Wie weet hoe deze apparaten werken? Uit een ander vaatje getapt Uit de Volkskrant van 1-8-1987 citeren we Marten Faber (reclameman) over de nieuwe Bokma Jonge Korenwijnfles. In het Alkmaarse Biermuseum De Boom zijn vele apparaten en gereed schappen te bezichtigen die in vervlogen tijden werden gebruikt bij het brouwen en afvullen van bier. Heineken heeft bij de opening van het biermuseum op 1 au gustus 1986, een aantal van deze oude voorwerpen in bruikleen aan het mu seum ter beschikking gesteld. Van de meeste is bekend waarvoor zij vroeger werden gebruikt. Van enkele apparaten weten we dat echter niet. Op de foto ziet u drie van de voorwerpen uit de rijke brouw- en bierhistorie, die in het mu seum staan opgesteld. Bekend is dat het gaat om een tweetal verschillende vulap- paraten met in het midden een afdrui prek waarop schoongespoelde flessen werden gezet om uit te lekken.Tot op dit moment hebben de conservators van het museum de exacte werking van de twee vulapparaten nog niet kunnen achterha len. Zij hebben nu hun hoop gevestigd op de (oud-)medewerkers van Heine ken. Wie kan de historie levend houden en uitleg geven over de apparaten op de foto? Uw reactie kunt u sturen naar Hei neken Nederland B.V., postbus 530, 2380 BD Zoeterwoude, ter attentie van de redactie Vers van 't Vat. De redactie zorgt dat uw reacties terecht komen bij het biermuseum. En natuurlijk zenden wij ook een kopie naar de heer ASinkel- dam, die de opslag van historische Hei- nekengoederen in beheer heeft. "De adverteerder heeft reclame nodig om zijn martktaandeel veilig te stellen of uit te breiden. Neem het voorbeeld van de nieuwe jong Bok- ma. Hij is een stak duurder dan ge wone jenever. Niet elke slijter of gro te drankketen zal geneigd zijn om hem zo maar onmiddellijk in zijn assortiment op te nemen. Voor de adverteerder is het dus ook een fac tor dat hij in de eerste plaats distri butie moet verwerven. Jawel. Weet je hoe ik op die advertentie reageer de? Waar moet ik de prachtige, ge rijpte, bedauwde, doorschijnende maar in geen geval doorzichtige fles kwijt waarin Bokma zijn nieuwe jonge korenwijn levert? Ik dacht, in de ijskast. Maar is het geen zonde dat uitgesproken strenge silhouet, de kerkraamachtige bochten in de schouders, het ergonomisch perfec te glaswerk aan de blik te onttrek ken. Op het Japanse keukentafeltje dan maar? Of op de draadglazen schrijftafel. De eikehouten deken kist wellicht? Smaakt hij ook an ders? Ja. Hij heeft duidelijk meer body dan de gewone jonge Bok ma. Hij is inderdaad, ja scherper is het goede woord niet, maar gepro nonceerder van smaak en geur. Het is echt anders. En dat is ook alweer een trend. 26

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 26