Hamers: "Niet als een kat om de hete brij heen lopen" KWALITEITSPROJEKT IN DEN BOSCH In een aantal artikelen is het kwaliteitsprojekt van Heine- ken Nederland aan de orde geweest. Deze keer is onze brouwerij in Den Bosch aan de beurt om te vertellen hoe het daar met het kwaliteitsprojekt staat. Verantwoordelijkheid verleggen v - In Den Bosch pakte de bedrijfsleider, de heer Ir. P. Hamers, de kwaliteitscampag ne aan om intensiever met alle medewer kers in contact te komen. Hij heeft in meer dan vijftig bijeenkomsten o.a. de kwaliteitsaanpak besproken met de Bos sche medewerkers. Openhartige bijeenkomsten De heer Hamers hierover: "Het feit dat ik nog betrekkelijk kort bedrijfsleider ben in Den Bosch heeft duidelijk meege speeld. Het kwaliteitsprojekt was voor mij de kapstok om onze medewerkers beter te leren kennen." In die bijeen komsten werd nogmaals het hoe en waar om van een kwaliteitsaanpak verteld. Uitgelegd werd wat bedoeld wordt met kwaliteit en wat kwaliteit allemaal kan in houden. De visie in Den Bosch is dat kwaliteit verder gaat dan het produkt al leen. Kwaliteit heeft te maken met de wijze van werken, met samenwerking, met het voorkomen van fouten, maar ook met onderhoud en met diensten die bijvoorbeeld door de Interne Dienst worden geleverd. Dat kwaliteit ook alles te maken heeft met de wijze waarop we (samen-) werken is een gedachte die tij dens de bijeenkomsten langzaamaan bo ven kwam drijven. In alle sessies zijn al lereerst de resultaten van het personeels- onderzoek aan de orde gesteld. Zo kreeg iedereen een goed beeld van de zaken die op z'n eigen afdeling spelen. Hamers: "Opvallend was vooral de openhartige manier van optreden bij die sessies van de meeste mensen. Men wist heel nauwkeurig de vinger op de zere plek te leggen. En, wat ik erg gewaar deerd heb is dat leidinggevenden zich in deze bijeenkomsten kwetsbaar durfden op te stellen. Zich niet onmiddellijk gin gen verdedigen maar durfden te zeggen dat bepaalde zaken niet goed gaan en verbeterd kunnen worden." Samenwerking, scholing en werkoverleg Ook in Den Bosch blijkt dat de informa tievoorziening en onderlinge communi catie verbeterd kan worden; dat daar veel 'problemen' op terug te voeren zijn. Om daarin verbetering te brengen is er bijvoorbeeld een speciale cursus geweest voor de groepsleiders Verpakkers. De brouwerij in Den Bosch zal zich de ko mende tijd dan ook vooral gaan richten op betere samenwerking, op verdere scholing van het middenkader, terwijl in het najaar structureel werkoverleg zal worden ingevoerd. De wijze waarop dat gebeurt zal per afdeling verschillen. Via het werkoverleg hoopt Den Bosch de In Den Bosch zal in het najaar een begin gemaakt worden met een wijziging van de kwaliteits controle. De kwaliteit van het produkt zal in de verschillende procesfasen niet meer door de Bedrijfstechnologische Dienst gecontroleerd worden, maar door de produktie-afdelingen zelf. In het begin zal dit gebeuren door aparte groepjes medewer kers binnen deze afdelingen, maar in de toekomst zullen de operators zelf analyses uitvoeren en het proces corrigeren waar dat nodig is. De achtergrond is dat mensen zelf verantwoordelijk worden voor de kwaliteit van het geen zij doen, en daar ook op aangesproken kunnen worden Op deze manier zal het klantge richt handelen en denken bevor derd worden. O Sr-.- W'>

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 10