"Slechte infrastructuur beïnvloedt vaak lage produktie mais en rijst" TROPISCH LANDBOUWKUNDIGE TROK LANGS LOKALE BOEREN IN ZAÏRE Op verzoek van Bralima S. A.R.L. in Zaïre vertrok de heer L.H. Visser, tropisch landbouwkundige bij HTB, 6 oktober 1987 naar Zaïre om onderzoek te doen naar de verbouw van mais en rijst in dat land. Ook bekeek hij mogelijkheden om de produktie van deze grondstoffen te verbeteren en te vergroten. Mais en rijst worden door de brouwerij in Kins hasa gebruikt bij het brouwen van bier. Import van deze grondstoffen wordt bemoeilijkt omdat het land, evenals an dere Afrikaanse landen, te kampen heeft met een tekort aan buitenlandse valuta. De brouwerij in Kinshasa, de hoofdstad van Zaïre, neemt de grondstoffen mais en rijst af van de loka le boeren. Meestal gebeurt dit via een tussenpersoon, de handelaar. De leve ring is echter vaak te klein om de brou werij van genoeg grondstoffen voor het brouwen van bier te voorzien. Een grootschaliger verbouw van de grond stoffen hoeft in de praktijk niet altijd de oplossing te zijn. De heer Visser: "Mijn taak was de aanwezigheid van grondstof fen te evalueren en te bekijken hoe de verzorgingsproblemen kunnen worden opgelost. Ook heb ik onderzocht hoe we met verantwoord landgebruik en assis tentie bij de teeltmethode de produktie- opbrengst van de lokale boeren kunnen De verschillende landbouwgebieden zijn vaak moeilijk te bereiken door slechte wegen. Dit brengt hoge met zich mee verhogen. De consumptiebehoefte van de inwoners van Zaïre moet daarbij ech ter niet in gevaar worden gebracht." Hij reisde daarvoor heel Zaïre door en sprak met leveranciers en boeren over de pro blemen die zij ondervinden bij de ver bouw van grondstoffen voor industriële doeleinden. Verder ging hij op bezoek bij internationale organisaties als de Amerikaanse FAO (Food Agriculture Organisation) en nam hij een kijkje bij het landbouwwetenschappelijk instituut LTNNERA in Zaïre. Slechte infrastructuur Zo bezocht de heer Visser een gebied ten oosten van Kinshasa, waar van oudsher veel mais wordt verbouwd. Tot nu toe betrok de brouwerij alleen rijst uit dat gebied. De heer Visser: "Maar deze rijst werd slechts in kleine hoeveelheden aan de brouwerij geleverd. De organisatie die de rijst daar verbouwde, bleek niet te beschikken over goede transportmoge lijkheden. Dichtbij dit landbouwgebied ontdekte ik tot mijn verrassing echter een bedrijf dat wel over transportmidde len beschikt. Door dit concern als tus senpersoon in te schakelen, is de organi satie wel in staat grotere hoeveelheden aan de brouwerij te leveren. Dit bete kent bovendien een aanzienlijke verho ging van het inkomen van de lokale be volking." Rijstpellerij in Bandunku, provincie Equador. Eén van de grootste leveran ciers van de brouwerij in Kinshasa. In het rapport, dat hij naar aanleiding van zijn reis geschreven heeft, geeft de heer Visser aan waar in Zaïre nieuwe lo caties te vinden zijn om de verbouw van mais en rijst te stimuleren. Ook be schrijft hij welke mogelijkheden in de bestaande landbouwgebieden aanwezig zijn om eventuele concurrenten een slag voor te zijn. Door het opslaan van de grondstoffen worden de boeren onder meer in staat gesteld meer te produce ren. Bovendien betekent opslag voorde boeren een soort inkomensgarantie. Voor de brouwerij is het een garantie voor regelmatige levering van de grond stoffen, maar ook afzetmogelijkheden van bier en frisdranken voor de lokale bevolking. De heer Visser: "In Mayom- be was een tussenpersoon van ons al met de bouw van opslagruimten begonnen. Door deze opslagruimten kunnen de grondstoffen in grotere hoeveelheden voor de brouwerij bewaard worden. Zo dra een opslagruimte vol is, kan een vrachtwagen vanuit de brouwerij de voorraad ophalen. En dat spaart veel transportkosten uit."

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 13