"Die bessen zijn een beetje kind van je" COEBERGH BESSENTELER F. BUIJSROGGE: De laatste week van juli was het weer zover: de start van de zwarte bessenoogst voor de Coebergh bessenjenever. Een vliegende start, want de oogst moet snel van het land. Ieder jaar is het voor de Zeeuwse telers, die de helft van de Coe bergh bessen leveren, een spannende tijd. Het gaat om het juiste moment van oogsten. Vandaag zijn de bessen bijna rijp, terwijl overmorgen door aanhoudende regen al bederf zou kunnen intreden. Ervaring en vakmanschap van de te ler zijn onontbeerlijk voor een goede fruitoogst. Samen met de bessen die uit Engeland worden geïmporteerd vormen de Neder landse bessen de basis van de Coebergh bessenjenever. De Coebergh nieuwe oogst is sinds half augustus weer bij de slijter verkrijgbaar. Vers van 't Vat reisde af naar Goes en sprak met teler F Buijs- rogge over zijn vak en hoorde van de heer J.D. van de Putte (hoofd gedistil- leerdproduktie bij de G WN) over de pro- duktie van bessenjenever. Tot 1967 kwamen alle bessen voor Coe bergh uit Nederland. Naast Zeeland wer den er ook in Limburg en West-Brabant veel zwarte bessen geteeld. Een paar slechte zomers en winters zorgden voor slechte zomers en winters zorgden voor een schrale oogst. De hoge prijzen die daarvan het gevolg waren, werden ook veroorzaakt door de steeds hoger wor dende loonkosten. Dat dwong de ma kers van Coebergh tot het kopen in het buitenland. "Eerst zijn we de bessen uit Oostenrijk gaan halen en langzaamaan daarnaast ook uit Engeland om het risico van een eventuele misoogst over verschillende landen te spreiden"aldus de heerVan de Putte. "Nu in 1987 produceren de Zeeuwse boeren voldoende om de helft van de bessen te leveren. Door de nieu we rassen en mechanisering is het oog sten minder arbeidsintensief, zijn de kos ten lager en is de produktie hoger", zo verduidelijkt de heerVan de Putte. Klein beginnen Een van die telers is de heer F. Buijsrog- 8

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 8