Heineken scoort goed op imago-barometer CORPORATE IMAGE BAROMETER 1988 Philips is en blijft het best bekende bedrijf van Nederland, Heineken wordt het vaakst positief beoordeeld en Ahold stijgt het snelst in bekendheid en populariteit. Dit zijn enkele uitkomsten van een onderzoek onder kaderfunctio narissen naar het beeld dat zij van het Nederlandse bedrijfsleven hebben. De resultaten van het onderzoek werden enige tijd geleden al gepubliceerd. In de afgelopen maand werden de gedetail leerde onderzoekscijfers rond het imago van Heineken bekend gemaakt. Het onderzoek naar het Corporate Image wordt elke twee jaar uitgevoerd in opdracht van de uitgeversbedrijven Bo- naventura en De Telegraaf. In de maan den april tot en met juni hebben ruim 1100 functionarissen (bedrijfshoofden/ directeuren, hogere vrije beroepsbeoe fenaars, hogere en middelbare em ployés) van Nederlandse bedrijven een uitgebreid enquêteformulier ingevuld. De resultaten geven aan welk beeld de 'decision makers' of beslissers over meer dan 100 Nederlandse ondernemingen hebben. Voor de bedrijven is het niet al leen leuk te weten hoe er over hen wordt gedacht. Het kan nuttig zijn te weten op welke onderdelen de onderneming hoog scoort en op welke minder. Bekendheid en algemene indruk Met de bekendheid van Heineken is het, niet geheel onverwacht, goed gesteld. 84% van de ondervraagden zegt regel matig tot vaak wat van Heineken te ho ren. Heineken neemt daarmee na Phi lips, de KLM en de PTT een vierde plaats in. Het overgrote deel (94%) van deze groep, die enigzins bekend is met Heineken, vult onder het kopje 'alge mene indruk' goed tot uitstekend in. Imago-aspecten Na deze algemene vragen is de deelne mers gevraagd naar hun waardering voor tien imago-bepalende aspecten, zo als: de kwaliteit van het management, de mening over de kwaliteit van produkten en diensten, het werkklimaat, het maat schappelijk verantwoordelijkheidsge voel, het innovatieve karakter, de toe komstverwachtingen en de informatie verstrekking over de activiteiten van de onderneming. De belangrijkste verschuivingen in de resultaten komen naar voren in het oor deel van de ondervraagden naar de kwa liteit van het management. Heineken 'klom' van een tweede plaats naar een eerste, op de voet gevolgd door Ahold die in 1986 nog een zesde plaats bekleed de. De verschuiving kwam vooral tot stand door het oordeel van de jongere 'beslissers' (tot 35 jaar). In tegenstelling tot de relatief oudere onderzoeksdeelne mers waardeerden de 'jongeren' de kwa liteit van het management hoger dan twee jaar geleden. Heineken heeft met Philips stuivertje ge wisseld waar het gaat om de klassering als favoriete beleggingsobject. Na de Koninklijke Shell Groep bekleedt Hei neken met 57% een tweede plaats. Onveranderd positief Op een aantal onderdelen dat invloed heeft op het imago van Heineken, ver toont de uitslag hetzelfde beeld als in 1986. Zo wordt het rendement van de onderneming door 88% van de onder vraagden als goed of uitstekend beoor deeld. Ook over het maatschappelijk verantwoordelijkheidsgevoel van Hei neken wordt door de ondervraagden po sitief gedacht. Ondanks een stijging in de positieve waardering, staat Heineken minder be kend als een innovatief bedrijf. In de rangschikking, die door IBM wordt aan gevoerd, komt Heineken op een ne gende plaats uit. Onveranderd positief zijn de geënquê teerden over hun toekomstverwachtin gen voor Heineken, 91% kenmerkt ze als goed tot uitstekend. Het betekent, evenals in 1986, een eerste plaats. Consumentenonderzoek Heineken komt er bij de 'beslissers' van andere bedrijven zeker niet slecht af, zo mogen we concluderen. Maar ook onder consumenten schept de naam Heineken vertrouwen. Marketing manager drs. M.M.J. Valens zegt in een reactie op het onderzoek: "Het is natuurlijk goed dat het imago van de onderneming er zo goed op staat. Het is echter voor ons belangrijker te weten hoe het met het beeld over onze merken en produkten is gesteld. Daarom doen we daar veel eigen onder zoek naar." Uit dat onderzoek blijkt dat ook de con sumenten veelal positief oordelen over de naam van Heineken in relatie met de produkten. Mevrouw drs. M. Snoeyen- bos van de afdeling Marketingonder- zoek/Public Affairs noemt als voorbeeld een recent gehouden onderzoek naar de reclames van Buckler. "De naam Heineken achterop de Buckler-fles maakt tegelijkertijd ver schillende reacties bij de mensen los. Eerst is men verbaasd over Buckler als produkt van Heineken, maar op het zelfde moment geeft de naam Heineken het vertrouwen dat het een goed produkt is."

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 18