Nieuwe opzet zesde Heineken Jazzfestival ROTTERDAM STAAT VOORTAAN EEN WEEK IN TEKEN VAN DE JAZZ Het Heineken Jazzfestival Rotterdam gaat dit jaar in plaats van drie dagen een hele week duren, en wel van zondag 11 tot en met zondag 18 september. Dit betekent eveneens een geheel nieuwe opzet van het programma. Door internatio nale jazz-acts, optredens van gast-musici, samenwerking met Rotterdamse jazzpodia, workshops en een duidelijke betrokkenheid van Rotterdamse jazz-musici, hoopt de or ganisatie dat het jazzfestival op een nog hoger artistiek niveau wordt gebracht. Het eerste Heineken Jazzfestival Rotterdam begon in 1983 vrij klein in het Hilton Hotel. Sinds die tijd is het festival uitgegroeid tot een groots opge zet jazz-feest met een kroegentocht, kerkconcert, met streetparades en een Jazznight in de Doelen. Voor veel Rot terdammers een waar volksfeest. Me vrouw M. van der Lingen, voorzitter van het bestuur van de Stichting Heineken Jazzfestival Rotterdam, hierover: "De opzet van het eerste Heineken Jazzfesti val was het organiseren van een feest voor en door Rotterdammers. Dat werd het ook. Ook de pers was enthousiast over het eerste jazzfestival, alleen had den ze wel wat kritiek op de geboden muziek. Nu het Jazzfestival een steeds groter evenement gaat worden, realise ren we ons als organisatie dat we vooral ook kwaliteit moeten bieden. Het feest bestaat niet alleen uit een glas pils en ge zelligheid! Daarom hebben we Adriaan Voogd aangetrokken, die de pro gramma-coördinator van het Heineken Jazzfestival wordt. Het blijft nog steeds een Rotterdams volksfeest, maar inhou delijk en muzikaal gezien krijgt het nu ook internationale allure." Jazz-minded In 1987 is een aanzet gegeven om het ste delijk karakter van het festival te bena drukken. Hierbij werd gedacht aan' de karaktertrekken van de stad, die als in ternationaal, eigenzinnig en actief be kend staat. Deze drie kenmerken heb ben ook een sterke rol gespeeld om te komen tot een nieuw jazzfestival in 1988. Mevrouw Van der Lingen: "We willen ons immers onderscheiden van andere festivals. Adriaan de Voogd heeft ons er onder meer op gewezen dat het publiek in Rotterdam erg 'jazz-minded' is. Het conservatorium hier was ook het eerste met een jazz-afdeling. Nu we weten dat we dit alles in huis hebben, kunnen we een programma maken dat nog meer het Rotterdamse karakter onderstreept. Dat is onder meer te merken aan de compositie-opdrachten die we dit jaar aan drie jazzmusici hebben gegeven. Zij moeten een muziekstuk maken dat be trekking heeft op Rotterdam." Die drie compositie-opdrachten worden uitgevoerd door de bariton-saxofonist Hans Bosch, de pianist Rob van Bavel en de Amerikaanse klarinettist John Carter. Bosch neemt met tachtig bari ton-saxofonisten de opening van het fes tival op zich. Deze vindt plaats in de Oude Haven in Rotterdam. Rob van Ba- vel componeert een suite voor octet van een uur en John Carter gaat een muziek stuk componeren dat tijdens het festival wordt geoefend met een octet dat uit Ne derlandse jazz-musici bestaat. De finale opvoering hiervan vindt op 17 septem ber plaats. Workshops Mevrouw Van der Lingen: "Het Rotter damse karakter van het festival komt ook in de workshops op diverse jazzpo dia naar voren. Docenten van het Rot terdamse Conservatorium begeleiden hier muzikanten die kennis willen ma ken met de jazz- en geïmproviseerde muziek of die hun vaardigheid op dit ge bied willen verbeteren. Ook worden tij dens deze workshops allerlei films ge draaid, waar jazz een belangrijke rol in speelt. Die kunnen bestaan uit een aan tal korte muziekfilmpjes, of uit een speelfilm zoals bijvoorbeeld 'High So ciety' met Louis Armstrong." De workshops, die gratis te bezoeken zijn, zullen een aantal dagen duren. Het eindresultaat wordt voor publiek uitge voerd tijdens de slotavond in de Doelen. Verder worden buitenlandse jazz-musici uitgenodigd om tijdens het festival met een aantal groepen uit Rotterdam samen te werken. Deze aanpak biedt de moge lijkheid unieke combinaties te laten ont staan. Zeker ook combinaties die verder gaan dan het begeleiden van een be kende muzikant. Ze kunnen elkaar mu zikaal inspireren. De desbetreffende groepen zullen tijdens de slotavond een optreden met de gast-muzikant verzor gen. 18

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 18