Bij verandering van baan rekening houden met de pensioenbreuk Er wordt de laatste tijd veel geschreven over de pensioen breuk. Voordat iemand na een aantal jaren van werkgever gaat veranderen, vraagt hij zich meestal niet direct af hoe het staat met zijn opgebouwde pensioenrechten en in welke mate hij te maken krijgt met de veelgehoorde pensioen breuk. Het pensioen is ver weg en de nieuwe baan - met nieuwe kansen - is aantrekkelijk.Toch aandacht voor dit be langrijke fenomeen, omdat het veranderen van baan zeker tot een financiële 'breuk' kan leiden. Pensioenbreuk: typisch Nederlands probleem? Indexering Werkgever I Werkgever II Wanneer je als werknemer ergens an ders gaat werken, ga je in de meeste ge vallen ook uit de pensioenregeling die het desbetreffende bedrijf getroffen heeft. (Bij sommige bedrijfstakken èn de overheid speelt dat niet; die hebben als het ware één algemeen pensioenfonds. Overstappen naar een andere baan bete kent dan niet automatisch een overstap naar een ander pensioenfonds). Bij ver andering van werkgever begint het op bouwen van pensioenrechten in de nieu we werkkring van voren af aan. De tijd bij de vorige baas telt dan niet mee. Zo ontstaat, eenvoudig gezegd, pensioen breuk. Voor iemand die een paar keer in Door de vele regelingen en systemen die we in Nederland op pensioenge- bied kennen, is de pensioenbreuk iets waar wij Nederlanders misschien sterker mee te maken hebben, dan werknemers in andere landen. In Zweden bijvoorbeeld kent men één pensioenfonds voor alle werknemers en bestaat de pensioenbreuk ge woonweg niet. De heer Jansen hier over: "Het Nederlandse systeem kent veel fricties. We willen het alle maal erg goed doen en denken daar om al jaren na over andere, betere en hanteerbaardere systemen. We wil len 'maatwerk' en geen confectie le veren en iedereen aan z'n trekken la ten komen. Verder is ons sociaal ver zekeringsstelsel door allerlei maat schappelijke ontwikkelingen ook steeds in beweging. Alles bijelkaar worden er door dit alles ad hoe oplos singen gevonden, maar ontstaan er daardoor weer problemen, die zeker niet bijdragen tot een verheldering van het pensioenverhaal. Je zou kun nen zeggen dat het pensioensysteem enigszins dolgedraaid is." z'n leven van baas verandert, kan dat bij pensionering een flinke financiële ader lating betekenen. Bij vertrek van de ene baan naar de ande re krijgt men een premievrije aanspraak mee op het pensioen. Tenzij men korter dan één jaar in het pensioenfonds zit. Premievrijomdat er voor die pensioen verzekering geen premie meer betaald hoeft te worden. Als iemand drie keer in z'n leven veran dert van werkgever, dan is het mogelijk dat hij op z'n 65ste van vier pensioen fondsen een uitkering krijgt. Schou derophalend zou iemand nu kunnen zeg gen dat vier delen één groot deel kunnen vormen en dat het dan dus niets uit maakt. Toch is er sprake van pensioen breuk. Hoe komt dat? Een cijfervoorbeeld Stel iemand heeft twintig jaar bij een werkgever gewerkt. De pensioenrege ling van deze werkgever geeft een pen sioen van 1,75 procent per deelnemers jaar over dat deel van het salaris waar over pensioen berekend wordt. Het deel van het salaris bij uitdiensttreding waar over de premievrije pensioenaanspraken wordt berekend, is bijvoorbeeld 30.000,--. Die pensioenaanspraak is dan 20 x 1,75 procent x 30.000,-- 10.500,--. Bij de volgende werkgever werkt hij ook twintig jaar. Daar is het laatste salarisdeel waarover pensioen aanspraak berekend wordt 50.000,-. De pensioenregeling van deze werkge ver geeft eveneens een pensioen van 1,75 procent per deelnemersjaar over het pensioengevende deel van het laatste sa laris. De pensioenaanspraken bij die werkgever zijn dan 20 x 1,75 procent x 50.000,-- 17.500,--. Een totaal pen sioen van 28.000,—. Zou de werkne mer veertig jaar bij dezelfde werkgever zijn gebleven dan zou het pensioen (bij een salaris van 50.000,--) 35.000,-- zijn. Een verschil van 7.000,- per jaar. Zoals uit dit cijfervoorbeeld blijkt, wordt de breuk veroorzaakt doordat de bij de tweede werkgever verdiende salarisver hogingen niet doorwerken over de diensttijd die bij de eerste werkgever is gewerkt. Een oplossing voor deze breuk kan zijn dat de eerste werkgever de pre mievrije pensioenaanspraak indexeert, zodat het bedrag meegroeit met de loon- inflatie die optreedt na de overstap naar de tweede werkgever tot aan de pensio nering. Zo'n indexering wordt zelden toegepast. (Werkgever 2 houdt rekening met voor gaande jaren, het levensjarensysteem. Werkgever I Werkgever II 25 35 65 Een andere mogelijke oplossing is toe passing van het zogenaamde levensja rensysteem dat ook bij Heineken geldt. Dat systeem houdt in dat bij de bepaling van de pensioenverhogingen ook de dienstjaren die bij een andere werkgever zijn doorgebracht, méé genomen wor den in de pensioenberekening. Levensjarensysteem, met forse salaris verhoging. Zo ontstaat een 1 "winkelhaak" Werkgever I Werkgever II 25 35 65 Of er een pensioenbreuk optreedt bij verandering van baan, hangt af van het pensioensysteem dat de nieuwe werkge ver hanteert. Van levensjarensysteem naar opbouwsysteem geeft meestal geen problemen. Maar dat de verschillende systemen 'schokken' geven, is wel zeker. De heer J.G. Jansen van het Pensioen fonds geeft dan ook als advies je goed op de hoogte te stellen van het systeem dat gehanteerd wordt. Ook het overhevelen van de waarde van de opgebouwde pen sioenrechten van het ene naar het andere fonds hoeft niet altijd voordelig te zijn. Het pensioenfonds is altijd bereid advies te geven. Als er werkelijk een grote pen sioenbreuk ontstaat zoals in schema 3 staat, is het wellicht verstandig te denken over een aanvullende particuliere pen sioenverzekering. 18

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 18