Pensioenfonds ziet terug op drukjaar De laatste maanden van 1987 waren voor de Stichting Heineken Pensioenfonds belangrijk en spannend. Nieuwe statuten, een pensioenreglement, het jaarverslag over 1986 en de perikelen rond de val van de aandelenkoersen zorgden voor drukke tijden aan het Amsterdamse 2e Weteringplantsoen. De heer Jansen. ÜP 10 december heeft de Algemene Raad van de Stichting de nieuwe statuten goedgekeurd, waarin is vastge steld dat het pensioenfonds voortaan ver slag zal doen aan de directie van Heineken Nederlands Beheer B.V. (HNB). Tot voor kort rapporteerde het fonds direct aan de Raad van Bestuur van Heineken N.V.. Het betreft hier dus een organisatorische verschuiving. De heer J.G. Jansen, hoofd van het Heineken Pensioenfonds, ziet het als een logische verandering. "Het fonds heeft per slot van rekening vooral de me dewerkers van HNB als klant." Voor de medewerkers van het pensioenfonds be tekent dit dat zij eind 1988 zullen verhui zen van Amsterdam naar Zoeterwoude De Algemene Raad gaf in december ook zijn goedkeuring aan een nieuw pen sioenreglement. Dit was nodig in ver band met de nieuwe franchiseregeling (zie Vers van 'tVat 10/1987). 1986 Nog net voor de jaarwisseling leverde het pensioenfonds de jaarcijfers over 1986 af. Het verslag, dit keer op mooi glanzend papier en in kleurendruk, is voor iedereen bij de portier verkrijgbaar. Jansen over deze aanpak: "Wij brengen, zoals dat in de statuten staat vermeld, in de eerste plaats verslag uit aan de Raad van Bestuur. Verder is het belangrijk dat ook de deel nemers aan het pensioenfonds kennis kunnen nemen van het financiële wel en wee van hun fonds." Een opvallende gebeurtenis in het ver slagjaar was de overdracht van het be heer van het totale pakket beleggingen aan een professionele externe vermo gensbeheerder. Rotrusco B.V., onderdeel van de Robeco Groep, draagt nu de zorg voor het beleggen van een vermogen van bij na 1 miljard gulden binnen de richtlijnen van de Beleggings Advies Commissie van het pensioenfonds. In 1986 is door het fonds 22,7 miljoen gulden aan pensioenen uitgekeerd. Ook betaalde het fonds een bedrag van 18,6 miljoen gulden aan overheidsuitkerin- gen (o.a. AOW, AWW) door aan de ge pensioneerden. De opbrengsten uit beleggingen zoals di vidend, rente en huren bedroegen over 1986 66,8 miljoen gulden, zo blijkt uit het jaarverslag. De voorziening voor pen sioenverplichtingen steeg in 1986 naar 729,6 miljoen gulden; een stijging van 42,9 miljoen gulden. Het exploitatie overschot tenslotte bedroeg in het ver slagjaar 20,8 miljoen gulden. Zoals gebruikelijk is dit exploitatie-over schot in de pot 'algemene reserve' te recht gekomen. De algemene reserve be draagt daarmee eind 1986 in totaal 188,7 miljoen gulden. Jansen: "Dit is een flink bedrag, maar ik wil waarschuwen tegen ongenuanceerde be- en vooroordelingen van deze algeme ne reserves, zoals kortgeleden nog door minister Ruding zijn geuit. Deze reser ves zijn opgebouwd in een aantal 'vette jaren' met hoge rendementen op de be leggingen en lage loonstijgingen. Lopen de rendementen terug, zoals nu het geval is, en stijgen de lonen weer dan zouden we de reserves wel eens hard nodig kun nen hebben. Koersontwikkeling op de effectenbeurzen Op 19 oktober 1987 werd de financiële wereld opgeschrikt dooreen daling van de aandelenkoersen op de internationale beurzen. Aandelenportefeuilles werden op slag miljoenen minderwaard. Zo ook dat van het Heineken Pensioenfonds. Was op 1 oktober 1987 het aandelenver- mogen nog 300 miljoen gulden waard, begin december was het nog 190 miljoen gulden waard, om in de loop van decem ber weer tot ongeveer 200 miljoen gul den te stijgen. "Drukken we de waardevermindering van de aandelen uit in de waarde van on ze totale beleggingsportefeuille, dan pra ten we over een vermindering van 8 a 10 procent", legt de heer Jansen uit. Het gaat daarbij volgens hem slechts om een papieren, niet gerealiseerd verlies. Stij gen de aandelenkoersen dan stijgt ook de waarde van de aandelenportefeuille weer. "Verder moeten we ons ook reali seren dat de aandelenkoersen na de krach van 19 oktober zijn teruggekeerd op het niveau dat zij aan het begin van 1987 hadden. De koersstijging van 1987 is dus teniet gedaan. De beleggingen zijn echter op de lange termijn gericht. We hoeven niet bezorgd te zijn over de finan ciële positie van het pensioenfonds", concludeert de heer Jansen. 30

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 30