BOKMA LEE'I SLUIT OP TERMIJN Begin december maakte de directie van de Gedistilleerd en Wijngroep Nederland bekend van plan te zijn de pro- duktie van Bokma in Leeuwarden over enkele jaren over te brengen naar het bedrijf in Zoetermeer. De vestiging in Leeuwarden zal dan gesloten worden. Zowel de medewerkers als de ondernemingsraad en de vakorganisaties zijn in december van dit voornemen op de hoogte gebracht Op 24 december 1986 heeft de O.R. de adviesaanvraag ge kregen over het voorgenomen besluit. Woensdag 14 januari zijn alle gegevens nogmaals gepresenteerd aan de leden van de O.R. Vervolgens zal de O.R tot een advies over dit onderwerp komen. Over de overbrenging van de produk- tie naar Zoetermeer en de definitieve si iting van Leeuwarden mét de daar- a, n verbonden personele consequen ties worden momenteel gesprekken ge voerd met vertegenwoordigers van het personeel. Uitgangspunt zal zijn dat er geen gedwongen ontslagen zullen val len. Bij Bokma in Leeuwarden werken 36 mensen. De directeur van de GWN, de heerY.H.M.N. Folmer, licht inVers van het Vat het voorgenomen besluit tot verplaatsing van de produktie en de daarmee gepaard gaande sluiting toe. "Vele jaren zijn we met plannen geko men waarin maatregelen werden aan gekondigd die de situatie van de GWN, inclusief de vestiging Bokma, moesten verbeteren. Vaak was een plan na korte tijd al weer achterhaald door nieuwe gegevens en ideeën. De Ondernemingsraad verzocht ons naar aanleiding hiervan eindelijk duidelijk heid te geven over de toekomst van de vestiging in Leeuwarden. Wat betreft het gedistilleerd zitten we al jarenlang in een structureel negatieve markt. In 1984 ging de markt met 9% terug; in 1985 herstelde de markt zich met 1%, maar in 1986 is opnieuw sprake van een teruggang van circa 5% Laat ik duidelijk zijn: het gaat niet al leen om de vestiging Leeuwarden: het gaat om de gehele GWN-organisatie. In ons bedrijf is een groot bedrag geïn vesteerd. Van een dergelijke investe ring mag zeker verwacht worden dat het rendement oplevert. Tot nog toe is het, om wat voor reden dan ook, voor lief genomen dat we onze rendements norm bij lange na niet haalden. Dan komt er een moment dat je je als be drijf moet afvragen of er in de toe komst gekozen moet worden voor an dere investeringen die een hoger ren dement opleveren. De GWN ziet het dan ook als een harde eis dat ons be drijf zich in dit opzicht waar maakt. Hoe pak je dat dan aan? Ten eerste moet je ervoor zorgen dat je produktie zo efficiënt mogelijk is; dat er een goed marketingbeleid gevoerd wordt, al kun je daarvan nooit vantevoren zeggen of dat beleid succesvol zal zijn of niet. We doen aan produktontwikkeling, aan produktvernieuwing, we trekken bui tenlandse gedistilleerd-merken aan, kortom we doen er alles aan de positie van de GWN te verbeteren. Door slui ting van Bokma in Leeuwarden en overbrenging van de produktie naar Zoetermeer zijn we bezig onze organi satie efficiënter te maken. En dat bete kent dat we onze kansen om te overle ven verbeteren, ook al is het marktper spectief niet rooskleurig. De concur rentie onderling verscherpt en ook het voorgestelde verbod op reclame voor alcoholhoudende produkten zal niet meehelpen onze marktpositie te verbe teren." "In Zoetermeer kunnen ongeveer 10 mensen geplaatst worden. Ook in di verse horecagebieden zijn plaatsings mogelijkheden. Op dit moment wordt gekeken wat de mogelijkheden zijn voor de Leeuwarder medewerkers. Hun wensen worden geïnventariseerd. Mijn eerste indruk is dat een groot aan tal van hen gehecht is aan de woonom geving en nog niet veel voelt voor een verhuizing naar een ander deel van het land." De heer Folmer: "Nieuw is dat we na overleg met de ondernemingsraad de organisatie Job Creation hebben inge schakeld. Job Creation zal onderzoe ken wat de mogelijkheden zijn voor vervangende werkgelegenheid. Zo zal het bijvoorbeeld kijken welke bedrij ven in de regio maar ook buiten de re gio medewerkers kunnen gebruiken, wie er geïnteresseerd is in overname van het pand en of dat arbeidsplaatsen voor onze mensen op kan leveren. Het zou kunnen zijn dat Job Creation, af hankelijk van het eerste onderzoek, een actieve bemiddelingsrol hierin gaat spelen. Er wordt dan gekeken naar werkervaring, opleiding, belang stelling, leeftijd en individuele wensen. Ook aan bijscholing wordt aandacht besteed. Dat we een organisatie als Job Creation hebben ingeschakeld is uniek in de Heineken -historie. Ik verwacht zeker geen wonderen maar in een si tuatie als de onze moet je gewoon alle kansen die er liggen wel aangrijpen." De heer Folmer"Aan de onzekerheid bij onze medewerkers in Leeuwarden moet zo snel mogelijk een eind komen zonder dat er overhaaste beslissingen genomen worden. De medewerkers, de O.R. en onsbedrijfzijnerhet meest mee gebaat als er een evenwichtige op lossing uit de bus komt. Voorop staat dat wij op zoek zijn naar alternatieve werkgelegenheid voor diegenen die hun woonomgeving liever niet willen verlaten. Dat gaat boven welke finan ciële afvloeiingsregeling dan ook. Daarmee help je mensen structureel. Dat doe je niet door ze alleen maar een som geld mee te geven. Ik hoop van harte dat wij dit mooie streven in da den kunnen omzetten."

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 6