om tot een interne markt te ko men, onvermijdelijk is." Dat is de mening van de heer H.M. Veenen- daal, personeelsfunctionaris bij Vru- mona in Bunnik. Hoewel erover wordt gesproken financiële aspecten (zoals belastingklimaat) op één basis te stoelen, voorziet hij dat er voorals nog grote verschillen zullen blijven bestaan. "Je zult straks gemakkelij ker werk in een ander land kunnen zoeken", is zijn verwachting. "Om dat we in Nederland een goed stelsel hebben van sociale voorzieningen voorzie ik dat er een trek gaat ont staan van mensen uit de landen met lage lonen. Als we dan nog steeds een vacaturestop hebben, zal dat voor Personeelszaken bij Vrumona nauwelijks consequenties hebben."

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 5