Theo Janssen: "Blind zijn betekent niet dat je thuis moet blijven" Op 21-jarige leeftijd werd automonteur Theo Janssen in militaire dienst bij een ongeval blind. Na een verblijf in een blindeninstituut solliciteerde hij in 1974 bij Heineken in Zoeterwoude. Hij werd aangenomen en nam plaats achter de telefooncentrale. Vijfeneenhalf jaar later stapte hij over naar de Mechanische Werkplaats waar hij zijn oude vak weer kon oppakken. Hij werd monteur. Tot op de dag van vandaag werkt hij daar en met veel plezier. "Werken was een be wuste keuze voor mij. Je kunt wel thuis voor het raam gaan zitten maar dan be leef je niets en je wordt snel oud. Trou wens ik zie toch niks voor dat raam", zegt hij met een brede lach op het ge zicht. Een gesprek met een man die houdt van een goed glas wijn, een zelfbereide Fran se maaltijd en zo zijn eigen ideeën heeft over het omgaan met een handicap. "Waarom praten over een visueel gehan dicapte als iemand blind is?" De telefooncentrale in Zoeterwoude is aangepast voor het gebruik door een blinde. "Ik hoorde in 1974 dat er iemand werd gezocht voor de telefooncentrale. Ik heb gesolliciteerd en ben aangeno men. Op dat moment waren er zo'n vier honderd toestellen op de centrale aange sloten. Dat aantal groeide met de dag. Ik doe veel uit mijn hoofd en dat werd met zo veel nieuwe nummers steeds moeilij ker". In 1980 isTheo Janssen daarom op zoek gegaan naar ander werk binnen Heine ken. De Mechanische Werkplaats had plaats voor een monteur. Voor Theo, die van huis uit automonteur is, een goede kans om zijn kennis en vakmanschap weer in praktijk te brengen. Hij heeft een eigen werkruimte met een bureau, een werkbank en een aantal stellingen, zodat hij niet telkens door de werkplaats hoeft te lopen. "Dat zou levensgevaar lijk zijn". Het repareren en afstellen van cylinders en zuigers behoort tot zijn da gelijkse arbeid. "Eigenlijk ben ik een beetje eigen baas. Ik krijg als ieder ander allerlei reparatiewerk te doen, ga aan de slag en kan er de tijd voor nemen. In sommige dingen ben ik natuurlijk wat langzamer", vertelt Theo. "Het grote voordeel van de werkplaats is dat ik ook gewoon eens van m'n plek kan en hier en daar eens een praatje kan gaan maken. Dat was op de telefooncentrale onmoge lijk". Frankrijk Theo Janssen heeft indertijd gekozen voor een baan. "Je spreekt dan tenmin ste nog eens iemand. Het is niets voor mij om thuis een beetje zielig te gaan zit ten wezen"zegt hij met klemGevraagd naar de obstakels die hij als blinde tegen komt, antwoord hij resoluut: "Ik heb een huis zonder al te veel speciale aanpassin gen. Geen drempels in je huis is heel han dig. Maar bij mijn buurman liggen ze wel, en bij de bakker in de winkel en ook op het werk". Een belangrijke aanpassing in zijn huis bevindt zich in de keuken. "De etiketten op de kruidenpotjes zijn wel in braille", vertelt hij. En daarmee zijn we aangeko men op een voor Theo Janssen geliefd onderwerp: de Franse keuken met bijbe horende wijnkaart. Ieder jaar weer trekt Theo samen met zijn vrouw naar de Franse wijngebieden om druiventeelt en wijnproduktie van dichtbij mee te ma ken. "We zijn net nog een weekje naar de Jura geweest. In de zomer waren we daar bij een wijnboer geweest en nu in de pluk tijd zijn we er weer geweest. De vaten worden er vaak nog met de hand schoon gemaakt en soms werken ze nog met handpersen", vertelt hij enthousiast. "En ze praten de hele dag over wijn. Ik heb daar wel eens van drie uur 's middags tot zeven uur 's avonds zitten praten met zo'n oude baas". Keuken En van wijn weet Theo Janssen inmid dels het nodige af. In 1984 heeft Theo sa men met zijn vrouw, die ook bij Heine ken werkt, een wijncursus gevolgd. Ter afsluiting werd een bezoek gebracht aan het wijnhuis Bouchard Père et Fils in Beaune en dat van Louis Sipp in Ribeau- villé. Sinds die tijd hebbenTheo Janssen en zijn vrouw diverse vakanties in Frank rijk doorgebracht. Terug in hun woon plaats Voorschoten wordt er weer druk in de keuken geëxperimenteerd. "Ik heb afgelopen weekend geprobeerd om de 'Coq au vin' net zo op smaak te krijgen als ik hem daar gegeten heb.Toch heb ik de smaak nog niet helemaal zoals die moet zijn. Zij gebruiken waarschijnlijk een ander flesje wijn voor de saus", is zijn veronderstelling. 15

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 15