is mooi meegenomen" Afbetalen Studieboeken "iets moest doen". Haar vader werkt bij de museum opslag en stelde voor om te helpen bij de werkzaamheden in het mu seum. "Ik ben hier nu bijna vier weken en vind het nog steeds ontzettend leuk. Je moet je een grote zolder voorstellen met veel materiaal. Veel daarvan is nog niet uitgepakt en geïnventariseerd. Fles jes, boeken, reclamemateriaal en brie ven; je komt echt van alles tegen. Zo kwam er deze week een catalogus uit de vorige eeuw boven water", vertelt Natas- ja enthousiast. Over het waarom van haar vakantiewerk is zij heel duidelijk. "Ik had nu lang vrij en heb geld nodig om goed op vakantie te kunnen. Want het gaat straks op het strand in Mallorca allemaal in een klap op." Of ze de volgende vakantie weer van de partij is? "Misschien kom ik hier wel weer terug. Er is in ieder geval nog genoeg uit te pakken. Maar administra tief werk lijkt mij ook wel leuk omdat ik na de zomer naar de m.e.a.o. ga. Ik kan dan meteen wat praktijkervaring op doen", aldus Natasja Sinkeldam. Voor de uit Zoeterwoude afkomstige André Doelman was praktijkervaring het belangrijkste. Hij heeft in 1986 al eens bij zijn vader op de afdeling verpak kingstechnologie van HTB gewerkt. "Ik heb daar toen een toonkamer ingericht. De afgelopen drie weken heb ik bij het HTB-constructiebureau gewerkt zo kon ik eens nagaan of ik het werk als teke naar leuk vind." André volgt aan de m.t.s. de studierichting werktuigbouw kunde en kan zich daar specialiseren tot werktuigbouwkundig-tekenaar. "Bij het constructiebureau zijn veel zogenaamde leidingschema's. Deze tekeningen van de leidingen zijn in de loop der jaren nog al eens aangepast en uitgebreid. Op sommige tekeningen zie je door de bomen het bos niet meer. Ik heb daar nieuwe leidingschema's van moeten ma ken en heb zo kunnen zien wat een con structeur doet." En, beviel het? "Het heeft z'n leuke en minder leuke kanten", reageert hij diplomatiek. Heineken is hem goed bevallen. "Ik moet volgend jaar op zoek naar een stageplaats en zal zeker eerst eens bij Heineken langs gaan. En dat niet alleen omdat het om de hoek is", aldus André Doelman. Voor de 16-jarige Bob Keiler schiet er de ze zomer weinig vakantie over. "Ik werk in totaal zes weken om mijn brommer af te betalen. Er blijft dan nog maar weinig tij d over om op vakantie te gaanIk moet trouwens ook nog geld achter de hand houdenwil ik met die brommer kunnen Frank Dousi blijven rijden." De uit Ede afkomstige Bob werkt voor het tweede jaar tijdens de zomervakantie bij Vrumona. Zijn va der werkt daar als machinebediende in de bottelarij. Evenals vorig jaar heeft de v.w.o.-scho lier de koffie-automaten onder zijn hoe de. Dagelijks controleert hij deze appa raten, maakt ze schoon en vult ze bij. "Het is leuk en zelfstandig werk. Ik be gin 's morgens om 7.00 uur en ben om 15.30 uur klaar. In die tussentijd kan ik mijn werk zelf indelen en dat is prettig", aldus Bob. Bob Keiler In de Bossche brouwerij werkt de 18-jari- ge Frank Dousi. Samen met zijn broer Jacques werkt hij voor vier weken op de bottelarij, waar hun vader groepsleider is. Het is inmiddels Franks derde vakan- tiebaan bij Heineken. "De andere jaren heb ik in de lager- en gistkcldcrs gewerkt omdat ik vanwege mijn leeftijd nog niet in de ploegendienst mocht meedraaien. Nu ben ik 18 jaar en werk ik vier weken als produktiemedewerker in de ploegen dienst." Het werk bevalt hem goed en hij kan het geld bovendien goed gebruiken voor het komende schooljaar. "Ik ga nu beginnen aan het tweede jaar energie-techniek aan de m.t.s. Het geld heb ik nodig voor de vele studieboeken die ik moet aan schaffen. En het is vakantie, dus er gaat wat meer geld op aan leuke dingen", al dus Frank. Geen een Bij de GWN in Zoetermeer treffen we een heel ander beeld. Navraag bij de plaatselijke personeeldienst levert een complete verrassing op. "Vakantiewer- kers leuk onderwerp, maar wij heb ben er geen in huis", zo verklaart de heer J. Schotgerrits. Hij begrijpt onze ver wondering. "Wij hebben niet echt te ma ken met een veel grotere produktie-acti- viteit, zoals een brouwerij die in de zo mermaanden kent. In de produktie- planning wordt rekening gehouden met de vakantiemaanden. Het is dusdanig te organiseren dat we geen extra mensen hoeven in te zetten", zo verduidelijkt hij de situatie. Is er dan geen enkele vakantiewerker te bespeuren bij de GWN? "Incidenteel springt er natuurlijk wel eens iemand voor een paar dagen bijmaar zulke uit zendkrachten zijn er door het jaar heen ook wel. Er werkt nu een vakantiehulp in de kantine. Heeft u een momentje, dan zal ik eens even voor u kijken. he laas, ze is al weer weg", klinkt het aan de andere kant van de lijn. Op vakantie waarschijnlijk. 19

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 19