Een bevredigend jaar voor de onderneming De omzet in 1986 is, net als vorig jaar, gestegen met 4,4%In guldens is de omzet over 1986 6.684 miljoen. Ook de netto winst steeg het afgelopen jaar met 7,5% tot 285 miljoen. De omzetstijging wordt vooral toegeschre ven aan hogere bierverkopen en aan de wijzigingen in de omvang van de consolidatie, onder meer het feit dat de Spaanse deelneming El Aguila S. A. nu volledig in de con- cerncijfers is opgenomen. Het afzetvolume kon worden vergroot. Hogere verkopen in Europa en de Verenigde Staten droegen bij aan de groei. In 1986 werd onder toe zicht van Heineken 42,1 miljoen hectoliter bier geprodu ceerd, een stijging van ruim 6% ten opzichte van 1985. Bij de ontwikkeling van de netto omzet en winst moet ook gekeken worden naar de ongunstige invloed van de valu ta-ontwikkeling. Ten opzichte van de valuta in een groot aantal landen waar Heineken belangen heeft, is de gulden, vergeleken met 1985, in waarde toege nomen. Omzetten en resultaten die door onze buitenlandse deelnemingen op de lokale markt behaald worden, staan, als ze uitgedrukt worden in gul dens, onder druk. Ook de export on dervindt aan de opbrengstenkant nade len van de sterke gulden.Daar staan echter voordelen tegenover door kos ten die eveneens lager zijn door de har de gulden en de laatste inflatie in Ne derland.Ook in 1986 is het beleid van de onderneming gericht geweest op verdere uitbouw van de positie als één van de grote brouwerij-concerns ter wereld. Het zwaartepunt lag hierbij in 1986 in Europa. Produktontwikkeling krijgt binnen Heineken voordurend aandacht, versterking van de onderne ming wordt nagestreefd door moderni sering en sanering. In Nederland werd Netto omzet (in miljarden guldens) de nieuwe pilsener Amstel 1870 ont wikkeld, in Spanje werd Adlerbrau als nieuw biermerk op de markt gebracht. Personeel Het aantal medewerkers in dienst van de onderneming is in 1986 vrijwel ge lijk gebleven aan 1985. In 1985 waren 28.410 mensen in dienst van het Heine ken concern; in 1986 waren het er 28.749. De Raad van Bestuur schrijft in het jaarverslag dat de arbeidsver houdingen zich harmonieus ontwik keld hebben. Bij de herstructurering van de brouwerijen in Frankrijk en Spanje werd ernaar gestreefd de gevol gen voor de betrokken medewerkers zo goed mogelijk op te vangen. Mede werking werd gegeven aan het vinden van vervangend werk en een deel van de medewerkers kreeg de mogelijk heid vervroegd met pensioen te gaan. Ook de herstructurering vanVrumona wordt zorgvuldig begeleid. De voort gaande internationale groei en de snel le maatschappelijke veranderingen stellen hogere eisen aan de leiding dan in het verleden. Naast opleiding, trai ning en vorming wordt veel aandacht besteed aan de ontwikkeling van infor matiesystemen ter ondersteuning van management development activitei ten. Europa is nog altijd het belangrijkste afzetgebied voor onze onderneming. In 1986 vond 60,6% van de totale ver kopen van onder toezicht van Heine ken gebrouwen bier in Europa plaats. In maart 1987 heeft het Europese Hof van Justitie bepaald dat de huidige Duitse bierwetgeving ten onrechte wordt gebruikt om import van bier uit andere EG-landen, die niet aan de Duitse voorschriften voldoen, te we ren. Heineken vindt het nu nog niet het goede moment om een beslissing te ne men over mogelijk toekomstige activi teiten op de Duitse markt. Het hele jaar 1986 werd verder gekenmerkt door spanningen op handelspolitiek gebied tussen de EG en deVS. Geluk kig kon op het laatste moment voorko men worden dat er een handelsoorlog uitbrak. Overigens gaat het niet aan dat problemen van algemene interna tionale handelspolitiek afgewenteld worden op de willekeurig gekozen on dernemingen en industrieën. Nederland Bier Het bierverbruik is in 1986, met name als gevolg van het mooie zomerweer, gestegen. Het bierverbruik per hoofd van de bevolking nam iets toe tot 85,9. De stijging van de totale markt was on geveer gelijk verdeeld over de thuisver- bruik- en de horecamarkt. Teleurstel ling is er over de overheidsnota 'Alco hol en samenleving", waarin geen on derscheid gemaakt wordt tussen ver antwoord gebruik en misbruik van al coholische dranken. Personeel onderverdeeld naar regio (In aantallen) Verkopen van onder toezicht van Heineken gebrouwen bier (in miljoenen hectoliters) 1982 1983 1984 1985 1986 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 6.187 Nederland 674 Westelijk Halfrond 4.094 Azië/Australië/Oceanië 6.693 Afrika 11.101 Overig Europa 3

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 3