Vorremmo un 'Eineken, please De eerste schreden op het vakantiepad zijn al door velen gezet. Wanneer deze maand de 'bouwvak' en de school vakanties beginnen, komt de drukte pas goed op gang. Voor al die mensen, die de vakantie in het buitenland willen doorbrengen, hebben we enige tips op een rijtje gezet. Wat u op welk moment het beste kunt zeggen, kunt u natuurlijk opzoeken in de bekende talengidsjes. Nu alvast wat wetens waardigheden over een aantal Europese landen. Engeland "Een heerlijk eiland, we zijn er echt ver liefd op" zegt de heer M.P.J. van Soest (oud medewerker van Heineken). Al vele jaren brengt hij met zijn vrouw de vakanties door in Engeland. "Engeland is een land met veel cafés, pubs, die 's avonds om uiterlijk elf uur dichtgaan. Om een biertje te bestellen moet je vra gen om 'half-a-pint'. Wanneer je speci fiek Heineken wilt (dat je overal kunt krijgen) om 'Heineken lager'. Dan krijg je automatisch 'a draught', een tappilsje. Wil je liever een flesje, dan moet je daar speciaal om vragen. Het is daarbij de ge woonte dat je per bestelling betaalt. Voor elke consumptie leg je geld op de bar." Zoals elk land heeft ook Groot- Brittannië z'n eigen tapgewoonten. Het glas dat men onder de tap houdt, wordt gevuld met een slappe straal bier, terwijl de barkeeper de druk op het fust af en toe met de hand bijstelt. Zo ontstaat een drankje dat er in de ogen van de Brit per fect uitziet: veel bier en weinig schuim. Behalve bier drinkt men in de Engels pubs ook graag mix-dranken zoals gin en tonic. In Schotland is de combinatie bier met whisky geliefd. De whisky drinkt men in één teug op, de laatste paar drup pels ervan gooien ze in hun bier." In Engeland vraag je naar half-a-pint r -v Amstel is bijna het nationale biermerk van Griekenland. En de 'yaoerti' (yoghurt) mag u 's morgens niet missen Frankrijk Wie aan Frankrijk denkt, denkt aan wijn, croissants, stokbrood, Franse kaas, slakken en oesters. (Respectieve lijk: vin, croissants, baguette, fromage, escargots en huitres) Iedereen weet, uit eigen ervaring of van anderen, dat -met name in Parijs- diverse tarieven worden gehanteerd. De consumptie staand aan de bar opdrinken is goedkoper dan dat zittend te doen. Om de prijs voor een zit plaats buiten op het terras maar niet te noemen. Meest bekende en gedronken drank is de 'vin'. Dat wil zeggen: bij het eten. Een Fransman drinkt doorgaans niet zomaar 's middags op een terras een glas wijn. In plaats daarvan neemt hij bij voorbeeld een biertje (une bière, ook wel 'un bock' genoemd).'Une bière de la pression' is de benaming voor een tap pilsje. Ons bekende groene Heineken flesje is in Frankrijk een vertrouwde ver schijning. De naam klinkt wat anders omdat de Fransen de H niet uitspreken en de klemtoon op de laatste lettergreep leggen. Wie het liever bij niet-alcoholi- sche dranken houdt, kan zijn hart opha len aan vruchtesappen. Mineraalwater is er natuurlijk ook, mét of zonder koolzuur (l'eau minerale ga- zeuse öf non-gazeuse)En tot slot om spraakverwarring te voorkomen: met 'café' bestelt men geen kroeg, maar kof fie (noir: zwart of au lait: met warme melk). De kinderen doet men plezier met une glacé, een ijsje. En wilt u zelf er gens een glas van, dan moet u vragen om 'un verre de Santé! Italië "Het type café zoals wij dat in Nederland kennen, kent men in Italië niet", zegt de heer J.W. Timmer van H.T.B. Hij heeft onder meer 2 jaar bij de Heineken/Dre- her-brouwerij in Popoli gewerkt en is daardoor goed op de hoogte van de Ita liaanse zeden en gebruiken. "In de loop van de ochtend loopt men vaak even een café binnendrinkt staand aan de bar een espresso of een drankje, en gaat direct weer weg. Men blijft er niet lang zitten, zoals wij dat kennen. Zeker 's avonds niet, want dan eet men met de hele fami lie. Dat is een sociaal gebeuren, waar voor men de tijd neemt." 16

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 16