DE KUNSTWERKEN VAN BOUWKUNDIG ADVISEUR JAN WOLKERS: "Er zijn artiesten die dingen maken die ze zelf wèl mooi vin den, maar anderen niet. Ik maak beelden die voor iedereen aanvaardbaar zijn. Ik houd er ook van als mensen zien wat ik bedoel. En vooral als ze erbij zeggen dat het er wel 'aar dig' uit zietJ an Wolkersniet te verwarren met de gelij kna- mige schrijver ("onze opa's waren geloof ik neven") is bouw kundig adviseur in het horecagebied Noord-Holland. En dat heeft alles te maken met zijn grote hobby: het maken van houten beelden. Iets dat hij zelf bescheiden afdoet als 'het klungelen met wat hout'"Je hakt net zolang, tot je een beeldje overhoudt", aldus de hobbyist. Jan Wolkers toont de grap met het ei opdrachten gaan maken. Dat kan ik ook niet goed. Behalve dan voor mijn klein dochter Roosje, want daar maak ik maar al te graag een uitzondering voor. Ze heeft dan ook al heel wat speelgoed van mij gekregen." Schoonheidsprijs Zijn eerste beeldje was Toon'. Een man netje met een ietwat dom gezicht. Dat hebben overigens alle 'kleine mensjes' die hij maakt. Wolkers: "Ze lijken wel wat op de zogenaamde 'Alpenzellers'. Fi guren die door Duitsers het mikpunt zijn voor allerlei grappen en grollen. Voor mijzelf zijn het meer Kafka-achtige figu ren. Vooral de muzikanten die ik heb ge maakt. Ik zie hen als mensen die niet zo heel erg bijdehand zijn. maar wel heel erg aardig." Het liefst maakt J an Wolkers beelden van allerlei dieren. In zijn woning pronken dan ook diverse schildpadden, kwallen, een leeuwenkop en een zeemeermin. "Ik vind het bovendien leuk om daarbij een geintje uit te halen. Zoals bijvoor beeld dit." Met een triomfantelijk ge zicht haalt hij uit een houten ei een vogel tevoorschijn. Ook de drie schildpadden die hij gemaakt heeft, zijn bedoeld als een grapje. Maar daarbij komt eveneens zijn vak als bouwkundig adviseur om de hoek kijken. De drie vormen samen na melijk een Chinese tempel. Jan Wolkers: "Maar dit zijn natuurlijke grappen die weinig met kunst te maken hebben. Geintjes maken met beelden doe je niet als je er je brood mee moet verdienen." De zeemeermin hangt bij de familie Wol kers boven de keukendeur. De heer Wolkers, die als jonge jon gen de hoogste cijfers van de klas voor tekenen behaalde, beoefent zijn hobby sinds hij van de lagere school af is. "Maar de ene keer doe ik er wat meer aan, dan de andere keer. Dat ligt ook aan de tijd die ik er voor overhoud." Vooral de laatste jaren heeft hij het er druk mee, maar dat heeft een minder prettige ach tergrond. Door een hartinfarct in 1980 was hij genoodzaakt het met zijn werk rustiger aan te doen. Jan Wolkers: "Daar ben ik toen zo van geschrokken, dat ik ei genlijk helemaal op mijn beeldjes ben te ruggevallen. Vandaar dat het meeste werk van mij na die tijd gemaakt is. Na mijn pensionering zou ik ook graag de hele dag aan mijn hobby willen werken, in een groter atelier dan dat ik nu heb. Maar dan wil ik het liefst voor mezelf aan de slag gaanen niet op verzoek allerlei 12

Vers van 't Vat | 1988 | | pagina 12