C.van Es door Spaanse koning onderscheiden "Het heeft zijne Majesteit de Koning behaagd U 'la Enco- mienda de la Orden del Mérito Civil' toe te kennen als be wijs van erkentelijkheid voor Uw bijdragen aan de goede betrekkingen tussen Spanje en Nederland en, in het bijzon der, voor Uw fungeren als secretaris van het Consejo de Ad- ministración van El Aguila S.A." van de Raad van Bestuur van El Aguila S.A., maar mijn eigenlijke taak was rui mer en meer gericht op het op de rails zetten van een nieuwe organisatie. Het werk was daardoor zeer afwisselend. Ik deed veel vertaalwerk, verzorgde pre sentaties en sprong bij in praktische za ken, zoals bijvoorbeeld het zoeken van woonruimte voor de Nederlanders die daar kwamen werken. Aan de andere kant nam ik deel aan de vergaderingen van de Spaanse brouwersbond, te verge lijken met ons Centraal Brouwerij Kan toor. Kortom, het was een breed scala aan werkzaamheden." Een belangrijke taak van de heer Van Es bestond uit het opbouwen van goede contacten met de Spaanse medewerkers en het kweken van begrip en waardering voor eikaars cultuur en leefgewoonten. "Wat dat laatste betreft: het koste nogal wat moeite de Spaanse collega's duide lijk te maken dat Nederlanders rond ne gen uur 's morgens koffie nodig hebben om op gang te komen. Omdat de Span jaarden niet gewend zijn op dat vroege uur koffie te drinken en het bedrijf des tijds niet beschikte over koffiezetappara ten, werden drie thermoskannen aange schaft die 's morgens gevuld werden in een tegenover het kantoor gelegen bar. De aanschaf van deze kannen was welis waar niet onze grootste investering maar, binnen de Aguila-gemeenschap, wel een investering die veel stof deed opwaai en." De heer Fernando Schwartz zei bij het omhangen van de konink lijke onderscheiding, dat vooral de manier waarop de heer van Es zich heeft ingezet voor niet alleen de opbouw van de brouwerijen van El Aguila, maar vooral ook voor het behoud van arbeids plaatsen, velen in Spanje getrof fen heeft. De Spaanse ambassadeur.de dochters van de heer en mevrouw van Es, C. van Es, mw. van Es en de heer van Schaik heffen het glas. Op de rails Nadat Heineken eind 1984 een aandeel in El Aguila kreeg, is de heer Van Es voor een jaar naar Madrid vertrokken"Ik be kleedde formeel de functie van secretaris De Spaanse ambassadeur hangt de heer van Es de onderscheiding om. Zo luidt de eerste alinea, zij het in het Spaans, van de brief die de heer C. van Es (hoofd juridische zaken Heine ken Nederlands Beheer) eind augustus van de Spaanse ambassadeur ontving. "Ik was totaal verrast en tegelijk een beetje trots, zeker ook voor mijn vrouw, die Spaanse is", vertelt de heer Van Es. Op 12 oktober kreeg de heer Van Es uit handen van de Spaanse ambassadeur in Nederland, de heer F. Schwartz y Girón, de hoge onderscheiding uitgereikt. Sa men met zijn vrouw en dochters werd de heer Van Es ontvangen op de Spaanse ambassade in Den Haag. "Het was een zeer speciale dag voor mij, temeer daar 12 oktober een nationale feestdag is in Spanje en voor die gelegenheid veel Ne derlandse autoriteiten en leden van het Corps Diplomatique naar de ambassade waren gekomen." Tolk In dé afgelopen vijftien jaar heeft de heer Van Es voor Heineken meerdere malen in Spanje gewerkt. "Mijn voorlief de voor Spanje dateert al uit 1958. Ik ging als student naar Spanje op vakantie, leerde de taal en ontmoette er mijn vrouw." Vanwege zijn kennis van de Spaanse taal en cultuur werd hij in de ze ventiger jaren gevraagd om voor de Ge distilleerd en Wijngroep Nederland con tacten te leggen met sherryhuizen als Garvey en Medina. Meer recent was hij betrokken bij de totstandkoming van de relatie met het huis Osborne. Aan het einde van 1983 kreeg de heer Van Es het verzoek om, samen met me dewerkers van de afdelingen marketing en fysieke distributie, de Spaanse bier markt te gaan verkennen. "Wij hebben een aantal reizen gemaakt waarbij ik fun geerde als tolk en onderhandelaar." 17

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 17