Den Bosch afscheid van een echte Heineken man Directeur J.M. van Rossem De heer ir. J.M. van Rossem neemt in februari 1989 af scheid van Heineken. Hij bekleedde in 35 jaar vele functies binnen de onderneming. Van assistent-bedrijfsleider in op leiding tot directeur Produktie Bier Nederland. De laatste jaren is hij directeur Concern Speciale Opdrachten Mout en Hop. Kortom: afscheid van een echte Heineken-man. ï- de Cambrinuskelder een aperitief en een (- souper aangeboden. Vrijdag 18 november stond een aantal Ie lezingen op het programma. Onder de n sprekers waren ook enkele Heineken- n medewerkers. Mevrouw dr. M. Holle- r- mans hield de toehoorders de resultaten le voor van haar onderzoek naar de effec- i- ten die eiwitten, als bestanddeel vari bierschuim, hebben op de schuimvor- ming van bier. Ir. Chr. Versteegh pre senteerde op de Brouwersdagen de door d hem ontwikkelde convectiebak voor de ;- reiniging van wort, waarover in Vers van n 't Vat 10/1988 werd bericht. Voor de )r heer Van Rossem was het de laatste keer n j dat hij tijdens de Brouwersdagen als n voorzitter van het organiserende Nibem n optrad. Kerstmis is zo leuk, Kerstmis is zo leuk, want dan mag je de kerstboom ver siere en lekkere appelflape eten en dat is leuk. Helmuth Stuiver (7) Vlijmen voorzitter" van Litsenburg de kristallen pul met inscriptie, De heer J.M. van Rossem Na een korte opleidingstij d in Rotter dam en een half jaar bij het brouwe rijlaboratorium in Amsterdam werd de heer Van Rossem in 1955 aangesteld als assistent-bedrijfsleider bij de Rotter damse brouwerij. "Vandaag lijkt dat heel watmaar het was niet meer dan een titel. Het enige dat van je werd ver wacht, was dat je je nergens mee be moeide", typeert hij de veranderde ver houdingen met een lach. In augustus 1957 gaat de heer Van Rossem voor zeven jaar naar de nieuwe brouwerij in Den Bosch. De functie van bedrijfsleider zet hij voort als hij in 1964 naar Rotterdam terugkeert. "Ik moest wel weer even wennen aan de andere mentaliteit. Brabant kent een Bourgondische levensstijl, die mij wel aanspreekt. Rotterdam is een stad met een industrieel verleden. Op de brouwe rij waren dan ook velen lid van de vak bond. Ik heb dat altijd een voordeel ge vonden omdat daardoor duidelijk was waar iedereen voor stond." Samen met de toenmalige directeur Pro duktie Nederland, de heer G.L. Rinkel en de heer R. van Marwijk Kooylid van de Raad van Bestuur, is de heer Van Rossem nauw betrokken geweest bij de voorbereidingen en de bouw van de brouwerij in Zoeterwoude. "Dat was een tijd van veel onderhande len, tijdsplanningen maken, geld en ver gunningen regelen en allerhande calami teiten opvangen. Een afwisselende op dracht naast mijn normale werk als on der-directeur Produktie Nederland", weet de heer Van Rossem zich te herin neren. Sinds 1981 is de heer Van Rossem direc teur Concern Speciale Opdrachten Mout en Hop. Een functie waarin hij zich bezighoudt met de ontwikkelingen op het gebied van de grondstoffen. Door het Nibem wordt veel onderzoek gedaan naar bijvoorbeeld de ontwikkeling van nieuwe gerstrassen. Maar Heineken doet zelf ook dergelijk onderzoek. De recente samenwerking met de Carlsberg brouwerij is daar een voorbeeld van. De heer Van Rossem daarover: "Je mag je als Heineken met het oog op de toe komst niet afzijdig houden." Hij is inmiddels begonnen met het af bouwen van zijn functies in adviesraden van TNO, in de commissies van de Euro pese brouwerijvereningingen, maar ook in de Kamer van Koophandel en het Hoogheemraadschap Rijnland. Na zijn pensionering wil hij zeker niet achter over gaan leunen: "Dat is mijn aard niet. Ik wil me actief bezighouden met actieve zaken en daar verantwoordelijkheid voor dragen. Ik denk dus nog niet aan stoppen. Een mens moet wat te doen hebben." 15

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 15