Een man wiens handen niet verkeerd staan De hobby van J. Sieders Niet lang nadat de handelsmaatschappij J. A. van Olffen zich in Hattem vestigde, trad de heer J. Sieders bij dit bedrijf in dienst. Een bedrijf, dat beter bekend stond als "De Zwar te Kip". Negenentwintig jaar lang werkte de heer Sieders als chef van de technische dienst bij Van Olffen, dat inmid dels sinds 1972 tot het Heineken concern behoort. Het is dus niet verwonderlijk dat de hobby van de heer Sieders in de technische hoek moet worden gezocht. Hij maakt name lijk miniatuur-stoommachines. beert te krijgen. Improvisatie is daarbij heel belangrijk. De messing ringen die worden gebruikt voor het omzomen van een gat in een zeildoek, kunnen bijvoor beeld prima dienen als wieldoppen. Zo zijn vele voorwerpen in het huis van de familie Sieders een tweede of derde le ven begonnen. Is het niet in de driewie lers of surfwagens voor de (klein) kinde ren, dan is het wel in een van de vele stoommachines die hij heeft gemaakt. Miniaturen uit vroeger dagen Zestien stoommachines heeft de heer Sieders in totaal. Zij staan te pronken in een aparte kamer, als was het een "show room". De machines zijn via een uitge breid leidingnet aangesloten op de com pressoren, beneden in de schuur. "Een daarvan heb ik zelf gebouwd, met be hulp van oude vrachtwagenonderdelen. Ik heb wel een stoomketel, maar het is nogal lawaaiig om de machines echt op stoom te laten werken. Daarom lopen ze nu op perslucht." Bij sommige modellen staat aangegeven Toen in april 1983 de vestiging in Hattem werd gesloten, betekende dat voor de heer Sieders dat hij op 62-jarige leeftijd ophield met werken. Hij was altijd al ie mand geweest die slecht kon stilzitten. Toch was hij zich er goed van bewust dat er veel vrije tijd te vullen is na een (ver vroegde) uitdiensttreding. 'Zoek een hobby' is dan ook zijn welgemeende ad vies aan alle gepensioneerden of mensen die binnenkort met werken ophouden. "Er zijn tegenwoordig zoveel cursus sen.... een cursus handenarbeid kan ie dereen volgen. En heb je echt twee lin kerhanden, ga dan iets anders doen. Postzegels verzamelen bijvoorbeeld. Er is altijd wel iets te verzinnen." Mevrouw Sieders is het van harte met haar man eens. "Ik vind het heel gezellig dat hij thuis is. Maar het zou niet goed zijn als je niet allebei je eigen gang kunt gaan. Als je soms hoort dat een man de hele dag in een stoel zit en zich met de huishouding gaat bemoeienDat is voor beiden niet prettig." Liever zelf maken Natuurlijk leeft mevrouw Sieders mee met de hobby van haar man. Ze gaat mee naar rommelmarkten, bezoekt sa men met hem hobbybeurzen en stoom- dagen en denkt na bij alle voorwerpen die ze ziet, of haar man die wellicht kan gebruiken. Het echte bouwen van de stoommodellen wordt natuurlijk door de heer Sieders zelf gedaan. Aanvankelijk maakte hij allerlei houten voorwerpen: theelichtjes, tafels, lampen. Speciaal daarvoor kocht hij een kleine draaibank later gevolgd door een metaaldraaibank. Zijn hobby begon met de aanschaf van een bouwpakket voor een stoommachi ne. De heer Sieders had slechts drie da gen nodig om de machine in elkaar te zet ten. Dat gaf niet zoveel voldoening. Daarom besloot hij in het vervolg niet meer met bouwpakketten te werken maar de stoomapparaten geheel zelf te maken. De tekeningen hiervoor haalt hij meestal uit "De Modelbouwer", een tijd schrift waarop hij geabonneerd is. Die te keningen laat hij vergroten, waarna hij het benodigde materiaal bij elkaar pro hoe de naam van het orgineel luidt en waar dit zich bevindt. "De Oldemachi- ne" luidt het opschrift bij een kopie in mi niatuur van de stoommachine in het ge maal van Mastenbroek, dat uit 1856 da teert. "Deze werkt op kleppen" voegt de heer Sieders er trots aan toe. "Ik ben er circa vier maanden mee bezig geweest." Ook de "Balans" stoommachine die tot 1870 in gebruik was voor het draineren van kolenmijnen, is een van de pronk stukken uit de collectie. Binnenkort krijgt nog een ander model een plaatsje in de showroom. Het is een kopie van een Engelse stoombrandspuit, een voertuig uit omstreeks 1860. Het is het moeilijkste model dat de heer Sie ders tot nu toe heeft gemaakt, alleen al omdat hiervoor geen uitgebreide teke ningen bestonden. Als het af is, krijgt het voorlopig een ereplaatsje in de huiska mer. Met zijn schitterende messing ("een heel fijn materiaal; wanneer iemand iets over heeft, houd ik me aanbevolen") en beukehouten onderdelen wordt het on getwijfeld een blikvanger.

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 16