"Het is het mooist als het flink stormt" Bennie Spoelstra: Spoelies" waterdragers tijdens de Sneekweek Tijdens de Sneekweek is het op en rondom het Sneekermeer altijd een drukte van be lang. Vooral op het 'starteiland', het eiland in het Sneekermeer waar het startschot voor elke zeilwedstrijd wordt gelost. Hier con centreert zich de belangstelling. Of men nu met de pont is overgestoken, of met de ei gen boot er naar toe gevaren is, ieder heeft slechts één doel: het meebeleven van de ge zellige, unieke sfeer. Er is dan ook geen plaatsje meer vrij op het terras van café-res taurant 'it Foarunder'. Dat betekent dat er voor Bennie Spoelstra, zijn (drieling)broer Herman en hun vriend Sjoerd de Boer werk aan de winkel is. De drieling Spoelstra vallende verschijning met alles erop en eraan. Door zijn enorme luchthoorn, de zwaailamp voor noodgevallen en de hy draulische kraan kan hij amper over het hoofd worden gezien. Evenmin als zijn eigenaren trouwens. Want Bennie en Herman zijn er twee van een drieling. Ze hebben hetzelfde kapsel, dezelfde rood harige snor en hetzelfde brilmontuur. Ze zijn moeilijk uit elkaar te houden. Van daar dat ze door de meeste mensen niet met de eigen voornaam worden aange sproken, maar worden aangeduid als 'de Spoelies'. Zoals al gezegd, zorgen Bennie, Her man en Sjoerd voor de bevoorrading van het starteiland. Met hun boot brengen ze alles over dat nodig is. Dat kan variëren van bierfusten en kratten frisdrank tot de grote bierbuf fetten en ander materiaal van Reclame Service, dat in de grote feesttent op het eiland een plaatsje vindt. "Een paar da gen geleden was er een radio-uitzending vanaf het eiland. Toen hebben we voor de omroep alle spullen overgevaren. Soms hebben we hele muziekbands aan boord." Hoewel de werkzaamheden lijken op het eigen werk bij de drankenhandel, noemt Bennie dit zwaarder. "Alles gaat hier twee keer door je handen. Eerst moet het van de vrachtwagen af op de boot en aan de overkant gaat het van de boot op een trekker. Met de trekker rij den we naar it Foarunder, waar we het moeten lossen. Met leeg goed doen we het tegenovergestelde." De bemanning van De Dorstlesser heeft zichzelf nog meer taken opgelegd. Bij slecht weer zorgen ze bijvoorbeeld ook voor het rechttrekken van omgeslagen boten. "Het is het mooist als het flink stormt", zegt het drietal eenstemmig. Wanneer de elementen zich tegen de schepen keren en De Dorstlesser vaak in actie moet komen, genieten ze. Net zoals een brandweerman graag af en toe vuur wil zien. "Maar de veiligheid van de mensen staat natuurlijk voorop. Eerst kijken we of de mensen kunnen helpen, daarna pas houden we ons met de boten bezig. De mensen, die we helpen, waar deren dat. Er is niets mooiers dan een beteuterd gezicht een blije uitdrukking te zien krijgen." Ze zijn de waterdragers tijdens de Sneekweek, de „Spoelies" (de broers Berend en Herman Spoelstra) en hun rechterhand Sjoerd de Boer. Deze drie rasechte Snekers zijn al meer dan vijftien jaar bij het zeilevenement betrokken en ze maken zich uitermate nuttig. Met hun motor-dekschuit, die de zeer toepasselijke naam „De Dorstlesser" draagt, hebben ze als hoofdtaak de bevoorrading naar het Starteiland. Vele malen deze week varen ze eiland-Sneek vice versa. Niet alleen voor Hans Vellinga en It Foarunder, maar ook voor de KWS en het organisatiekomitee als die een beroep op het trio doen. „Wij zijn alle drie manusje-van-alles", merkt Berend op. „We verrichten allerlei hand- en spandiensten, maar we vervoeren natuurlijk frisdranken, bier en gasflessen." De mannen beschouwen de Sneekweek-klus als een werkvakantie en ze zouden het niet graag anders willen. „We varen met ons eigen boot. Voor Hans Vellinga is het een uitkomst. Ook deden we dit werk al voor zijn voorganger Murk Boerstra. En het werk doen we praktisch pro deo. Natuurlijk worden onze onkosten wel vergoed, dat is logisch", vult Herman aan. Hun bereidwilligheid blijft niet beperkt tot de Sneekweekdagen. „Ook bij andere zeilwedstrijden en grote Evenementen op en rond het Sneekermeer zijn we aanwezig. Bijvoorbeeld om net als tijdens de Sneekweek omgeslagen boten recht te trekken. Vooral bij harde wind hebben de deelnemers aan wedstrijden onze hulp vaak nodig", aldus Berend. Bennie, Herman en Sjoerd voelen zich in hun element, zo bezig op en rondom het water, al betekent dat dan hard werken. Ze nemen er graag hun vakan tie voor op. Dat doen ze al vijftien jaar en dat zal nog heel wat jaren gebeuren. Bennie Spoelstra is in het dagelijks leven vrachtwagenchauffeur bij ho- recagroothandel Hergarden te Grouw in het horecagebied Groningen/Friesland/ Drente. Hij heeft letterlijk van zijn werk zijn hobby gemaakt. Al ruim vijftien jaar zorgt hij namelijk voor de bevoorrading van het starteiland. Dat doet hij tezamen met zijn broer Herman en hun vriend Sjoerd de Boer. En, niet te vergeten, met hun boot 'De Dorstlesser'. "Als kleine jongens hielpen we al onze groot vader, pake Van der Veen" vertelt Ben nie Spoelstra. "Hij had een praam waar mee hij veevoer en kunstmest vervoer de. Sinds vijftien jaar hebben we nu onze eigen boot, 'De Dorstlesser'. De Dorst lesser is een zolderschuit, die door zijn geringe diepgang geschikt is om ook over binnenwateren te varen. Toen we hem in Amsterdam kochten, was het alleen een kale bak." Nu is De Dorstlesser een op 5 mannen en een oude schuit 13

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 13