Onderzoek naar biouweigenschappen lokale graangewassen Afrika ARNO CENTEN BEZOCHT SORGHUM-GENENBANK IN INDIA Begin 1987 besloot Nigeria de invoer van gerstemout met ingang van 1 januari 1988 niet langer toe te staan. Een maatregel die directe gevolgen heeft voor de traditione le wijze waarop bier gebrouwen wordt. Veel Afrikaanse landen kampen met een deviezentekort, waardoor de invoer van grondstoffen bemoeilijkt wordt. Mede hierdoor zijn de brouwerijen aangewezen op het brouwen van bier met lokale grondstoffen. Nigerian Breweries Ltd. en Heineken doen dan ook onder zoek naar kwaliteit en brouweigenschappen van diverse lokale grondstoffen. Onderzoek waarvoor de heer A.H.J. Centen, chef grondstoffen research in Zoeterwou- de, van 10 tot 22 oktober 1987 in India is geweest. - Arno Centen: "Dit onderzoek is er op gericht meer kennis te krijgen van de graangewassen mais, rijst en sorg hum, omdat wij weinig weten van de kwaliteitsaspecten van deze grondstof fen. Bovendien heb je rasverschillen, waarvan wij niet zo goed op de hoogte zijn. Die kennis kun je onder andere op doen bij de zogenaamde Veredelaars'. Mensen die zich speciaal bezighouden met het onderzoek naar en de verbete ring van graangewassen als rijst, mais en sorghum. En wil je bepaalde eisen kun nen stellen aan grondstoffen, dan is het belangrijk nauw met die 'veredelaars' sa men te werken." Een groep van dertien niet-commerciële internationale instituten houdt zich met veredeling van de gewassen bezig. De meeste daarvan hebben aan de wieg ge staan van de zogenaamde 'Groene Revo lutie' aan het eind van de jaren zestig. Verbetering van bestaande gewassen moest een verandering brengen in het bestaan van arme boeren in de ontwikke lingslanden. "Tegenwoordig kijken deze instituten ook steeds meer naar alterna tieve toepassingen van gewassen als sorg hum", vervolgt Arno Centen. "Bekeken wordt waar het gewas, behalve als voed sel voor mens en dier, nog meer voor te gebruiken is. En die vraag maakt het voor ons extra interessant om met deze instituten samen te werken." De vestigingen van ICRISAT zijn gelegen in de landen met een meer droog tropisch klimaat. Het hoofdkantoor is in Hyderabad. Ondanks het volle programma had Arno Centen nog tijd om de moskee 'Taj Mahal' in Agra te bekijken. lAnmtC '-;4 16

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 16