Werkoverleg is geen gunst, het is een recht." Deze woorden sprak de heer A. Oostra, in de nieuw jaarsvideo over het kwaliteitsproject. Werkoverleg in het kader van kwaliteitsverbetering. In de komende maanden zal Vers van 'tVat daarover vanuit de verschillende 'bier-vestigingen' berichten. Voor het eerste bericht zetten wij koers naar de Bossche brouwerij waar werkoverleg een al langer bestaand fenomeen is. De kwaliteitscampagne zorgde voor een nieuwe impuls en is een logisch vervolg op het bestaande overleg. 1988 HET JAAR VAN HET WERKOVERLEG De belangrijkste verandering in het werkoverleg is dat we er aan werken. We moeten niet in een soort een richtingsverkeer alleen maar problemen aandragen. Er zal samen met collega's naar oplossingen worden gezocht. We doen dan ook een krachtig appèl op de creativiteit en eigen ideeën van de mede werkers", vertelt mevrouw M. van Eekert, hoofd personeelszaken in Den Bosch. Het streven is om te komen tot overleg in de kleinst mogelijke werkverbanden, zo als een colonnebezetting of een storings- groep. De achterliggende gedachte hier bij is dat de medewerkers door hun ja renlange ervaring vaak zelf goede oplos singen kunnen aandragen. Het overleg moet gevoerd gaan worden in de kleinst mogelijke samenwerkende groepen en de leiding van het overleg zal liggen bij de directe chef. Op deze ma nier komt het overleg dichter bij de me dewerkers te staan. Problemen kunnen sneller worden opgelost en de informatie komt directer bij de mensen, zo hopen de initiatiefnemers. "Dit soort overleg moet ook duidelijk maken waarom iets gebeurt zoals het ge beurt. "In een 120 meter lange colonne weet de man vooraan ook niet altijd waarom zijn handeling belangrijk is voor de collega die vijftig meter van hem van daan staat. Het moet meer begrip voor elkaar en eikaars werk opleveren", aldus de heerW. Römkens, wachtchef op de af deling verpakken. Goed beslagen ten ijs De groepsleiders, afdelings- en wacht- chefs, die het voortouw in het werkover leg moeten gaan nemen, hebben inmid dels een speciaal door en voor de Bossche brouwerij ontwikkelde manage ment training achter de rug of gaan deze binnenkort volgen. In januari volgen de leidinggevenden van de afdeling verpak ken als eersten in aanvulling daarop nog een speciale training werkoverleg. De overlegdeelnemers die de cursus niet hebben gevolgd, krijgen een naslagwerk met de spelregels en de uitgangspunten van het werkoverleg. Tenslotte ontvan gen alle medewerkers van de Bossche brouwerij deze maand een speciale krant over het werkoverleg. Het "werkoverleg nieuwe stijl" zal met enthousiasme gestart worden. "Er zullen in de praktijk nog wel enkele hobbels ge nomen moeten worden. Vooral in pro- duktie-gebonden functies doet zich de vraag voor wanneer er tijd is voor werk- overleg. Een colonne kan niet worden stilgezet", reageert de heer A. Bertens, sektorpersoneelsfunctionaris. "En bij in tern transport zullen de vorkheftrucks moeten rijden." Binnen de afdeling ver pakken is de produktiestop tijdens het tweewekelijks technisch onderhoud een van de mogelijkheden tot werkoverleg. Elke ploeg heeft op die manier een keer in de zes weken tijd voor werkoverleg. "Het vraagt echter wel om creatieve op lossingen van de ploeg zelf omdat er toch altijd iemand bij de lijn moet blijven", reageert de heer J. van de Broek, mede werker van de afdeling Verpakken en te vens voorzitter van de ondernemings raad in Den Bosch. Het moet volgens hem niet het karakter van een klachtenuurtje krijgen. "In het begin zal het daar misschien toch wel op neerkomen. Uiteindelijk moet het bij dragen aan een betere kwaliteit van werk en produkt." Het "werkoverleg nieuwe stijl" in Den Bosch zal eerst worden ingevoerd in de afdeling verpakken. Zo snel mogelijk daarna volgen de andere afdelingen. "We willen wel goed beslagen ten ijs ko men. De leiding van de afdeling moet eerst de management-trainingen en de trainingen werkoverleg gevolgd hebben, voor we 'in nieuwe stijl' gaan overleg gen. Maar we hebben een goed draai boek, dus hopen wij dat het werkoverleg nieuwe stijl nog dit jaar in het hele be drijf zal zijn ingevoerd", aldus mevrouw Van Eekert. Groeiproces De nieuwe stap in de ontwikkeling van werkoverleg komt na een periode van vijf jaar waarin ploeg- en afdelingsover leg van de grond zijn gekomenIn kleine re afdelingen bestaat wel al langer werk overleg met alle betrokkenen. Maar voor de grotere afdelingen was vertegen woordigend overleg tot nog toe de enige mogelijkheid. In 1982 werden binnen de afdeling ver pakken voor het eerst verkiezingen geor ganiseerd voor ploegoverleg. De geko zen deelnemers aan dit overleg kozen op hun beurt een afvaardiging voor het af delingsoverleg, waar ook groepsleiders en wachtchefs aan deelnemen. Vier jaar later, in 1986, werden nieuwe verkiezin gen uitgeschreven. Het groepsoverleg bestaat dan uit twaalf medewerkers van de verschillende colonnes, terwijl het overleg op afdelingsniveau door vijftien mensen wordt gevoerd. "Het was een tijd van vallen en opstaan. Veel inzet werd er gevraagd van de be trokkenen om de zaak vooral bij de ach terban levend te houden", vertelt me vrouw Van Eekert. De nieuwe initiatieven om te komen tot een verdergaand werkoverleg houden niet in dat men ontevreden is over het be reikte resultaat tot nu toe. "Wij zijn te vreden maar hebben het gevoel dat het op een andere manier beter kan. Het is een groeiproces waarin het nu de tijd is voor een volgende stap." 18

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 18