Succesvolle Brouwersdage Het Nibem organiseert meerdere ke ren per jaar bijeenkomsten en ex cursies voor de leden. In het voorjaar ko men zij bij elkaar voor de zogenaamde Gerstdag. Op het programma staan dan lezingen over de uitzaai van rassen in datzelfde oogstjaar, een actueel onder werp, een excursie of een bezoek aan de proefvelden. In het najaar worden tradi tioneel de Brouwersdagen gehouden. Na dertien jaar heeft de heer J.M. van Rossem op 18 no vember de voorzittershamer van hetNibem neergelegd. De stichting Nederlands Instituut voor Brouwgerst, Mout en Bier is een afdeling van het Instituut CIVO-Analyse TNO in Zeist. Deze onafhankelijke stichting doet onder meer onderzoek op het gebied van gerst, mout, bier en hop, maar ook van wijn en gedistilleerd. Een andere belangrijke taak is het geven van landbouwkundige adviezen aan bijvoor beeld telers van gerstrassen. "Fuaie I i >em en TNO zie ik als een van mijn belangrijkste activiteiten als vt DeheerVan Rossem bekijkt met mw. H. Hamersenmw. B. van welke hij van bedrijfsleider P. Hamers kreeg aangeboden In het Nibem zijn verschillende groe pen vertegenwoordigd door hun overkoepelende organisaties. De brou werijen, de mouterijen, de graanhande laren, de kwekers, het produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten en het landbouwschap. "Het uitvoeren van landbouwkundig on derzoek en het exploiteren van de daar voor noodzakelijke proefvelden zijn zulke kostbare zaken, dat het beter is om het samen aan te pakken", aldus de heer Van Rossem. Het Nibem was tot 1981 een zelfstandig instituut en had banden met TNO. In dat jaar werd vanwege de noodzakelijke hoge financiële bedragen die nodig wa ren voor onderzoek besloten te fuseren met TNO. Het Nibem werd een afdeling van het Instituut CIVO-Analyse TNO in Zeist. "Toen ik in 1975 als voorzitter van het Nibem aantrad was dat fusieproces net in gang gezet. De fusie met de over dracht van personeel en laboratorium naar Zeist zie ik als een van mijn belang rijkste activiteiten tijdens mijn voorzit terschap." De heer Van Rossem is als 'baas' van het Nibem een voorvechter van de in Neder land geteelde brouwgerst. De 200.000 ton mout die de brouwerijen jaarlijks verwerken, wordt voor het overgrote deel nog geïmporteerd. De brouwers willen echter graag meer gebruik maken van Nederlandse brouwgerst. Om ver schillende redenen gebeurt dit nog niet in voldoende mate, meent de heer Van Rossem. "De Nederlandse akkerbou wers zijn niet zo bekend met de gerst teelt. Van oudsher houden zij zich bezig met de verbouw van tarwe, suikerbieten en aardappelen en minder met gerst. Het Nibem probeert met uitgebreide voorlichtingsprogramma's de boeren warm te maken voor de brouwgerstteelt. Aan de andere kant is het niet vreemd dat de boeren niet zo zijn geïnteresseerd in het verbouwen van gerstrassen. Door een ingewikkeld en nadelig Europees subsidiebeleid voor de gerstteelt is het voor de boer interessanter om andere ge wassen te verbouwen. Het Nibem pro beert enerzijds invloed uit te oefenen op de landbouwpolitici en anderzijds de Ne derlandse boeren te motiveren meer brouwgerst te verbouwen. Een derde groep waar het Nibem zich op richt is de handel. Ook zij moeten overtuigd wor den dat er kwalitatief goede brouwgerst van de Nederlandse akkerlanden komt. Ook daar proberen wij onze invloed aan te wenden." Een interessant onderdeel van het Ni- bem-voorzitterschap vindt de heer Van Rossem het 'diplomatieke spel'. "Het is toch een club waar verschillende brou wers om tafel zitten. De sfeer is zakelijk en het is de kunst om individuele com merciële belangen buiten de deur te hou den. Daar ligt een belangrijke taak voor de voorzitter." De Nibem-gasten bezochten in kleine groepjes de brouwerij in Den Bosch Dit jaar kwamen ruim tweehonderd brouwers, mouters, handelaren, kwe kers en onderzoekers bij elkaar in Den Bosch. Op 17 november werden zij door bedrijfsleider ir. P. Hamers ontvangen op de brouwerij in Den Bosch. Na een rondleiding door de brouwerij werd in 14

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 14