Balans De nieuwe dirigent van het B-orkest weet zijn 25 leden sterke orkest in de be drijfskantine snel aan het werk te zetten. Een nieuw stuk wordt van het begin af, stap voor stap doorgenomen. De ver schillende partijen worden tussendoor apart doorgespeeld. Als een goed ge oliede machine werken dirigent en or kest samen. Haperingen vormen geen probleem en werken vaak op de lach spieren. "Gelijktijdig inzetten en het vinden van de juiste balans in klank zijn de moeilijkste elementen van het spelen in een groep." En met nog meer over gave wordt het tweede deel opnieuw in gezet. Na een uur druppelen ze binnen, de le den van het A-orkest. Bepakt en bezakt met instrumentkoffers en mappen vol bladmuziek. Ondertussen wordt er in hoog tempo nog bladmuziek uitgedeeld van de verschillende partijen. Voor het zestig man grote orkest is het een belang rijke repetitie. Voor het eerst zal er in een nieuwe opstelling worden geoefend en er wordt een begin gemaakt met nieuwe nummers. Engels drama Dirigent Harry van Veldhoven is de meester in beeldspraak. "Nimrod, de ti tel van het muziekstuk, is de god van de jacht. Het begin is een soort gebed dat voor de jacht wordt gebeden. De melo dielijn is daarom zacht als de ochtend schemering. Stel je een zacht blauw, groenig licht voor. Teer bijna." Na een eerste poging van het orkest vervolgt hij: "Ik hoor nu een bombastisch Duitse klank. Het moet klinken als verfijnd En gels drama. We moeten geen noten spe len, maar sfeer maken. Het moet klin ken als uitgesmeerde boter." Voor de buitenstaander een mooi beeld, voor de orkestleden is het duidelijke taal. De sfeer tijdens de repetitie is serieus en gezellig tegelijk. De beeldspraken zijn vaak aanleiding voor een stevige lachsal vo. "Je moet denken aan ja, ik weet niet wat." De sfeer tijdens uitvoeringen en con coursen is volgens een van de leden wel anders. "In de bus is het stil. Iedereen is gespannen en kijkt dromerig voor zich uit. Zelfs al moeten we in de rust van Ajax-Zaragossa op het veld wat mars- De kwaliteit van de Heineken Fanfare is inmiddels ook door de Hilversumse omroepen opge merkt. In de agenda van de fan fare preikten laatst twee televi sie-optredens in een week. Voor dat de voetbalwedstrijd Ajax - KV Mechelen begon, trad het or kest op in het programma TV3 van II mei. Twee dagen later was de fanfare al weer te zien in het KRO-programma: Kom eruit met je geluid. Nu de hitparades nog. Het jachthoornkorps op het parkeerterrein in actie muziek spelen." "Het is ook leuk om de grootste grappenmakers heel serieus in een kerk te zien spelen", vertelt een an der. Aerobicschool Tegelijkertijd oefent in de kantoorkan tine een ander onderdeel van de Heine ken Fanfare, het jachthoornkorps. Draai, sluit en rechtsomkeer. Hardop meetellend zijn 24 jonge en oudere man nen aan het droogoefenenOok hier valt de gezellige sfeer direct op. "Is dit een muziekkorps of een aerobicschool", klinkt het als de stappen en draaien el kaar in hoog tempo opvolgen. Op het parkeerterrein wordt het programma in zijn geheel uitgevoerd. Passen en mu ziek moeten volledig gelijk lopen. Zes jachthoorn-spelers, zeven andere bla zers en tien slagwerkers; ook zij oefenen elke zaterdagmiddag om het hoge ni veau te handhaven. Unaniem zijn de fanfare-leden het er over eens: het samen muziek maken en de gezelligheid zijn de belangrijkste drijfveren om iedere zaterdag de gang naar de brouwerij te maken. 17

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 17