M. Oostenrijk: Veranderingen houden de zaak le Op 1 augustus 1962 stapte hij als 16-jarige jongen binnen bij drankenhandel Andeweg in IJsselmonde, op zoek naar werk"Ik kwam daar en de heer Andeweg gaf me een kip in handen, of ik het beest even bij de kop wilde vasthouden. Daarop vroeg hij waar ik voor kwam. Werk, nou dat had hij wel voor me. Ondertussen stond ik daar met die kip in m'n handen, hij slachtte het dier en deze ging er letterlijk als een kip zonder kop vandoor. Zo verliep mijn eerste sollicitatie." De eerste en tot nu toe laatste officiële sollicitatie van de heer M. Oostenrijk. In het horecagebied Rotterdam beter bekend als Rinus. Hij werkt nu als groepsleider expeditie magazijn van de concerndrankenhandel Andeweg-Renesse in Dordrecht. Na die eerste dag heeft hij het horecagebied als geen ander leren kennen. Vele functies heeft hij gehad. "Mijn loopbaan wordt gekenmerkt door vele veranderingen. Ik heb het horecagebied vanuit vele hoeken meegemaakt en dat komt nu goed van pas." De eerste zes jaren werkte hij als chauffeur bij Andeweg. De dagen waren lang en het werk was zwaar. "Als jonge knaap deed je niets anders dan sjouwen. Alles ging met de hand en in de zomer maanden maakte je dagen van het och tendkrieken tot middernacht. In 1969 startte Andeweg een experiment. Ik werd de eerste zogenaamde chauffeur/ verkoper, 's Morgens ging ik op pad om de orders te plaatsen en nog dezelfde middag leverde ik zelf de bestelling af." Na deze eerste commerciële ervaringen kon het niet uitblijven of Rinus Oosten rijk ging in 1971 als vertegenwoordiger voor de drankenhandel zijn brood ver dienen. De drankenhandel van Andeweg was op dat moment voor de helft eigendom van Heineken en ging samen met dranken handel Romijn-Renesse. De oude brou werij De Sleutel in Dordrecht, het onder komen van Romijn-Renesse, werd de thuishaven van de nieuwe combinatie. In 1973 werd de drankenhandel volledig eigendom van de brouwerij en daarmee kwam ook de Amstel-drankenhandel IJ- land-Dordrecht binnen de gelederen. Binnen twee jaar verhuisde de concern drankenhandel naar het huidige pand in Dordrecht. Solist In 1979 stond de volgende verandering voor de heer Oostenrijk voor de deur. Vanaf dat moment werkte hij als brouwe rijvertegenwoordiger in het rayon Dor drecht. "Het was een tijd van grote zelf standigheid en vooral van directe contac ten met de afnemers. Met name die con tacten mis ik nu nog wel eens. Je bent als vertegenwoordiger een vraagbaak en als je wat extra's voor de klant weet te doen, ben je natuurlijk dè man. Aan de andere kant werk ik nu in teamverband en dat vind ik erg prettig. Als vertegenwoordi ger ben je toch meer een solist." Het team waar hij deel van uitmaakt, telt 30 mensen. Vertegenwoordigers die op pad zijn om de orders te plaatsen, maga zijnbedienden die de bestellingen klaar zetten en de chauffeurs met hun bijrij ders die de bestellingen bij de klanten af leveren. Oostenrijk heeft al deze func ties uitgeoefend en kent zodoende het spel tussen leverancier en afnemer. "Heeft een van onze chauffeurs proble men met een klant, dan weet ik meestal uit eigen ervaring wat er speeltWe trach ten het dan samen op te lossen. Ik praat met de chauffeur en ga desnoods even bij die klant, die ik meestal nog van vroeger ken, langs" aldus de heer Oostenrijk. Veelzijdig Over zijn werk als groepsleider expedi tie-magazijn zegt hij verder: "Wat me in het begin wel even tegen viel, was de berg administratief werk die bij zo'n expeditie-magazijn om de hoek komt kij ken. Ik dacht altijd dat een vertegen woordiger veel administratie bij te hou den had, maar ik heb nu vele malen meer." Hij doelt daarmee op de order bonnen die van de telefonische bestellin gen moeten worden gemaakt. Nadat de ze zijn gefactureerd worden er laadlij- sten en voorlopige routes voor de chauf feurs opgesteld. "Wat dit werk interes sant maakt, is de veelzijdigheid. Voor raadbeheer, contacten met chauffeurs en klanten, personeelswerk, planning en meer van dat soort zaken." Na zijn omzwervingen is de heer Oosten rijk heel blij met het werk dat hij nu doet. Hij concludeert: "In die vijfentwintig jaar heb ik vele kanten van de dranken handel gezien en die ervaringen komen mij nu goed van pas." 18

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 18