TWEEDE 30-PALLETWAGEN OP DE WE Eind vorig jaar is door Heineken de tweede 30-pallet- wagen in gebruik genomen. Het is een in Amstel kleuren geschilderde en van schuifzeilen voorziene combinatie van Transportbedrijf Beers uit Vleuten. In december '85 introduceerde Heineken de eerste 30-palletwa- gen op de Nederlandse wegen. Een noviteit in de transportwereld waar tot dan toe een capaciteit van maximaal 24 pallets per combinatie gold. In samen werking met Binfürst Autotransport en Carrosseriefabriek Joost Lamboo ont wikkelde de afdeling Operationele On dersteuning van Physieke Distributie Nederland dit transport. De wagen was mede uniek doordat in de laad vloer kettingen zijn opgenomen. Met die kettingen kunnen de pallets van achteren naar voren èn omgekeerd door de aanhanger en motorwagen ge transporteerd worden. In combinatie met aangedreven rollenbanen biedt dat verregaande mogelijkheden voor geautomatiseerd laden en lossen. De tweede 30-palletwagen is voorzien van nog modernere technieken. Zoals de 'walking-floor'Die bestaat uit twee naast elkaar gelegen banen in de laad ruimte, die om de beurt een stukje ver schuiven. Op die manier schuift de pal let de auto in of uit. De eerste 30-pallet- wagen is voorzien van een opklapbaar deel dat bij het laden en lossen de af stand tussen aanhanger en motorwa gen overbrugt. Bij de jongste transpor treus zal men dat bruggetje tevergeefs zoeken. De trekstang van de aanhan ger is inschuifbaar gemaakt, waardoor de aanhanger tot pal bij de motorwa gen is te brengen en er één laadruimte ontstaat van bijna zestien meter leng te. Techniek De introductie van de 30-palletwa- gens, ook wel aangeduid als groot volu- mevervoer, vroeg om extra technische voorzieningen. Bijvoorbeeld elektro nische ogen aan het einde van de laad vloer. Die ogen zien er op toe dat het transport van de pallets door de combi natie niet constant doorgaat. Anders zou de vracht pardoes op straat belan den als er geen heftruck is om de pal lets van de auto af te halen. Met behulp van een luchtstraaltje worden de ogen in deAmstel-wagen schoon gehouden. Een ander belangrijk aspect bij het groot volumevervoer betreft de lucht- regeling. De twee laadvloeren - van aanhanger èn motorwagen - moeten bij het laden of lossen op gelijke hoog te zijn om het transport van de pallets zonder haperen te laten verlopen. Dat gebeurt door lucht in de luchtvering te pompen, danwel lucht te laten ont snappen. Speciale 'voelers' bij de laatst in gebruik genomen 30-palletwagen zorgen er voor dat dit 'stelwerk' auto matisch gebeurt. Moderniseren Deze moderne voertuigen zijn voorals nog ingezet voor transport tussen de produktiebedrijven - zowel van bier als van fris - en de distributiecentra. Daar naast zijn reeds enkele proefritten uit gevoerd naar afnemers. In de loop van dit jaar gaan enkele vaste vervoerders hun autopark moderniseren, en zullen er nog meer 30-palletcombinaties op de weg komen. Dan zal ook het afleve ren van ons produkt met behulp van groot volumevervoerauto's bij de afne mers een feit worden. De trekstang van de aanhanger is in schuifbaar. De afstand tussen motorwa gen en aanhanger bedraagt 70 centimeter (foto links bovenBij het laden en lossen wordt die afstand teruggebracht tot 20 centimeterffoto rechts boven). Het 15 cm lange uitschuifbare deel in de laadvloer van de aanhanger maakt vervolgens de laad- en losverbinding tussen motorwa gen en aanhanger compleet. 17

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 17