Oude apparaten weer als nieuw Sinds een half jaar wordt er in de werkplaats van de brouwerij aan de Amsterdamse Van der Helststraat hard gewerkt aan de restauratie van oude brouwapparatuur. De apparaten zijn af komstig uit de voormalige Amstel brou werij aan de Mauritskade in Amsterdam en de Heineken brouwerij in Rotter dam. Ook zijn er spullen verzameld uit kleinere brouwerijen als De Sleutel in Dordrecht, De Ster in Wouw en Van Vollenhoven's Bierbrouwerij die in het verleden door Heineken zijn gekocht. De apparatuur wordt met veel plezier door een aantal mensen van de storings dienst en de werkplaats schoongemaakt en als dat mogelijk is ook gerepareerd. Hiervoor is een 'gridder' aangeschaft. In deze afgesloten kast wordt met een hele fijne glaskorrel-straal onder hoge druk het vaak verweerde en verroeste metaal schoongespoten. Een aantal van de pronkstukken willen we u niet onthouden. A. Valkenburg (links) en G. Knobbe, twee van de restaurateurs bij een nog op te knappen pompinstallatie. Een messing tapkraan, onderdeel van een Dezelfde tapkraan na een eerste behande- fusten vuiler van rond 1900. ling met de glaskorrel-straal. Een apparaat van rond 1920 waarin de nog originele blauwe fles werd gevuld met spuitwater. Vermengd met siroop maakte men thuis op deze manier zijn eigen fris drank. Een oude inmaischer zoals die ook nu nog op de koperen brouwketels is te vin den. Het mout uit de molen en het brouw- water worden hierin vermengd voordat zij de brouwketel ingaan. De overdrukbeveiliging van een koperen brouwketel. Duidelijk te zien zijn de ma nometer en het gewicht dat bij een te hoge druk het veiligheidsventiel opent. Een volledig intact zijnde flessenafvuller. 16

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 20