Hoe denkt Nederland over maatregelen tegen alcoholgebruik? coholgebruik (STIVA) best aan een dergelijk onderzoek zal willen meewer ken en bijdragen. Nu zal er een maatre gel worden genomen die de keuze van de klant beperkt, de industrie in zijn concurrentiemogelijkheden afremt en een vrije markt van vraag en aanbod bemoeilijkt." "Daarnaast zal deze maatregel ook nog andere negatieve effecten hebben. Wij zijn er bijvoorbeeld van overtuigd dat de reclamebestedingen in de ge drukte media voor een belangrijk deel zullen wegvallen. De alcoholproduce- rende- en importerende bedrijven zul len zich op andere reclame-uitingen gaan richten, zoals evenementen en sponsoring. Zij zullen toch moeten proberen de consument te bereiken. Ons advies zou zijn om eens een be hoorlijke kosten/baten-analyse te ma ken en tevens om op een wetenschap pelijke wijze naar een oorzakelijk ver band te zoeken." U bent het niet eens met de uitgangspun ten van WVC. "Wij zijn het er niet mee eens dat het beleid gericht moet zijn op verminde ring van gebruik. Misbruik maakt slachtoffers. Dat moeten we tegen gaan. Daar moet het beleid op gericht zijn. Een op alcoholmisbruik gericht beleid is absoluut noodzakelijk. Ook vanuit ons eigen belang geredeneerd, is alcoholmisbruik slecht voor het ima go van onze produkten. Wij zullen er daarom graag aan meewerken om een op misbruik gericht beleid uit te voe ren. Wil je daadwerkelijk iets doen, dan kunnen praktische maatregelen uitkomst bieden." Alcohol en verkeer "We denken bijvoorbeeld aan alcohol en verkeer, strengere controle en stren gere straffen, hogere boetes en intrek ken van het rijbewijs. Alcohol en ver keer gaan niet samen. Vaak wordt er schade aan derden berokkend die on herstelbaar is. Dit vinden wij onver geeflijk; daar horen strenge straffen bij. Maak het tevens onmogelijk om al cohol langs snelwegen te kopen. Ook dat vermindert de kans op ongeluk ken." Alcohol en vandalisme "Wat betreft alcohol en vandalisme: wij pleiten voor strengere straffen (boete) voor herrieschoppers en men sen die eigendommen van anderen ver nielen Of nog erger: anderen in elkaar slaan of verwonden." Alcohol en jeugd "Veel mensen weten niet eens wat de gevolgen zijn van overmatig gebruik van alcohol" vult de heer Van Rossum aan. "Velen weten niet dat in een glas bier, een glas wijn, een glas jenever et cetera, dezelfde hoeveelheid alcohol zit. Dat je lichaam één a twee uur no dig heeft om de alcohol van één con sumptie af te breken. Wij denken dat het heel nuttig zal zijn om goede voor lichtingscampagnes te starten voor de jeugd; om hen op de scholen te vertel len wat de gevaren zijn. Ook voor an dere specifieke groepen zoals zwange re vrouwen, verkeersdeelnemers en bejaarden zou het goed zijn om specia le voorlichtingscampagnes te maken. Wij hebben via STIVA de regering aan geboden om 10% van ons reclamebud get voor dit soort activiteiten ter be schikking te stellen. Zoals u weet star ten wij als Heineken intern ook een voorlichtingscampagne alcohol en werk omdat wij vinden dat ook deze twee zaken niet bij elkaar passen." Alcohol en reclame Oostra: "Wij zijn bereid in onze recla me-uitingen te vertellen wat de gevol gen zijn van alcoholmisbruik teneinde een verantwoord gebruik van dit "ge notsmiddel" te bevorderen. Daarnaast tingbeleid terwijl het daarnaast de con sument moeilijk wordt gemaakt om van zijn drankje te genieten, doordat de prijs ervan omhoog gaat.Terwijl dat helemaal niet nodig is." Als je naar de gevolgen van alcoholmis bruik kijkt, dan wordt vaak de vraag ge steld 'heb je als alcoholproducent geen boter op je hoofd?' Oostra: "Het is geen goede veronder stelling te denken dat de alcoholprodu centen voorbijgaan aan de discussie die er is over alcoholgebruik en -mis bruik. Wij kennen onze maatschappe lijke verantwoordelijkheid en zijn fel gekant tegen misbruik. Alcohol is een genotsmiddel zoals de wet dat zo mooi zegt en dat moet het blijven ook. Alle negatieve zaken die met misbruik te maken hebben willen wij bestrijden. Verwachting in zeer veel tamelijk veel Strengere straffen voor vandalisme en criminaliteit waarbij alcohol een rol speelt 74 87 Voorlichting over alcoholgebruik 71 95 Beperken van alcohol in treinen, sport kantines, stadions en openbare gebouwen 69 82 Tegengaan van alcoholgebruik op school en werk 67 91 Een sterke prijsverhoging 42 42 Verhogen van de leeftijdsgrens 29 57 Verbod op alcoholreclame 26 46 Bron: projectgroep Alcoholvoorlichtingsplan WVC willen we meewerken aan een herfor mulering en het aanscherpen van be staande reclamecodes." Alcohol en gedragsregels "We zijn vóór zelfregulering van de in dustrie en handel ten aanzien van ge dragsregels in stadions, sportkantines en horecabedrijven. En we willen ons ook houden aan gedragscodes ten aan zien van verkoopmethoden." Wat zullen volgens u de gevolgen van dit door WVC voorgestelde beleid zijn? "Om het simpel te zeggen: de industrie wordt onnodig beperkt in zijn marke- Misbruik van alcoholhoudende dran ken tast ons imago aan en stelt ons in een verkeerd daglicht." "Daarnaast hebben we ook een puur economisch belang. Wij zijn meer ge baat bij iemand die z'n leven lang ons produkt normaal gebruikt dan bij een zware drinker die we na z'n 35ste als klant verliezen. Concluderend kan worden gezegd dat er maatregelen genomen kunnen wor den die het misbruik tegengaan maar het verantwoorde gebruik niet. En 97% van de bevolking weet goed om te gaan met alcohol." 19

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 19