Amerikaan Thomas Cech ontvangt dr H.P. Heinekenprijs Computers schoonmaakbeui Consumentenactie bierkennis van start De Amerikaan T.R. Cech (40), hoog leraar in de biochemie aan de Univer siteit van Colorado, krijgt 30 mei de dr H.P. Heinekenprijs uitgereikt voor zijn onderzoekingen op het gebied van RNA-moleculen. De prijs, de grootste in Nederland, bestaat uit een bedrag van 250.000 gulden. Ze wordt één keer in de twee jaar op voordracht van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen door de Heineken Stichting uitgereikt aan mensen die baanbrekend wetenschappelijk onder zoek verrichten op het terrein van de biochemie en biofysica, met inbegrip van de microbiologie en de kiemings- fysiologie van zaden. Sinds 1963, het eerste jaar dat de prijs werd uitgereikt, hebben acht geleerden de dr H.P. Hei nekenprijs ontvangen. Twee van hen ontvingen later eveneens de Nobel prijs. Professor Cech ontdekte dat RNA- moleculen in een levende cel naast de bekende functie als ontwerp voor een enzym, ook als enzym zelf kunnen op treden Tot voor kort waren biochemi ci over de gehele wereld er vast van overtuigd dat alle enzymen eiwitmole culen zijn. Door de ontdekking van Cech is er een verandering gekomen in de bestaande denkbeelden over de ge beurtenissen die vooraf zijn gegaan aan het ontstaan van het leven op aar de en over de chemische reacties in de levende organismen zelf. De dr H.P. Heinekenprijs is genoemd naar de vader van de heer A.H. Hei neken, voorzitter van de Raad van Be stuur. Enkele maanden voor zijn be noeming tot directeur van de brouwe rij, behaalde de heer H.P. Heineken zijn graad van doctor in de wis- en na tuurkunde. Deze natuurwetenschap pen hebben altijd zijn belangstelling gehouden. ZOETERWOUDE - Tijd voor de grote voorjaarsschoonmaak, moet men op de afdeling Algemene Kantoorzaken heb ben gedacht. In maart hebben zij 519 beeldschermen en bijbehorende toet senborden een schoonmaakbeurt laten geven. Veel van de apparatuur was door jarenlang intensief gebruik flink ver vuild. Nadat op het kantoor aan het Tweede Weteringplantsoen in Amster dam beeldschermen en toetsenborden onder handen waren genomen, heeft een daartoe gespecialiseerd bedrijf ook in Zoeterwoude gezorgd voor blinkend schone apparatuur. 'Test uw kennis van bier' is een prijsvraag over de na tuurlijke ingrediënten en het traditionele brouwproces van Heineken bier die begin april van start gaat. De prijsvraag staat in een foldertje dat te vinden is in bierglazen en surfcontainers die, op een aantal plaatsen in Nederland, als actiegeschenk bij een krat Heineken bier gegeven gaan worden. De geïllustreerde folder geeft korte informatie over de ingrediënten en het brouwproces van het bier. De lezer kan meedoen aan de prijsvraag door vier vragen te beantwoorden en een slagzin af te maken. De vijfhonderd leukste inzenders worden be loond met een ontvangst en rondleiding voor twee perso nen bij de Heineken Brouwe rij in Den Bosch. De duizend tweede prijswin naars krijgen het boek "Bier" aangeboden. Terwijl de der de prijs - voor nog eens dui zend inzenders - bestaat uit een set Heineken stapelgla zen. Alle deelnemers ontvan gen thuis een uitgebreide brochure over het brouwpro ces. De prijsvraagfolder wordt evenals de actiegeschenken niet geleverd in de kratten die door Heineken-medewer- kers bij het Personeels uitgif te-magazijn worden gekocht 7

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 7