Overplaatsing Bokma en Zwarte "Het is hier wat vol hè?" "Besloten de gok te wagen" De datum 9 december 1986 roept bij veel medewerkers van de voormalige vestiging van de Gedistilleerd en Wijngroep Nederland (GWN) in Leeuwarden nog steeds de herinne ring op aan een voor hen trieste dag. Wat al langer werd ver wacht, gebeurde: de directie maakte op die dag het voorne men bekend de Noordelijke vestiging te willen sluiten en de produktie van Zwarte Kip en Bokma in zijn geheel over te brengen naar Zoetermeer. Het betekende voor velen het einde van een lange loopbaan in Leeuwarden. Voor de 36 medewerkers is al het mogelijke gedaan om, binnen het Heineken concern of daarbuiten, nieuw werk te vinden. Nu, bijna twee jaar later, is alles achter de rug en kan de ba lans worden opgemaakt. Vers van 't Vat blikt terug en sprak met enkele enthousiaste medewerkers die met Bokma en Zwarte Kip zijn meeverhuisd. johgi RUKnhi -SAi/u Fokke van der Weij was in Leeuwar den chef van de distilleerderij en de verpakkingsafdeling. In zijn nieuwe functie in Zoetermeer heeft hij de dagelijkse leiding over de distilleer derij "De organisatie is hier een stuk breder. De verantwoordelijkheden zijn over meer mensen verdeeld en lopen sterker van boven naar bene den", is zijn eerste reactie wanneer hem gevraagd wordt naar de grootste verschillen. De overstap naar Zoe termeer was voor Van der Weij geen eerste, maar wel een noodzakelijke keus. "Na vijftien jaar bij Bokma viel er in het noorden weinig te kiezen. Door de superheffing gingen landbouwbe drijven dicht, de visserij heeft het nog steeds moeilijk en Bokma was niet het eerste bedrijf dat de poorten sloot. Wij waren dus ook niet de eni gen die naar ander werk zochten." Na het bericht over de voorgenomen sluiting heeft Fokke van der Weij zich in de begeleidingscommissie, waar hij deel van uitmaakte, hard ge maakt voor duidelijkheid over wat ging komen. "We moesten zo snel mogelijk aan het werk om onzeker heden bij de collega's weg te nemen. Het werk van Michiel Boonen en Robert van Bergen heeft daar vol gens Van der Weij een goed effect op gehad. "Zij hielden zich dagelijks be zig met de herplaatsing van de mede werkers en kwamen met creatieve oplossingen." Hij is blij dat hij met zijn gezin naar het Westen is afgereisd, ook al heeft het even geduurd. De eerste negen maanden, tot hij zijn nieuwe huis in Waddinxveen kon betrekken, heeft hij met een vijftal collega's in een ho tel 'gewoond'. Zijn nieuwe woon plaats is als een stad voor hem. "We komen uit een dorp met vierhonderd inwoners. Met 22.000 mensen in Waddinxveen is dat wel even wen nen. Het is hier wat vol hè", zegt hij met een brede lach. Hoe de andere gezinsleden de nieuwe omgeving er varen? "Die zijn ook heel snel ge wend. De jongste van vier jaar spreekt thuis zelfs al geen Fries meer." Sluiting van de vestiging in Leeuwar den was onderdeel van een algehele reorganisatie binnen de GWN. De ge- distilleerdmarkt verkeerde in een diep dal en de GWN was genoodzaakt effi ciënter te gaan opereren. Het onder één dak brengen van de totale GWN-pro- duktie was daarbij één van de middelen. Voor de 36 medewerkers van Bokma en hun gezinnen kon dat ingrijpende gevol gen hebben. De Regeling Overplaatsing Wegens Organisatorische Redenen (ROWOR), onderdeel van het Sociaal Plan, gaf de medewerkers de zekerheid dat zij financieel niet in de kou zouden komen te staan. Een begeleidingscommissie zag toe op een goede uitvoering van het Sociaal Plan. Personeelszaken, de onderne mingsraad, een aantal medewerkers en de naar Leeuwarden uitgezonden 'ma nagement trainee' Michiel Boonen en zijn opvolger Robert van Bergen werk ten in deze commissie nauw samen. Jaap Houthuys, lid van de GWN-onderne- mingsraad, hierover: "Ons doel was Op het bericht van de sluiting zei be dieningsvakman Johan van Asperen jr.: "Ik ga mee". Zijn vrouw voelde 10

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 10