Helderbierkelder Zoeterwoude wordt gemoderniseerd In Zoeterwoude staat veel te gebeurenOp beurtenis is de start van de automatisering pagina 6 heeft u kunnen lezen over de ver- van de helderbierbereiding. Een project dat nieuwing van colonne 1 en op pagina 14 wor- in de loop van 1989 zal zijn afgerond en stap den de plannen voor het nieuwe bedrijfs- voor stap moet leiden tot één van de mo- kantoor getoond. Een derde belangrijke ge- dernste kelderdienstgebouwen in Europa. De heer Janszen legt aan de hand van een foto uit hoe de kelderbierbereiding in de toekomst gaat gebeuren. "In de dertien jaar dat de filterkelder in gebruik is, werd het aantal filters diverse keren uitgebreid. Op dit moment zijn er tien filters en volgend jaar komt er nog een elfde bij. Doordat de filters niet tege lijk zijn aangeschaft, is de techniek en de besturing van de filters verschillend en dat gaat nu veranderen", vertelt het hoofd van de Technische Dienst de heer W.J.M. Janszen. Elk filter krijgt nu zijn eigen procesbestu ringscomputer, die de huidige bestu ringseenheid, de regelaar en de compu ter vervangt. "Het voordeel hiervan is dat alle gegevens van een filter op één be dieningsbeeldscherm te zien zijn en dat er nog maar één computertaal hoeft te worden gebruikt. Tevens kunnen de fil ters vanuit één centrale ruimte worden bestuurd en bewaakt", vat de heer Jans zen enkele voordelen van de nieuwe ap paratuur samen. Europese primeur Het nieuwe procesbesturingssysteem is een ware primeur. "Zoeterwoude is de eerste brouwerij in Europa die er mee gaat werken. Wij beginnen met de nieu we filter er op aan te sluiten en daarna stap voor stap de andere tien filters. Wan neer alle filters zijn aangesloten en de ou de systemen zijn uitgeschakeld, zitten wij al ver in 1989", vertelt de heer Jans zen. Einddoel Het systeem maakt gebruik van de laat ste, hypermoderne technieken. Zo geeft het bijvoorbeeld zijn eigen fouten aan. "Dit heeft als voordeel dat, als er iets in het besturingssysteem kapot gaat waar door een installatie stil komt te liggendit door de computer wordt gemeld en di rect het juiste onderdeel vervangen kan worden. Voor belangrijke delen van de installatie zijn reservesystemen inge bouwd, waardoor bij storing geen stil stand ontstaat." Bij de keuze voor de nieuwe apparatuur is rekening gehouden met de voorkeuren van de toekomstige gebruikers. Zij heb ben vooraf kunnen kiezen uit verschil lende bedieningssystemen. Met de komst van het nieuwe procesbesturings systeem wordt volgens de heer Janszen een belangrijke stap gezet in de richting van het einddoel: "Uiteindelijk moet het hele kelderdienstgebouw vanuit één cen trale ruimte worden bestuurd en be waakt". 10

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 10