AKZOO 0 HELPEN MAAK U WEET-HOt 'T/s IN EEN 6KOOT e bij Heineken den om allereerst naar de eigen "win kel" te kijken en niet te veel ineens te willen. Rode draad in de plannen is de verbetering van de onderlinge commu nicatie. Men spreekt af op welke wijze men elkaar gaat informeren, er wor den afspraken gemaakt over werkover leg, periodieke gesprekken, nieuws brieven enz. Verschillen zijn er ook: de ene afdeling is bezig met een langere termijnplanning, houdt zich bezig met de grote lijn, terwijl een andere afde ling heel concreet bezig is met een zeer praktische aanpak. Een aantal afdelin gen was al enige tijd bezig te kijken waar en hoe het beter kan. Voor som mige is het al duidelijk een onderdeel van het dagelijkse werk. Uitenbroek: "We voeren met alle afde lingshoofden gesprekken over de kwa liteitsplannen; waarschuwen als er ons inziens te veel hooi op de vork wordt genomen. Na de zomer volgen voort gangsgesprekken over wat bereikt is, en worden eventueel nieuwe afspraken gemaakt. We zien onze positie meer als praatpaal, adviserend dan dat we echt controle uitoefenen. Van belang is dat iedereen de tijd krijgt om z'n plannen te ontwikkelen. In de komende jaren zal iedereen -en alles- op kwaliteit ge richt zijn." Kritisch zijn Hinze: "We moeten af van te veel regel tjes, van te veel bureaucratie, terwijl de kwaliteitscampagne bovendien be nadrukt dat we zorg voor elkaar moe ten hebben. Erg belangrijk is hoe je met elkaar omgaat; dat je respect voor elkaar hebt. Tegelijkertijd mag je best kritisch zijn, zeker ook ten opzichte van de leiding. Iedereen moet persoon lijk aanspreekbaar, dus verantwoorde lijk, zijn voor hetgeen hij of zij doet. Door je afspraken na te komen toon je kwaliteit. En daarna? Wat gaat er hierna gebeuren? Aangege ven is dat het een project van een aantal jaren is. Hinze: "Het houdt zeker niet op bij de ze introductie. We zullen de komende jaren veel aan het kwaliteitsproject moeten doen. Niet in de laatste plaats zullen we moeten proberen te meten of we onze doelstellingen gehaald heb ben." teitsverhaal een modeverschijnsel is, of het een serieus project is dat jaren lang gaat lopen of dat het langzamer hand weer wegebt. Er wordt afwach tend naar de leiding gekekenwat doet de "top" zelf aan kwaliteitsverbete ring. De geloofwaardigheid van de chef, tot en met de directie is erg be langrijk." Rode draad De ingeleverde kwaliteitsplannen zijn van een hoog gehalte. Bijna elke afde ling heeft zich aan de opdracht gehou Zie ook pcig. 15 waar alge meen direc teur Heineken Nederland, de heer A. Oostra en kele binnenge komen sug gesties noemt. 11

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 11