Het vertiaal achter een vulmachine Sinds kort staat er in de hal van het Vrumonakantoor een opvallend apparaat. Door het blinkende koper springt het direct in het oog. Wat het precies is, is niet een-twee-drie te zeggen. Althans, niet door de jongere generatie medewer kers, gewend als zij zijn aan roestvrijstalen machines waarin op hoge snelheid een groot aantal flessen tegelijkertijd wordt afgevuld en van dop en etiket wordt voorzien. Toch was ook deze koperen vulmachine eens het trotse bezit van een limonadefabriekje. in de substantie zouden kunnen blijven zitten", legt de heer J.A. Luteijn uit. "Als het echt pluisvrij was, ging het in een houten vat. Daarbij werden kleur en smaakstoffen, beide in Zaandam ge kocht, gevoegd. Nog wat stukjes citroenzuur erbij en heet water erop. En dan heel goed roe ren." Nooit een fles terug hoeven nemen Hoewel alles met de hand werd gedaan, gebeurde het volgens de heren zeer hy giënisch. "We waren heel proper" zegt de jongste met klem. "Nog nooit in al die jaren hebben we een fles terug hoeven nemen van een klant omdat er iets vies in de limonade zou zitten. Dan heb ik dat in de flessen van de concurrent wel an ders gezien." De jongste van de twee was de 'vertegen woordiger'. Met zijn in 1921 gekochte T-Ford - heel vooruitstrevend voor die tijd - bezocht hij de afnemers, hoofdza kelijke caféhouders. Ook werd er limo nade verkocht aan een zaak op het strand van Cadzand. Was sjouwen met de kratten normaliter al zwaar werk; over zand en duinen klauteren viel hele maal niet mee. Vóór 1939 waren het ove rigens ook de duinen, die ervoor zorgden dat er in bepaalde periodes limonade kon worden gemaakt. "Er was toen nog geen waterleiding aangelegd. De limo nade maakten we met regenwater. In warme zomers, wanneer het niet regen- Schoondijke is een plaatsje in Zeeuwsch- Vlaanderen. Om er te komen, moet eerst een afstand van circa 200 kilometer vanafBunnik worden afgelegd. Inbegre pen de overtocht per pont van Vlissingen naar Breskens. Het lijkt een kleine we reldreis. Het verschil tussen de huidige manier van werken bij Vrumona en de wijze waarop dat vroeger in Schoondijke gebeurde, is zo mogelijk nog groter dan de te overbruggen afstand. Dat blijkt uit de woorden van de heren A.J. en J.A. Luteijn. Deze twee broers zijn de voor malige eigenaren van de koperen vulma chine die nu, geheel gerestaureerd, de hal van het Vrumonakantoor siert. Hoe het vroeger ging "Is hij weer helemaal opgeknapt Staat hij er mooi bij is het eerste dat ze vra gen wanneer de heer P. van der Wiel van Vrumona een bezoek aan hen brengt. De heer Van der Wiel, kwaliteitscontro leur bij Vrumona, is degene die de ma chine namens Vrumona heeft gekocht. Graag zouden de gebroeders Luteijn zelf zien hoe het apparaat is gerestau reerd. Ook de Vrumona-directie zou de heren Luteijn met genoegen persoonlijk willen ontvangen. In verband met hun hoge leeftijd is de reis naar Bunnik ech ter te ver voor de heren Luteijn. Want ze naderen nu de negentig en het lichaam wil niet meer geheel zoals vroeger. Maar het staat hen nog vers in het geheugen hoe ze vroeger limonade hebben ge maakt, gebotteld en verkocht. Zolang ze zich kunnen herinneren, heb ben de beide broers in het limonadefa briekje gewerkt. Want het bedrijf was van vader Luteijn en de twee jongens moesten al snel meehelpen. De heer A.J. Luteijn, die drie jaar ouder is dan zijn broer, vertelt: "In 1914 ben ik begonnen in het bedrijf van mijn vader. Eigenlijk had ik op de Ambachtsschool het smidsvak geleerd. Maar in de mobilisatietijd van de eerste wereldoorlog was het zo druk, dat ik meteen aan de slag moest. Daarvoor had ik ook al mee moeten helpen. Voor ons begon de dag om zes uur. Die was niet, De heer H. van Paridonhoofd Bedrijfs- technologische Dienst bij Vrumona, demonstreert hoe de flessen in de vuiler worden gezet zoals in die tijd voor werknemers, 's mid dags om zes afgelopenAls wij uit school kwamen, konden we thuis nog eens be ginnen. Het waren lange dagen." Bewerkelijk produktieproces Hij herinnert zich nog goed hoe bewer kelijk het produktieproces indertijd was. "Eerst moesten de flessen worden schoongemaakt. Vooral in de periode van de kogelflessen betekende dat veel werk. Want alles gebeurde met de hand." De oudste van de twee broers nam in 1921 het bedrijf van zijn vader over. Terwijl moeder en zuster in de win- kel-aan-huis de limonades verkochten (samen met onder meer kruidenierswa ren, glaswerk en stenen goed), zorgden de broers voor de fabricage van de limo nade. Er waren drie smaken: sinaasap pel, frambozen en citroen. Daarnaast maakte men het zogenoemde champag nepils. In een groot fornuis werd de suiker ver hit, totdat deze gesmolten was. "Dit moest heel goed geroerd en vervolgens gefilterd worden. Dat was nodig omdat er anders nog pluizen van de jutezakken

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 12