Zonder champagne, palmwijn en bananenbier kun je geen Kerst vieren A A A I A *A*il4ii*i A a A A a A A a A yy BUITENLANDSE GASTEN OVER 24 EN 25 DECEMBER: Hoe brengen onze buitenlandse cursisten de Kerstdagen door? Eten ze veel, dansen ze, gaan ze uit, of vieren ze het feest helemaal niet? En wat doen ze bijvoorbeeld als ze tijdens de feestdagen in Nederland zijn? Men sen uit Burundi, Zaïre en Cameroun vieren in elk geval in eigen land één avond en een dag uitbundig feest. Want Kerstmis is bij hen het feest bij uit stek. Meer westers georiënteerde landen als Italië en Singapore creëren rondom de Kerst een bepaald sfeertje door middel van lichtjes en aller lei mooie versiersels in de straten. En in Frankrijk wordt met Kerst altijd champagne gedronken. Zaïre: Joyeux Noël Burundi: Pistache nootjes, samen met vis fijngewreven Italië: Cakes uit Milaan en Verona "Bij ons is Kerst één van de grotere fees ten", vertelt Pascal Rwemera uit Burun di. Hij is, evenals de andere ondervraag den, op cursus bij Heineken in Zoeter- woude. "Kerst wordt bij ons met drie of vier families tegelijk gevierd. Maar wij kennen maar één Kerstdag; de 25ste de cember. Op kerstochtend gaan de mees te mensen naar de mis. In Burundi be hoort namelijk 95 procent van de bevol king tot de Rooms-Katholieke Kerk. Die mis bestaat meestal uit veel zang en muziek. De avond vóór Kerst wordt in de kerk een theaterstuk opgevoerd. Dat toneel is gericht op de geboorte van Christus." Ook in Zaïre wordt de avond voor Kerst toneel gespeeld. Malozi Nsemi hierover: "De avond van de 24ste december wordt bij ons één grote feestmis gehouden. De spelers beginnen al om 20.00 uur met hun spel, waarna om middernacht bij ons de protestantse kerkdienst begint. Daarin wordt, net als in Burundi, ontzet tend veel gezongen. Ik treed zelf op met het koor 'Groupe Zolana', waarvan ik de dirigent ben. De kerstdag wordt met fa milie thuis gevierd. We eten veel vlees, vis en diverse groenten. Ook drinken we diverse sterke alcoholische dranken of palmwijn. Zelfs mensen die normaal ge sproken nooit drinken, slaan met de Kerst sterke drank in. Dat hoort er ge woon bij Bananenbier Drank hoort erbijMaar vooral speciale drank. Voor de heer Riedel uit Frankrijk is dat champagne. En in Burundi moet met Kerstmis bananenbier worden ge dronken. Pascal Rwemera: "Dat brouw sel maken de mensen zelf." Maar ook het eten is anders dan op andere dagen. In Italië is het bijvoorbeeld de gewoonte met Kerst 'Panettone' of 'Pandoro' te eten. Dat zijn cakes uit Milaan en Verona, die speciaal voor het feest wor den gemaakt. En in Frankrijk behoren oesters, kreeft, kalkoen en ganzelever tot het overvloedige kerstdiner van ve len. Pascal Rwemera: "In Burundi is vlees een luxe. Maar met Kerst zorgt iedereen dat hij het in overvloedige mate in huis heeft. Dat is meestal rundvlees, maar er wordt ook wel wild gegeten. De families kopen meestal gezamenlijk een beest op. Dat wordt dan bereid met groente, boontjes en geroosterde bananen." Panettone of Pandoro zijn Italiaanse ca kes die speciaal met Kerst gegeten wor den. Ook bij de heer Pomini thuis ont breken deze cakes niet op 25 december. Alexandre Kombe uit Cameroun eet met de Kerst altijd een heel speciaal diner. "Wij maken een schotel met geroosterde vis en groente. Daaroverheen gaat veel hete saus. Verder hoort bij dit speciale diner een soort stok, 'Baton Manioc' genaamd, ge maakt van bladeren en deeg. Die blade ren rol je op tot je een soort sigaar over houdt, waarna de stok in water wordt ge- Pascal Rwemera uit Burundi over Kerst vieren: "We eten veel vlees met groente, boontjes en geroosterde bana nen. 14

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 16