IjjjQjjQjjOI "Positief en iritdagei vvonf Geen krant, tijdschrift of televisieprogramma lijkt er, wan neer het jaar ten einde loopt, aan te kunnen ontkomen: een terugblik op de afgelopen twaalf maanden. Vers van 't Vat vormt daar geen uitzondering op. Zo staat in dit december nummer het bijna traditioneel geworden artikel 'jaar in beeld'. Even vanzelfsprekend is het om een blik vooruit te werpen. Daarom ook deze keer een overzicht van de mede werkers die in het komende jaar hun jubileum zullen vie ren of volgens plan afscheid zullen nemen. De jaarwisse ling is vaak ook een mooie gelegenheid om eens wat verder in de toekomst te kij ken. Om over het komende jaar heen te kijken. Onze fantasie werd sinds jaar en dag geprikkeld bij de ge dachte aan de aanstaande eeuwwisseling. We hebben ons de laatste tijd een nieuw en eerder doel gesteld: 1992. Jammer als de pas poorten verdwijnen "Ik denk niet dat wij er in ons werk veel van merken", zegt de heer G. Westenburger, die als bewa kingsbeambte de controle uitvoert op het inkomend en uitgaand ver keer in Zoeterwoude. "Wij moeten blijven tellen wat er in- en uitgaat." De heer Westenburger denkt dat de Europeanen in de toekomst wellicht gemakkelijker naar een ander land trekken om daar werk te zoeken. Persoonlijk vindt hij het wat spijtig als de grenzen verdwijnen. "Het to nen van een paspoort had toch wel iets. Als je dan met vakantie gaat, merk je niet eens meer dat je een an der land inrijdt. Dat vind ik eigenlijk wel jammer." Na de 31ste december van dat jaar moet Europa een grote economi sche eenheid zijn. De slagbomen aan de huidige grenzen zullen dan defintief om hoog staan. 'The United States of Euro pe' zoals Europa na 1992 wel wordt ge noemd, moet het grootste economische machtsblok in de wereld worden. On danks dat de nodige informatie wordt gegeven via het Euro 06-nummer en de databank, is er nog veel onduidelijkheid over wat de toekomst gaat brengen voor burger en bedrijfsleven. Onder Heine- ken medewerkers zijn de meningen ver deeld. "Het blijft speculeren. Je moet het maar over je heen laten komen." Een stukje historieDirect na de Tweede Wereldoorlog voelden verschillende Eu ropese landen de noodzaak om nauwer te gaan samenwerken. Niet alleen op mi litair terrein. Ook de economische we deropbouw van Europa vroeg een geza menlijke aanpak. Dit leidde in 1957 tot het Verdrag van Rome. De Benelux, Frankrijk, Italië en de Bondsrepubliek vormden vanaf dat moment de Euro pese Economische Gemeenschap. Een belangrijke stap naar een Europese een wording was daarmee gezet. In de jaren daarna breidde de EEG zich uit, werd een Europese Gemeenschap en telt van daag de dag twaalf lidstaten. Aan het be- 4

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 4