"Geen museum maar toonzaal" J. van Boxtel VERZAMELING GOED VOOR LES VERPAKKINGSGESCHIEDENIS AF De heer J. van Boxtel, chauffeur expeditie Den gr ®f Bosch, werd 28 augustus met zijn gezin feestelijk ont- taW vangen op de vestiging in Den Bosch, Na een kort in formatief samenzijn opende de heer H. Duijnstee, hoofd van het horecagebied, het officiële gedeelte met een toespraak. Daarin prees hij Van Bostels grote inzet en niet aflatende ijver voor de onderneming. Hierop werd de jubilaris onderscheiden met de gouden speld. De heer J. van Vliet, directiechef lichtte op openhartige wijze toe wat voor bijzonder mens Jan van Box tel was en is, vooral voor de drankenhandel. Vervolgens ging Van Vliet op 'ludieke' wijze in op de hobby van de jubilaris: het verzamelen van allerlei attributen van de straat, die Van Boxtel voornamelijk tijdens zijn werk van de straat opraapt. Hij doet dit onder het devies: 'je weet nooit of je die oude spullen in de toekomst nog ergens voor gebruiken kan'. Als cadeau kreeg de jubilaris van zijn collega's een mooi horloge. Op de vierde verdieping van het kantoor in Zoeterwoude kunnen liefhebbers van oude verpakkingen hun hart ophalen. Daar heeft de heer R. Bakker, die op de afdeling verpakkingstechnologie HTB werkt, in een grote ruimte een verzame ling bierverpakkingen bijgehouden. Hessen, blikjes, kratten, dozen en va ten. Het is te veel om op te noemen. En achter slot en grendel nog eens honder den viltjes en kroonkurken. Een verza meling uit alle tijden. Om misverstanden te voorkomen, een museum is het niet. Initiatiefnemer Bak ker noemt het eerder een verzameling die 'uit nood geboren is'. De toonzaal, want zo wordt de ruimte met de diverse flesjes en blikjes ook genoemd, is name lijk ontstaan uit zijn werkzaamheden op de HTB-afdeling verpakkingstechnolo gie. Bakker zorgt ervoor dat alle vragen en problemen op verpakkingsgebied, waar ook ter wereld, zo mogelijk worden opgelost. Bakker: "Maar op een gege ven moment had iedereen wel flessen of kratten op zijn kamer staan. Daarom leek het mij goed die te verzamelen en in één ruimte onder te brengen. Met deze verzameling kunnen we ook laten zien hoe ideeën over verpakkingen zijn ge groeid en hoe dat bij onze concurrenten of in andere landen is gegaan". Kastelen en schepen Niet alleen de 'verpakkingsmensen' kun nen hun voordeel doen met het verza melde. Bakker: "Medewerkers van mar keting zouden hier eens langs moeten ko men als ze ideeën willen opdoen voor een nieuwe naam of ander etiket". Hij kan ze laten zien hoe men in het buiten land over bierverpakkingen denkt. Zo kent Frankrijk een grote hoeveelheid merken en etiketten met nummers, lij ken Engelse bierdrinkers vooral onder de indruk van afgebeelde kastelen en schepen, drinken Afrikanen het liefst uit grote flessen en houden Amerikanen van flessen in aparte vormen. Voor de men sen die willen weten hoe de verschillende verpakkingen ontstaan, kan Bakker kratten in diverse stadia van produktie uit de kast halen, de kristallen modellen voor alweer een nieuw bierflesje en aller lei ontwerpen voor het allernieuwste op verpakkingsgebied. Beugelflessen Echt trots is hij op de oude exemplaren uit de door de kwaliteitscontroleur re clameartikelen H.N. de Wit geschonken privé-verzameling. Zoals de beugelfles sen waarin Heineken's Bier werd afge vuld door een bottelaar in Harlingen. Deze mocht dat trots melden op de fles. Aan het telefoonnummer 793 is het ver leden af te lezen. En dan moet Bakker De heer R. Bakker laat enkele blikjes zien. toch even bekennen dat ook de nostalgie af en toe greep krijgt op de verzameling. "Van sommige exemplaren kan ik ge woon geen afstand doen". Maar de toonzaal wil zich toch vooral toeleggen op de actualiteit. Hulp van an deren is daarbij onontbeerlijk. Wie in het buitenland een bijzondere prestatie op verpakkingsgebied aantreft, wordt dan ook verzocht dit in overleg met de heer Bakker aan de toonzaal te leveren. Be langrijk is dan wel dat alle informatie bij geleverd wordt. Ook de voorraad doppen is groot.

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 25