Heineken levert bier en Ms direct aan filialen van grootwinkelbedrijven Regelmatig komt Heineken met iets nieuws. Bieren als Amstel Light en Buckler zijn daar voorbeelden van. Net als de nieuwe 30 en 50 cl flessen met bijbehorende kratten, die voor een belangrijk deel door Heineken-mensen ontwikkeld zijn. Bin nenkort komt u in de supermarkt wellicht de nieuwste Heineken-vinding tegen: de speciale rolcontainer voor het vervoer van kratten bier en frisdrank. Het is het zichtbare resultaat van wat begin 1987 begon als een experiment onder de naam 'directe leverantie'. r C c De winkelfilialen van twee grootwin kelbedrijven in noord-oost Neder land werden gedurende een proefpe riode direct vanaf de brouwerij bevoor raad met Heineken en Amstel-bieren en Vrumona-frisdranken. De ontwikkelde rolcontainer was nodig om het nieuwe distributiesysteem mogelijk te maken. De proefperiode is inmiddels met succes afgesloten; het nieuwe beleveringssys- teem betekent voor de afnemers een be langrijke kostenbesparing. Het is nu aan de handel om van deze unieke service ge bruik te maken. Wens van de klant "We hebben acht jaar geleden, op ver zoek van verschillende klanten, heel voorzichtig de eerste stappen gezet in de richting van directe leveranties", vertelt National Account Manager Thuisver- bruik de heer H.P. van Zon. "Recht streekse leverantie aan de winkelfilialen heeft een aantal belangrijke voordelen. De produkten kunnen, door het wegval len van het distributiecentrum van de klant als tussenstation, sneller bij de klant zijn. In de reeds bestaande situatie doet de fi liaalhouder zijn bestelling bij het distri- butiecentum van de winkelketen en de zelfstandig winkelier bij zijn grossier. Daarna plaatsen deze de uiteindelijke order bij de brouwerij. Voordat de krat ten daadwerkelijk in de winkel staan, zijn er al snel drie tot vier dagen verstre ken. De winkelorganisatie moet dus op dinsdag al rekening houden met een eventueel mooi zomers weekend. Via di recte leverantie heeft de winkelier de be stelling binnen 24 uur in huis", aldus Van Zon. Bijkomend voordeel is dat de dis tributiecentra van afnemers geen voor raden van bier en fris meer hoeven aan te houden. Dat scheelt ruimte en dus geld. Kostenbesparing Het grootste winstpunt van het verkorte distributiesysteem is een belangrijke kostenbesparing voor de winkelbedrij ven. "Onze wagens rijden in de nieuwe situatie niet meer eerst naar het distribu tiecentrum om daar te worden gelost waarna de kratten weer moeten worden overgeladen in de auto's van de winkel keten. Zowel op de transport- en hand- lingskosten is goed te besparen", vertelt de heer N.J.R. Kneepkens, hoofd Plan ning en Logistiek Physieke Distributie Nederland. Kneepkens: "De extra transportkosten die de brouwerij maakt door direct aan de winkels te leveren, worden door de winkelorganisatie ver goed. Uit de proef is gebleken dat die vergoeding lager uitvalt dan de kosten die de organisatie tot op heden aan eigen distributie kwijt was. En dat was ook het uitgangspunt van het experiment. Voor de klant moet het goedkoper zijn en voor Heineken mag het geen extra kosten met zich meebrengen." Rolcontainers Belangrijk onderdeel van de proef was ook het testen van de service. "Binnen 24 uur leveren met nieuwe transportmiddelen vergt nogal wat van de organisatie. Als een van de eersten in Nederland hebben wij daarom gebruik gemaakt van Transcom. Dit is de door de levensmiddelenhandel en producen ten afgesproken standaard 'taal' voor be stellingen en facturen, zodat deze elek tronisch kunnen worden verzonden. Dit is een uitkomst gebleken. De orders ko men via de computer snel en foutloos bij ons binnen. De winkelvoorraad wordt binnen 24 uur aangevuld vanuit de brou werij voorraad. Nee-verkoop in de win kel wordt zo voorkomen en dat is een an der belangrijk voordeel van de directe leverantie", legt de heer Kneepkens uit. Voor het snel kunnen lossen van de be stelling bij de winkel is een speciale rol container ontwikkeld en de vrachtwa gencombinaties zijn daarop aangepast. Nog niet alle afnemers zijn aan de di recte leverantie toe. "Het kan bijvoor beeld betekenen dat er magazijnruimte leeg komt te staan of dat de nieuwe vrachtwagen van de klant overbodig wordt. Daarom laten wij de keus volle dig vrij en betekent directe leverantie voor de brouwerij vooral een extra ser vice die aan de klant geboden wordt. Voor de afnemers is het een mogelijk heid tot kostenbesparing", aldus de heer Van Zon. 10

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 10