"Short track is een televisie-vriendelijke sport" GIJS BROERE EN HET KORTE BAAN SCHAATSEN Toen Monique Velzeboer uit Oude Ade in Calgary de gouden plak won voor het short track, ging er een warm gevoel door het hart van Gijs Broere, hoofd Centrale Logistiek bij Heineken Zoeterwoude. Opeens stond deze sport, die als demonstratiesport gekozen was tijdens de Olympische Win terspelen, in de publieke be langstelling. "En dat is heel gunstig, want short track is toch de schaatssport van de toekomst." "Nee, dat is geen PR van mijn kant", vervolgt Gijs Broere, die sinds tien jaar voorzitter is van de Landelijke Techni sche Commissie Short Track (LTC), on derdeel van de KNSB. "Het is gewoon een televisie-vriendelijke sport. Een zeer sensationele sport, die de kijkers boeit. Het short track, letterlijk vertaald korte baan-schaatsen, wordt geschaatst op een overdekte, ovale wedstrijdbaan van 111 meter en een bocht met een straal van 8.75 meter. Deze baan wordt uitgezet op een ijshockey-veld. Een ver gelijking met het lange baan schaatsen: bij de 500 meter short track moet de schaatser 4lk rondjes rijden, met in to taal negen bochten. Bij het lange baan- schaatsen hoeft bij de 500 meter 'slechts' l'/4 rondje geschaatst te worden, met twee bochten. Bovendien is het short track interessant voor de televisie. Als wij ons als vereniging goed weten te or ganiseren en de televisie weten te inte resseren, dan zal het short track nog meer opkomen", aldus een enthousiaste Gijs Broere. Wereldkampioenschappen De Nederlandse geschiedenis van het short track-schaatsen ging in 1976 van start, nadat enkele Amsterdamse rijders op uitnodiging van de 'Boudewijn Snel Schaats Club' uit Brugge aan een wed strijd deelnamen en laaiend enthousiast terug kwamen. In de jaren die daarop Piet Broekhuizen, stagiair bij de Re clame-Service dienst in Amsterdam is een veelgevraagde speaker bij het short track en heeft hiervoor ook ver schillende landen aangedaan. Hij beoefent de sport zelf en houdt zich eveneens bezig met de promotie en de organisatie van het short track. "Als ik ergens moet schaatsen, schrijf ik meestal ook stukjes voor het ANP", vertelt Piet Broekhuizen, "omdat ik veel van de sport af weet. Het is een se rieuze sport, waarin de Hollanders zeer goede prestaties leveren. Het leu ke van short track is eigenlijk dat het niet zo zeer om een race tegen de klok gaat, maar veel meer een gevecht is tussen de rijders onderling. Dat maakt het ook zo spannend. Gijs Broere legt de wedstrijdbaan uit. volgden is het short track zich in Neder land met grote sprongen gaan ontwikke len. Gijs Broere hierover: "Wij zijn met onze trainingsvereniging in Leidenwaar ik eveneens de voorzitter van benin tien jaar tijd van bijna niets opgeklommen tot wereldkampioenschap-niveau. Tij dens net WK short track in St. Louis werd Peter van der Velde, een van onze leden, eerste. Een schitterende presta tie. Hij versloeg de veel sterker geachte Canadezen, die jarenlang de top hebben aangevoerd. In Canada werd de aller eerste officiële wedstrijd al in 1905 gere den. Engelse immigranten hadden de sport in Canada geïntroduceerd. De Ca nadezen waren in het begin ijzersterk in deze sport, maar nu ondervinden zij ge duchte tegenstand van de Amerikanen, de Japanners en de Hollanders", zegt Gijs Broere, niet zonder trots. Sensationeel Ook de pers begint de nog jonge sport te waarderen. "In Calgary hebben wij be hoorlijk in de belangstelling gestaan. Ere-metaal winnen is natuurlijk niet be langrijk, maar het betekende wel dat de pers ineens belangstelling kreeg voor Monique Velzeboer en het short track! Hoewel de meeste belangstelling nog uit ging naar de valpartijen. Short track is een val-gevoelige sport. Meer dan ande re sporten. Dat komt door de scherpe korte baantjes die je maakt. Tijdens de Olympische Spelen in Calgary waren er twee valpartijen tijdens een wedstrijd van zes dagen! En juist die twee valpar tijen haalt de pers aan. De kranten heb ben ongeveer drie regeltjes geschreven over de successen van het short track tij dens Calgary en wel zes over de twee in cidenten. Terwijl die nog geen fractie zijn van alle gebeurtenissen op sportge bied daar. Maar ja, dat hoort erbij niet waar?" Aspiranten Dit jaar bestaat de vereniging van Gijs Broere in Leiden tien jaar. "We zijn des tijds begonnen met jongeren die aan lan ge baan-schaatsen deden. Maar nu heb ben we ook jongeren die begonnen zijn met short track. En het leuke is dat on der die jongeren de successen behaald worden. Je ziet het al bij de jongste groep van 7 tot 12 jaar. Dat vind ik trou wens de leukste groep bij het short track Zij zijn ook degenen die het hardst voor uit gaan. Ze komen binnen, kunnen nog niets en na een jaar rijden ze al een wed strijdje. En allemaal hebben ze de aspi raties om kampioen te worden. Ik zei al dat short track de sport van de toekomst wordt. Het spreekwoord zegt immers: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. En wij hebben de jeugd", aldus Gijs Broere. 15

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 19