"Geslaagde proef en gemaakte afspraken rechtvaardigen invoering." Van Breemen (Vrumona): PET-FLES KAN LANDELIJKWORDEN INGEVOERD Wie ooit in België, Frankrijk of Engeland is geweest heeft haar wel eens gekochtof in ieder geval in handen gehadde PET-fles. PETstaat voor polyethyleen teraftelaat. Dit po lyester materiaal wordt in het milieu niet afgebroken. Eind jaren '70 werd de fles in ons land geïntroduceerd maar van wege bezwaren van vele kanten bp een laag pitje gezet'. Zolang er geen sprake van een goed re tour- en recyclingsysteem was stond de overheid negatief tegenover invoering van de PET-fles. De frisdrankenindus trie heeft daarom gewacht met de lande lijke invoering tot er sprake is van een goed systeem. Nu het systeem een feit is en direct betrokkenen er hun goedkeu ring aan hebben gegeven, is de verkoop van frisdrank in de nieuwe verpakking landelijk gestart. Ondanks een geslaagde proef met dit sys teem en de door milieu-minister Nijpels goedgekeurde 'spelregels' is niet ieder een blij met de komst van de lichtgewicht fles. Milieu- en consumentenorganisa ties hebben kritiek op het ingevoerde re- tour-en recyclingsysteem. De heer R.van Breemen, Senior Pro duct Manager bij Vrumona, was nauw betrokken bij de voorbereidingen en in troductie van de PET-fles voor de Vru- mona-merken Pepsi-Cola, Seven Up en SiSi. Over de kritiek zegt hij: "Nederland is geen eiland. In verschillende EEG-lan- den is de fles wel ingevoerd. Zouden wij in Nederland langer wachten met de in voering van de PET-fles dan komen de flessen binnenkort op grote schaal uit het buitenland. Dan kun je met recht spre ken van een bedreiging voor het milieu. Daarom hebben wij nu regels opgesteld voor de inzameling en verwerking van de flessen en is het nu verantwoord ze ook zelf op de markt te brengen. - Wat is er in die bijna tien jaar gebeurd waardoor fitsdrank nu wel in de PET-fles wordt aangeboden? "De frisdrankindustrie en de levensmid delenhandel hebben de verkoop toenter tijd op een laag pitje moeten zetten om dat er geen afspraken bestonden over de inzameling en de verwerking van de fles sen. En die afspraken zijn er nu wel. Fabrikanten en importeurs zijn verplicht op de etiketten de tekst "Terugbrengpre- mie voor hergebruik 10 cent" te vermel den. De handel mag uitsluitend flessen met dat opschrift verkopen en moet deze ook weer van de consument terugne men. De consument ontvangt bij inleve ring van de lege PET-fles een premie van 10 cent. De industrie heeft een recycling- fonds opgericht dat voor de financiële af wikkeling zorgdraagt en indirekt ook voor de inzameling en verwerking van de flessen verantwoordelijk is." Dubbeltje - Op dat nieuwe fenomeen terugbrengpre- mie bestaat nogal wat kritiek. De milieu- en consumentenorganisaties voorspellen dat de consument het inleveren van de fles in ruil voor tien cent een eerste keer graag pro beert. Na een aantal keren zal die moeite voor een dubbeltje niet meer worden geno men en zal de vuilnisemmer snel worden geopend voor de onbreekbare fles zo wordt verondersteld. Van Breemen: "De proef die begin vorig jaar in Amersfoort en omstreken is ge houden, toonde juist het tegendeel aan. Na vier maanden werd bijna 71 procent van de verkochte flessen weer ingele verd. Uit tussentijdse metingen bleek dat percentage alleen maar toe te nemen en veel PET-gebruikers leverden ook na de eerste keer de flessen weer inWij vin den dat aan de consument een fles waar voor belangstelling bestaat, aangeboden moet kunnen worden. Die belangstel ling bestaat omdat de PET-fles voor de consument een aantal voordelen heeft. Zij is vele malen lichter dan de glazen fles bevat tegelijkertijd meer frisdrank en levert daardoor ruimtebesparing op. Dezelfde voordelen gelden bij het trans port van de PET-flessen naar de handel Ondanks het feit dat er nu deugdelijke afspraken zijn gemaakt (een zogenaamd convenant is ondertekend), zal de groei in de loop van 1987 zeer geleidelijk verlo pen. Van Breemen hierover: "De levens middelenhandel zal deze nieuwe fles in de loop van 1987 in haar assortiment op nemen en in het horecakanaal is er nau welijks of geen sprake van interesse." - Het nadeel lijkt dus de eenmalige bruik baarheid? "De huidige PET-fles kan inderdaad maar een keer worden afgevuld. Als de fles leeg is, kan zij scheuren en het mate riaal kan niet tegen het hete water waar mee het wordt gewassen voordat er op nieuw frisdrank in komt. De fles zou een retoursysteem niet overleven. De ontwikkeling is echter niet te stuiten: na de eenmalige PET-fles wordt nu inter nationaal gewerkt aan de ontwikkeling van een hervulbare kunststoffles die de voordelen van een retourfles en de een malige kunststoffles combineert. Waar uit eens te meer blijkt dat de frisdranken industrie zeer dynamisch en vernieu wend is", aldus de heer Van Breemen. 10

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 10