KWALITEIT EN ORIGINE VAN SOURCY-WATER UIT BUNNIK. FIGUUR 1 teria gegeven. Het water moet grondig worden onderzocht om te zien of het aan alle strenge eisen voldoet van het Na tuurlijk Mineraal- en Bronwaterbesluit. Is dit het geval, dan kan de minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur erkenning verlenen voor de exploitatie van het water. Goede bron aangeboord Zoals al gezegd begon Vrumona twee jaar geleden met het onderzoek naar wa ter. Niet zo verwonderlijk dat dit onder zoek dichtbij huis, namelijk op het eigen terrein, plaatsvond. Het is al lang be kend dat er water zit in de bodem onder het Vrumona-terrein. Vrumona wint al geruime tijd uit enkele bronnen water voor de fabricage van de frisdranken. Bij het waterkundig onderzoek heeft men boringen verricht tot maar liefst 275 me ter onder het maaiveld. Bij die onder zoekingen ging men vanzelfsprekend niet over één nacht ijs. Maar om een lang verhaal kort te houden: op een diepte van 135 meter bleek het gezochte water aanwezig te zijn. Water dat geheel vol doet aan de eisen. En wat nog meer is, van zeer goede kwaliteit blijkt te zijn. Vrumona besloot dus erkenning van deze bron aan te vragen aan het ministe rie van W.V.C. Op 8 april van dit jaar werd die erkenning verkregen. Hoogwaardige kwaliteit Tijdens de persconferentie toonden de sprekers zich enthousiast over de kwali teit van het gevonden mineraalwater. "Natuurlijk mineraalwater stoort zich niet aan kunstmatige landsgrenzen", stelde de heer Overgaauw met klem. Daarmee duidelijk makend dat een mo gelijk vooroordeel dat bron- of mine raalwater nu eenmaal uit de Belgische Ardennen 'hoort' te komen, niet op fei ten gebaseerd is. "Analyses van het mi neraalwater hebben aangetoond dat dit water van gematigde hardheid is en vol strekt geen nitraat bevat. Meest opval lende verschil met ons Sourcy bronwater uit Harre is wel dat dit zeer natriumarm is. Dat maakt Sourcy mineraalwater heel geschikt voor mensen die een zoutarm dieet volgen. Het bevat zelfs zo weinig VRUMONAB.V. natrium dat men het kan gebruiken bij het bereiden van babyvoeding" vult de heer Van Breemen aan. Van het zuiverste water.... Geologisch en geohydrologisch onder zoek door ir. A.P.B. Broks leerde dat het water, dat nu erkend is als Sourcy mineraalwater, afkomstig is van de Utrechtse Heuvelrug. Daar is het twaalf eeuwen geleden gevallen als regenwa ter. Ongeveer tweehonderd jaar deed dit water erover om het punt op 135 me ter diepte te bereiken, waar het van rich ting verandert. Dan buigt het water naar het westen en stroomt het langzaam rich ting Bunnik. Langzaam, heel langzaam gaat het, een afstand van slechts zes meter per jaar overbruggend. En omdat Bunnik ruim zes kilometer van het punt afligt waar de waterstroom van richting verandert, duurt het nog circa duizend jaar voordat het ter hoogte van de Sourcy bron komt. Op de foto van de bodemdwarsdoors nede is duidelijk de weg te zien die het Ruim twaalfhonderd jaar deed het water over de afstand van de Utrechtse Heuvel rug naar de plaats onder het Vrumona- terrein. water aflegt. Daarop zijn ook goed de kleilagen zichtbaar die, dankzij de goede zorgen van moeder natuur, het Sourcy mineraalwater (in het zogenoemde 3e watervoerende pakket) beschermen te gen verontreinigingen van boven- en on deraf. Water genoeg Behalve de kwaliteit is ook de kwantiteit van het water onderzocht. Berekend is dat jaarlijks ruim 200 miljoen liter ge wonnen zou kunnen worden. Vrumona heeft momenteel 'slechts' 15 miljoen li ter per jaar nodig. De capaciteit van de bron is dus ruimschoots voldoende om tientallen jaren uit deze bron te kunnen putten. Daarmee kan Vrumona nu en in de toekomst voldoen aan de immer groeiende vraag vanuit eigen land en ex portmarkten naar de Sourcy-produkten. De plaats van de bron op het Bunnikse bedrijfsterrein wordt gemarkeerd door een speciaal paviljoen. Een permanente expositie in dit paviljoen zal de bezoekers duidelijk maken op welke wijze het Sourcy mineraalwater gewonnen wordt. Het paviljoen zal naar verwachting omstreeks het verschijnen van dit blad worden geopend. Daarover in een volgend nummer meer. 11

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 11