"Het werken voor een eigen merk geeft je een lekker gevoel" PRODUCT-MANAGER FRED DORSHORST VAN VRUMONA "Creativiteit in mijn vak is erg belangrijk. Toch blijft het daar niet alleen bijWant je kunt achter je bureau nog zulke leuke dingen bedenken, als het niet aanslaat bij de consu ment verkoop je het niet. Onderzoek naar smaak en voor keur is daarom in mijn vak een vereiste." niet in een onderzoek kunt stoppen. Je kent de mogelijkheden van het-vak." Marktonderzoek vormt een belangrijk onderdeel van de introductie van nieuwe produkten. Fred Dorshorst: "Je wilt graag weten of een produkt zal aanslaan. Neem bijvoorbeeld Twister. Bij deze drank hadden we de keuze uit drie ver schillende smaken. Een zoete, een droge en een tropische amandelsmaak. Die laatste is vooral in de Verenigde Staten erg geliefd. Onderzoek wees echter uit dat de voorkeur van de Nederlanders uitgaat naar de zoete smaak. Verder liet de test zien dat vooral vrouwen deze smaak waarderen. We spraken met het reclamebureau af dat het drankje een vrouwelijke 'touch' moest krijgen, maar dat het tegelijkertijd mannen niet mocht afschrikken. Het mocht niet bij de con sument overkomen als een typische vrouwendrank, zoals dat bijvoorbeeld bij advocaat het geval is. En dat heeft dan ook directe consequenties voor de manier waarop we de thematische on dersteuning via commercials op de tele visie en advertenties in dagbladen en tijdschriften brengen." Fred Dorshorst is product-manager bij Vrumona. De man achter de dranken Sisi, Twister en de groep fris dranken die onder de naam 'Royal Club' wordt verkocht. Hij is verantwoordelijk voor het opstellen van de marketing plannen en, in het verlengde daarvan, de verkoopplannen voor deze produkten. Werk dat hij met veel plezier doet, "want werken voor een eigen Vrumona- merk geeft je meer vrijheid dan werken voor een licentie-merk". Zo hield hij zich onder meer bezig met de introductie van de winecooler Twister. Een drank met een alcoholpercentage van vier pro cent, die in 1986 op de markt werd ge bracht. Het was één van zijn eerste op drachten als product-manager bij Vru mona. Voordat hij in Bunnik terecht kwam, werkte hij onder meer als assistent dis- tricts-verkoopleider aan de Crooswijk- sesingel in Rotterdam en als markton derzoeker aan de Mauritskade in Am sterdam. Dat laatste heeft hem tussen door veel voordeel gebracht bij zijn werk als product-manager. Fred Dorshorst: "De communicatie met een onderzoeks bureau gaat veel gemakkelijker. Als je een tijdje zelf als marktonderzoeker ge werkt hebt, weet je wat je wel en wat je Produktontwikkeling Op de vraag wat hij nu het leukste aan zijn werk vindt, aarzelt de product-ma nager geen moment. Fred Dorshorst: "Produktontwikkeling. Vanaf een nul punt beginnen. Het produkt moet op zo'n moment nog geboren worden en er moeten allerlei dingen voor verzonnen worden. Je kunt er dan lekker mee 'spe len'. Aan de andere kant is het ook leuk dat je als product-manager intern met zoveel mensen te maken hebt. Je spreekt mensen van de afdelingen Inkoop, HTB, Technologie en van de Produktie. En met z'n allen zorg je ervoor dat een produkt goed loopt." Pastelkleurig jasje In april 1987 kreeg Fred Dorshorst de frisdranken van Royal Club erbij. In ja nuari 1988 werden de smaken cerise en cassis op de Horecava geïntroduceerd. Tegelijk met deze introductie is ook het etiket van grapefruit gewijzigd. Fred over de noodzaak van deze verandering: "Grapefruit was voorheen onderge bracht bij de wat bittere smaken van Royal Club, zoals bitter lemon. Nu heeft het eenzelfde etiket als de nieuwe sma ken cerise en cassis gekregen. Alledrie zijn ze nu gestoken in een verfrissend pastelkleurig jasje. Het etiket is ook van wezenlijk belang bij een frisdrank, even als de kleur van een drank. Op het etiket moet duidelijk naar voren komen wat er in de fles zit. Daardoor wekt het een be paalde verwachting bij de consument. Datzelfde geldt voor de kleur van een drank. Als iemand witte cola drinkt, zal hij het geen echte cola vinden. Het lijkt anders te smaken, omdat cola in de ogen van de consument bruin behoort te zijn." 14

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 14