Heineken bierin licentie op Boliviaanse markt Heineken bier is sinds begin maart ook verkrijgbaar in Bolivia. Het wordt in licen tie geproduceerd door de Boliviaanse brouwerij Cer- veceria Boliviana del Oriente en in halve liter fles op de markt gebracht. Heineken sloot al in 1981 een con tract met aandeelhouder Taquina, maar door de slechte economische omstandigheden van het land kon dit toen niet worden uitgevoerd. Twee jaar geleden was er opnieuw contact met als resultaat de produktie van Heineken in Santa Cruz. De heer C. de Soet links) schudt de presi dent van Banco Mercantil, de heer Zua- zo, de hand tijdens de receptie voor lokale overheden en industrie, die vrijdag 11 maart gehouden werd. De Soet: "Eriseen Algemeen Technisch Bijstandscontract afgesloten. Dat houdt in dat wij niet alleen zorgen voor de controle op de produktie van Heineken bier, maar ook die van alle andere daar te produceren en nog te ontwikkelen bieren. Onze man in Bolivia is brouwer H. Bellekes, die inmiddels Hoofd Pro duktie van Cerveceria Boliviana del Oriente is geworden." Overigens wor den voor het brouwen van het bier de grondstoffen uit Europa betrokken. De voor Heineken geschikte gerst wordt in Bolivia namelijk niet verbouwd. Introductie Santa Cruz is nu ook de eerste regio waar Heineken bier verkrijgbaar is. De heer De Soet hierover: "Santa Cruz is bijzon der interessant voor ons, omdat het hier een vernieuwde brouwerij betreft, waar ook de dagbladen belangstelling voor hebben. Dat was bijvoorbeeld te mer ken aan de druk bezochte persconferen tie, die tijdens de introductie op 10 maart gehouden werd. Mede hierdoor kreeg Heineken meteen naamsbekendheid. Het was de dag erna al overal verkrijg baar. Bovendien wist iedereen waar je het over had, als je naar Heineken bier vroeg." De introductie ging verder ge paard met een uitgebreide receptie voor de lokale overheden en de industrie en een barbecue-lunch voor de handel op het terrein van de brouwerij. Naar ver wachting volgt later in het jaar de intro ductie van Heineken bier in Cocha Bamba en La Paz. Tijdens de barbecue "Bolivia is een vrij geïsoleerd gebied, dat, om de eigen industrie te bescher men, de import van allerlei produkten bemoeilijkt", vertelt de heer C. de Soet, Regional Marketing Manager Caraï- bisch gebied. "Bovendien kent het een grote technologische achterstand. Het land is verdeeld in drie regio's, te weten La Paz, Santa Cruz en Cocha Bamba, die gezamenlijk achthonderdduizend hectoliter bier produceren. Vroeger was dat het dubbele, maar door de economi sche teruggang is de produktie aanzien lijk gedaald. De laatste tijd Is er echter weer groei in de biermarkt." Het licentie-contract had in eerste in stantie betrekking op de regio Cocha Bamba. Maar toen eind 1985 Taquina opnieuw contact zocht met Heineken, was er inmiddels met een andere partner ook een brouwerij geopend in Santa Cruz, 'Cerveceria Boliviana del Orien te'. Deze nieuwe brouwerij werd even eens bij het licentie-contract betrokken. De brouwerij Cerveceria Boliviana Del Oriente S.A. in Santa Cruz 21

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 21