Sinds begin 1987 loopt er bij Heineken Nederland B.V. een kwaliteitsproject. In vorige nummers van Vers van 't Vat heeft u daarover kunnen lezen. Hoe staat het met het kwaliteitsproject? Een gesprek met de twee mensen die belast zijn met de coördinatie en de voortgang, de heer R. Hinze, Personeelszaken bier, en mevrouw P. Uitenbroek, die als speciale opdracht het begeleiden van de kwaliteitscampagne heeft. Zo werken w< De kwaliteitscampagne kent 2 concrete activiteiten: de kwaliteitsplannen die per afdeling worden gemaakt en individuele suggesties die aan de heerA. Oostra, alge meen directeur Heineken Nederland B.V., kunnen worden gestuurd. Aller eerst de persoonlijke suggesties: zijn er veel reacties binnengekomen en -belang rijker misschien- wat is de aard van de reacties? Mening geven De heer Hinze: "Er zijn nu 60 reacties binnen. Elk ingestuurd briefje geeft 2 tot 3 suggesties, zodat je kunt stellen dat er ongeveer 150 ideeën voor kwali teitsverbetering liggen. Opvallend is dat veel medewerkers deze mogelijk heid gebruiken om blijk te geven van hun betrokkenheid bij Heineken. Mensen schrijven dat ze het fijn vinden om voor Heineken te werken; dat ze het waarderen dat gevraagd wordt om mee te denken over de kwaliteit van ons bedrijf." Mevrouw Uitenbroek: "Uit de reacties blijkt ook dat men het vooral ziet als een gelegenheid om je mening te ge ven; om je stem te laten horen. Veel medewerkers hebben de mogelijkheid om een persoonlijke reactie te geven aangegrepen om iets over hun werk omstandigheden, of de sfeer op de af deling te vertellen. Concreet variëren de binnengekomen reacties van opmer kingen over de zorgzaamheid voor el kaar tot schema's die moeten leiden tot verbetering van computersystemen." Uitvoering bij afdeling zelf Alle binnengekomen reacties worden door de heer Oostra behandeld. Iedereen die een suggestie heeft ingestuurd krijgt een persoonlijk briefje. De suggestie wordt behandeld door de verantwoorde lijke afdeling. Dat betekent dat meestal de chef of het hoofd van de betrokken afde ling gevraagd wordt aandacht te besteden aan de binnengekomen reactie. Zowel de heer Hinze als mevrouw Uitenbroek be nadrukken het een goede zaak te vinden dat voor deze lijn-aanpak is gekozen. Hinze: "Ik vind het een goede aanpak, waarbij we niemand passeren en de verantwoordelijkheid daar neerleggen waar hij thuishoort, namelijk bij de af delingen zelf. Natuurlijk willen we wel weten wat er met de suggestie gebeurt. De voortgang moeten we in de gaten houden." Kwaliteitsplannen Naast de individuele suggesties zijn er de kwaliteitsplannen die elke afdeling heeft gemaakt. Hoe staat het daarmee? Hinze: "Wat ons elke keer opvalt als we over de ingeleverde kwaliteitsplannen gaan praten met de leiding van een af deling. is de enorme betrokkenheid van de leidinggevenden. Men heeft in het algemeen z'n medewerkers goed geïnformeerd en gehoord en vervol gens keurig op papier gezet wat er te verbeteren valt. Echt negatieve gelui den zijn er niet." Uitenbroek: "Natuurlijk zijn er wel kri tische, wat afwachtende reacties. Men vraagt zich af in hoeverre het kwali- 10

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 10