Toevalsfactoren "Waar ik ook van houd, zijn de zoge naamde toevalsfactoren. Zo had ik een keer een stuk hout over, met een rond gat erin. Toevallig paste daar net de foto van mijn kleindochter achter, met als gevolg dat er nu een leuk fotolijstje aan de wand hangt." Een ander voorbeeld is de leeu- wekop, die een plaatsje heeft gevonden in de woonkamer. Een beeld dat veel ge lijkenis vertoont met mevrouw Wolkers. Toeval? Jan Wolkers: "Min of meer. Het sterrenbeeld van mijn vrouw is toevallig leeuw en daardoor kwam ik op het idee haar als model voor een leeuwekop te ge bruiken." Maar niet alleen de vormgeving van de beelden is voor bouwkundig adviseur Wolkers belangrijk. "Soms kan de ruim te tussen de beeldjes in veel leuker zijn dan de vormgeving. Zo heb ik een keer twee neushoorns gemaakt, waarbij de ene naar boven en de andere naar bene den kijkt. Als je deze twee vlakbij elkaar zet, is dat alleen maar logisch. Want als de één zijn kop niet naar boven heeft staan, zou hij door de hoorn van de ande re verwond raken. Logisch nietwaar", al dus een humoristische Wolkers. "Natuur lijk is het wel zo dat ikzelf makkelijk de draak kan steken met die dingenAls een ander een geintje met mijn beelden uit zou halen, zou ik het denk ik minder leuk vinden." De vier muzikanten op een eveneens zelfge maakt houten statief. Droom Echt grote dingen heeft Jan Wolkers nog niet gemaakt. Toch is het nog altijd zijn wens dat er ooit eens een groot beeld van hem in Amsterdam zou staan"Het liefst zou ik een groot speelgoedbeest maken voor kinderen. Ik denk dan vooral aan een levensgrote schildpad die van binnen hol is, zodat kinderen daar in en uit kun nen kruipen. Ze hebben op die manier een eigen beschermd wereldje. Dat lijkt me echt enig." Deze kwallen zijn alledrie uit één stuk hout gemaakt. De drie schildpadjes heeft bouwkundig ad viseur Jan Wolkers al diverse keren ge maakt. Meestal geeft hij deze beeldjes aan vrienden cadeau. 13

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 13