DE SEIZOENEN GAAN WISSELEN: [A STEE Hoe de weergoden ook beschikken, het is pas herfst als de bierglazen weer rood kleuren. En je kunt de klok er op ge lijk zetten. Want op 1 oktober begint de herfst: het Heine- ken- en Amstel-bo(c)kbier is weer te koop. MSTELl Vorig jaar was Nijmegen decor van de opening van het bokbierseizoen. Dit jaar valt die eer te beurt aan Den Bosch. Met jazz-band en fanfare trekt een stoet van af de brouwerij langs een aantal Heine- ken- en Amstelafnemers in het Bossche centrum naar hotel Central. Nadat de heer Oostra zijn toespraak over bokbier heeft voltooid, zullen de brouwers hier onder het toeziend oog van de genodig den het eerste fust binnenbrengen. Gesloten gordijnen Iedereen is in de gelegenheid het herfst- bier van het fust te drinken. Er zijn steeds meer café's die een aparte kraan hebben gereserveerd voor het 'hartver warmende' bier.Talrijke vaten van dertig liter zullen hun weg vinden naar duizen den café's die bokbier in huis hebben. Wie zich liever achter de gesloten gordij nen terugtrekt in het eigen 'honk', kan terecht in de winkel voor het bokbier in de fles. Zoeken hoeft niet, want dank zij de raamstroken en affiches valt elk ver kooppunt van Heineken Bok- en Amstel Bockbier te herkennen. Ook in de PUM zal bokbier te krijgen zijnDe contactbij eenkomsten in oktober komen bijna overal in het teken van de bo(c)k te staan. Dat bokbier een bier van zeer hoge kwa liteit is, zoals trouwens al onze bieren, lijkt ook uit uitspraken van enkele men sen die het bokbier -liefdevol- maken. Het woord is aan drie Bossche medewer kers: Zachter van smaak DeheerJ.J. Muldersgroepsleider: "Het is weer eens iets anders dan de standaardpro cessen. We maken twaalf tot zestien ver schillende biersoorten, maar de traditie die om het bokbier heenhangt maakt het bij zonder. Het is arbeidsintensief vraagt meer begeleiding. Maar juist dat is het leuke er aan. Ik ben vooral liefhebber van Amstel- bokbier en als het even kan laat ik het bij mij thuis in defies nog verder rijpen. Ik vind dat het daardoor zachter van smaak wordt". Redelijk voorbereid avontuur De heer ing. W.C. van Wijk, brouwmees ter in Den Bosch, over het bokbier: "Het maken van bokbier is voor mij, maar ik denk voorde meesten, elk jaar opnieuw een aparte belevenis. Juist omdat de commer ciële drang groot is om op het juiste tijdstip een voldoende hoeveelheid op de markt te brengen, is de spanning bij het bokbierpro- ces groter dan bij andere brouwprocessen. Je hebt daardoor weinig mogelijkheden om eventuele fouten te herstellen. Het wordt in één dag gebrouwen, daarna neemt de ver gisting tien dagen in beslag en vervolgens wordt het zes weken gelagerd. Gaat er iets verloren, dan is de kans op herstel gering. Ik noem het altijd een redelijk voorbereid avontuur. Maar misschien juist omdat het afwijkt van het standaardproces, is het leuk om te maken. Ben je extra trots op het resul taat". Voor mij mag het altijd bokbiertijd zijn! Ook de heer G.J. Steijven, wachtchef in Den Bosch, reageert enthousiast. "Het moetin één keer goed. Ook daarom vraagt het extra zorg en aandacht. We hebben nu meer Heineken en Amstel bokbier gemaakt dan vorig jaar. In 1186 was de Amstel-bock al na één maand uitverkocht. Ik denk dat het display-krat met z 'n sixpacks daar zeker aan heeft mee geholpen. Zelf drink ik het erg graag. Lekker onder uit gezakt in een stoel kan ik lang genieten van het roodkleurige vocht. Nee, ik kan nog niet zeggen of ik dit jaar voor het Am stel bockbier of juist voor het Heineken 'bokje' kies. Het bokbier ligt nog te lageren en is nog niet helemaal op smaak. Vorig jaar gaf ik de voorkeur aan het Heineken bokbier." 17

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 17