ROBERT VAN DER SIJDE OVER HET VLIEGEN MET EEN DAKOTA: "Ik vlieg zelf niet, maar ben erg geïnteresseerd in de lucht vaart. Daar ben ik van jongs af aan mee opgegroeid. Mijn vader nam mij altijd mee naar het oude Schiphol om vlieg tuigen te kijken. En dan vertelde hij met groot enthousias me over zijn overleden broer, die piloot is geweest. Als deze oom met het vliegtuig erop uittrok, ging mijn vader met zijn familie mee om hem weg te brengen. Mijn oom groette hen dan vanuit de lucht, door even met de vleugels van zijn Fok ker zwaaiende bewegingen te maken". "De Dakota is gewoon een prachtig toe stel om mee te vliegen", verklaart hij en thousiast. "Als je ermee de lucht in gaat, waan je je terug in de pionierstijden van toen. Een heel apart gevoel, dat eigen lijk al begint als je naar het toestel loopt. De brandstof die je neusgaten prikkelt, het kleine trapje naar boven, het contact met de andere passagiers. Je zit er wel niet zo comfortabel in als in een Jet, maar juist dat maakt het allemaal veel echter. In een Dakota vlieg je 'onder het weer'. Een Dakota kan namelijk qua stijgvermogen niet echt hoog komen en is daardoor extra gevoelig voor verande rende weersomstandigheden. Het is het pure vliegwerk! Mijn vrouw, die overi gens ook van vliegen houdt, vindt de Da kota maar een hobbelkist". Vliegend museum Van der Sijde koestert nog steeds de wens ooit eens zelf te kunnen vliegen. "Ik wil mijn vlieg-brevet halen om in een klein toestel te kunnen vliegen. Maar voorlopig komt het daar nog niet vanTe weinig tijd", klinkt het spijtig. "Dezelfde reden waarom ik momenteel veel min der actief ben dan in de eerste twee jaar van mijn lidmaatschap. Dat gaat me best wel aan het hart. Maar ik steun nog steeds het doel van de stichting: het in ere houden van de Dakota". En ontwikkelingen in die richting gaan nog steeds door. In 1986 kocht de club een tweede toestel aan. Dit maal van de Turkse luchtmacht. Het type PH-DDZ, liefkozend 'Doornroosje' genoemd. Zij gaat voorlopig de 'motteballen' in en zal pas na het jaar 2000 uit haar winterslaap worden gehaald. Volgens Robert van der Sijde gebeurt dat om ervoor te zorgen dat de DDA een vervanger heeft als de DC-3 in de steigers moet. Van der Sijde: "Bovendien is het de bedoeling dat we een vliegend 'museum' kunnen blijven tonen. Dat ook het nageslacht dit toestel in vliegende staat kan blijven zien". Junior product-manager horeca Robert van der Sijde van de vestiging in Zoeter- woudeis helemaal weg van vliegen .Vier jaar geleden werd hij lid van de Dutch Dakota Association (DDA). Een club die 10 maart 1982 door Anne Cor Groe- neveld, captain bij Transavia, en Gerrit van Gelder werd opgericht en momen teel uit tweeduizend leden bestaat uit binnen- en buitenland. Dakota-fans die zich met hart en ziel op vrijwillige basis inzetten voor het voortbestaan van dit vooroorlogse toestel. Net zoals Van der Sijde, die via een vriend van hem uitein delijk lid werd van de club. "Die vriend van mij was vlieger op een DC-10. Hij vertelde mij dat de stichting DDAvrij wil ligere zocht die mee wilden helpen met het aankopen van een Dakota en vroeg of dat niets voor mij was. Ik ben toen naar een bijeenkomst van deze stichting gegaan op Schiphol-Oost en heb me aan gemeld als lid". Een actief lid, want Ro bert van der Sijde ging een rol spelen bin nen de financiële commissie die belast was met de aankoop van de Dakota. Troetelkind Van der Sijde: "Via een computerbe drijf, dat als hoofdsponsor optrad, is uit eindelijk een DC-3 gekocht van de lucht vaartmaatschappij Fin Air. Een zeer mooie Dakota, die echt vertroeteld wordt. Wij hebben bovendien een eigen technische dienst die zorgt voor het on derhoud van de Dakota. We gaan ook di verse evenementen en luchtvaartshows in binnen- en buitenland af, waar we 'ac te de présence' geven met ons toestel. En er worden rondvluchten georganiseerd. Het is dan mogelijk boven je eigen woon plaats te vliegen". Vluchten waar de Da- kota-liefhebberVan der Sijde regelmatig met zijn vader aan mee doet. 19

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 19