Stagnerende biermarkt? - Aan de heer Heineken, die volgend jaar aftreedt als voorzitter van de Raad van Bestuurwerd de vraag ge steld of hij van plan is zich financieel terug te trekken uit de onderneming. De heer Heineken antwoordde hier op kort en krachtig: "De brouwerij is toch een kind van je. Een kind doe je niet zomaar weg!" De verkoop van frisdranken ontwikkelde zich gunstig. Nederland Het bierverbruik in Nederland per hoofd van de bevolking daalde in 1987 van 85,9 naar 84,3 liter De markt voor flesbier, vooral via thuisverbruik, liet een daling zien. Voor tapbier, dat vrij wel uitsluitend via de horeca wordt ver kocht, lag de verkoop op het niveau van 1986. De lagere consumptie leidde tot een daling van de bierafzet. De afzet van brouwerij De Ridder gaf een sterke groei te zien. Amstel 1870 is goed ont vangen. Tijdens de persconferentie gaf de heer Van Schaik aan dat de biermarkt in Nederland stagneert, dat de afzet van sterke drank onder druk staat, terwijl de afzet van limonades en bronwaters sterk groeit. Maar met name in tradi tionele wijnlanden als Italië, Spanje en Griekenland zijn groeimogelijkhe den voor de bierafzet. "Heineken blijft in de eerste plaats een bierbrou werij, maar zal de ontwikkelingen op defrisdrankenmarktalert volgen", al dus de heer Van Schaik, die tevens aangaf dat de stagnatie op de Neder landse biermarkt te maken heeft met de veranderde kijk op alcoholge bruik. Frisdrank De verkoop van frisdranken in Neder land ontwikkelde zich gunstig, ondanks het slechte weer. Vrumona versterkte zijn positie in de snelgroeiende markt van calorie-arme dranken. Dankzij de volgens plan verlopende herstructure ring en de bij de export behaalde verbe tering, gaf het resultaat van Vrumona een stijging te zien. Gedistilleerd De Nederlandse markt voor gedistil leerd daalde opnieuw en als gevolg daar van verminderde de afzet van de GWN. Het resultaat bleef echter nagenoeg op het peil van 1986. De markt van geïm porteerde wijnen heeft zich gestabili seerd. Onze positie in dit segment bleef gehandhaafd. Vooruitzichten Heineken beschikt over een goede uit gangspositie voor verdere groei. Voort durend wordt geprobeerd de positie te versterken, met name in landen waar het bierverbruik nog ruimte laat voor een verdere stijging. De grote spreiding van belangen over de wereld zorgt voor een zekere stabiliteit in de ontwikkeling van de omzet en de resultaten. De Raad van Bestuur is positief gestemd over de resul- tatenontwikkeling op lange termijn. Aan uitbreidings- en vervangingsinves teringen zal in 1988 750 miljoen be steed worden. In de totale personeelsbe zetting worden geen belangrijke wijzi gingen verwacht. Geografische verdeling van verkopen Personeel onderverdeeld naar regio Netto omzet van onder toezicht van Heineken (in aantallen) (in miljarden guldens) gebrouwen bier (in miljoenen hectoliters)

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 9