Nieuwe oogst ge uit Goes. In 1980 is hij begonnen met het verbouwen van 2,5 hectare zwarte bessen. Een klein begin naast de 20 hec tare aan appels, peren en pruimen die hij al verbouwde. "We zochten een gewas dat bij onze manier van werken paste waarvan de oogst niet te veel samenvalt met die van ander fruit, dat machinaal te oogsten is en dat je voor het seizoen on der contract kunt verkopen zodat je niet afhankelijk bent van de prijs die op de veiling wordt geboden. De zwarte bes voldoet aan die voorwaarden", zo vertelt de heer Buijsrogge. Daarbij komt nog dat Zuid-West Zee land in dc lentemaanden veel minder last heeft van nachtvorst en dat is volgens Buijsrogge een belangrijk voordeel. "De zwarte bes is met haar bloeitijd in april een vroege bloeier te noemenAls er dan nog nachtvorst voorkomt, is het risico van een misoogst heel groot. In Brabant, de Betuwe en Limburg is de kans op nachtvorst groter dan hier in Zeeland. Daarom is de bessenteelt in deze gebie den nooit meer zo groot geworden als die rond het einde van de jaren zestig was", aldus de Zeeuwse teler. Coöperatie "In dat eerste seizoen gebeurde alles nog met de hand. We hadden toen zeker 70 mensen op het land werken die per ge plukte kilo werden betaald." Inmiddels heeft een zestal fruittelers, onder wie de heer Buijsrogge, zich verenigd in een co- De Coebergh-makers bij de GWN in Zoetermeer ontvangen de Zeeuwse en Engelse bessen in hou ten kistjes en voegen de bessen bij de alcohol die al aanwezig is in de grote vruchtentanks. Het gehele jaar door wordt van dezelfde bes sen de bessenjenever getrokken. "Om de kwaliteit op peil te houden is het van belang dat de bessen niet direct bij de eerste trek allemaal open springen en daardoor de vol ledige hoeveelheid aan sappen en aroma's verliezen. Daarom wor den de bessen in Zeeland van Itet land gehaald als ze nog niet hele maal rijp zijn. De schil is dan nog stevig en kan bovendien tijdens het transport tegen een stootje" vertelt de heer Van de Putte. Het seizoen begint met de nieuwe oogst. Deze is tot eind september verkrijgbaar en duidelijk herkenbaar door het op schrift 'nieuwe oogst' op het etiket. De eerste 'bessen' is erg fris door z'n hoge vers-sapgehalte en krijgt bijna geen extra suiker toegevoegd. Ook deze 'nieuwe oogst' is in de personeels - uitgiftemagazijnen ver krijgbaar. operatie. De zes bezitten gezamenlijk 50 hectare grond die wordt gebruikt voorde teelt van zwarte bessen. "Wij zijn als co öperatie leverancier van dc GWN en kunnen op die manier een veel grotere hoeveelheid zwarte bessen aanbieden. De GWN hoeft nu maar met één leve rancier te praten in plaats van met zes", licht de heer Buijsrogge toe. "Daarbij kunnen wij nu met minder mensen veel goedkoper en sneller werken omdat wij met z'n zessen de modernste oogstma- chines hebben kunnen kopen. Sinds een week hebben wij een tweede machine zodat wij nu 60 hectare zwarte bessen in zeer korte tijd zouden kunnen oogsten." Het weer speelt een hoofdrol bij de teelt van de bessen. Niet alleen tijdens de groei en bloei maar vooral ook aan het slot. "Het kan echt op één dag aanko men", zegt de heer Buijsrogge. "Timing is erg belangrijk. Vandaag is de bes bijna rijp en overmorgen kan zij door aanhou dende regenbuien barsten met het risico van rot. Je staat echt machteloos, want tijdens die regen kun je praktisch niet oogsten. Het weer is de boer", is zijn ge zegde daarover. Een probleem daarbij is nog dat de bes sen voor Coebergh bijna rijp moeten zijn, zodat de schil nog stevig is. De bes sen waar cassis-frisdrank van wordt ge maakt, worden in tegenstelling tot de bessen voor de bessenjenever geperst en mogen dus net iets rijper zijn. "Die moe ten op springen staan", aldus Buijsrog ge. Mocht er door aanhoudend slecht weer sprake zijn van een misoogst dan heeft hij zich daartegen ingedekt door bij Engelse telers een bepaalde hoeveelheid in optie te nemen. "Dat is nodig want ik heb in de afgelopen winter met Coe bergh al afgesproken deze zomer het fruit te leveren." De heren Van der Putte en Buijsrogge in specteren de bessen. Om aan de produktie te voldoen, is het belangrijk om goed te snoeien. "De bes sen groeien op eenjarig hout. Je moet dus zorgen dat elk jaar het oudste hout wordt weggesnoeid om zodoende plaats te maken voor de groei van jong eenjarig hout. Dit alles om een goede kwaliteit en een regelmatige produktie te bereiken" aldus Buijsrogge. "En goed snoeien be tekent per jaar al gauw vijftig uren werk per hectareGevraagd naar de kwaliteit van de bessen die nu van het land ko men, kan hij niet anders dan tevreden zijn. "Ze zijn goed van smaak, sappig en vol. Zeer goede bessen voor de Coe bergh bessenjenever. Het geeft mij vol doening dat er van die bessen een eerste klas produkt wordt gemaakt. Want die bessen zijn toch een beetje kind van je." De heer Buijsrogge bij de bessenstruiken 9

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 9