bleek er dan ook totaal geen basis te zijn om tot een gesprek te komen. De projectgroep waarin overheid, be drijfsleven en milieu-organisaties pra ten over een convenant (bindende overeenkomst) over cadmium, werd geleid door het Ministerie vanVROM. Ik ben van mening dat de overheid in deze zaak te weinig als coördinator is opgetreden; waardoor de zaak ver traagd werd. Gevolg is dat er een over eenkomst tussen ons en de milieu-orga nisaties ontstaan is en er nog geen con venant is." Taak overheid Warns: "De overeenkomst die nu tus sen Heineken en ons getekend is, had door de overheid geïnitieerd moeten worden. Door het trage optreden van de overheid en een instelling die er op neerkomt dat je als overheid het ieder een naar de zin wilt maken, zijn we uit eindelijk tot deze oplossing gekomen. De overheid wilde wel, maar ze had er eerder mee moeten komen. Wel denk ik dat juist de overheid verplicht is de volledige verantwoordelijkheid te ne men voor een zo ernstige zaak als mi lieuvervuiling. De milieu-organisaties zijn voor een dwingende regelgeving. We juichen een algemene maatregel van bestuur waarbij het gebruik van cadmium aan banden wordt gelegd, toe." Serieus nemen Oostra: 'Tk vind het jammer dat er veel tijd en énergie in het gezamenlijk overleg over een convenant is gestoken zonder dat het resultaat had, nee zelfs leidde tot een reeks misverstanden. Deze overeenkomst had zeker eerder kunnen worden getekend. Ik ben er van overtuigd dat op basis van vertrou wen en op basis van persoonlijke con tacten de overeenkomst uiteindelijk nog heel snel tot stand is gekomen. In het café bij elkaar zittend bleken we snel tot zaken te kunnen komen. Zon der wederzijds vertrouwen was er nooit iets tot stand gekomen. Het is heel goed mogelijk dat het wantrou wen van de milieuorganisaties ont staan is doordat in het verleden het be drijfsleven hen lange tijd niet au se- rieux heeft genomen." Eigen verantwoordelijkheid Wat ik me toch wel afvraag is waarom jullie ons, publicitair gezien, wel aan pakken maar de kunstmestindustrie die jaarlijks het milieu met 25 ton cad mium vervuilt, ongemoeid laten. Die tonnen komen notabene rechtstreeks in de bodem terecht." Warns: "Via het Watertribunaal hebben we enige tijd geleden het kunstmestgebruik al aan geklaagd. Maar ik geef toe dat het deels een politiek spel is. Ik ben van mening dat we ons niet bijvoorbaat al moeten neerleggen bij een zg. politie ke onhaalbaarheid. We moeten erop blijven hameren welke gevolgen scha delijke stoffen op ons milieu hebben. Bedrijven wijzen volgens mij te snel naar een nog grotere boosdoener maar u zult het met me eens zijn dat elk be drijf ook daarin z'n eigen verantwoor delijkheid heeft. Dat we Heineken hebben "aangepakt" heeft alles te ma Andere benadering "Wij staan niet direct te dreigen met harde acties. Milieu-organisaties heb ben toch ook voor een andere benade ring dan 10 jaar geleden gekozen. Wij kijken wie we tegenover ons hebben zitten en hoe we onze opponent het beste kunnen aanpakken om ons doel te bereiken. Onze oproep tot een ko persstaking (in november) is volgens mij wel degelijk van invloed geweest op de gesloten overeenkomst." Gevoelig voor mening consument. Oostra: "Ik denk niet dat de boycot-ac tie op zich rechtstreeks tot dit resultaat heeft geleid. Uiteraard zijn we wel ge voelig voor de meningsvorming erom heen. We zijn een op de consument ge richt bedrijf en door zo'n actie wordt de consument beïnvloed. Een indirect gevolg van de boycot en de overeen komst is wel dat Heineken in het ver volg meer contacten zal onderhouden met milieugroeperingen." Warns: "Ik hoop dat Heineken de milieubelangen beter in het oog zal houden. We gaan nu in het overleg over een convenant de andere bedrijven benaderen om te proberen tot een overeenkomst te ko men." ken met de vernieuwing van het krat- tenpark. We hebben ervoor gestreden dat er géén cadmium gebruikt zou gaan worden. Maar op een zeker mo ment sta je wel voor een voldongen feit. Dan kan je als een boos kind in de hoek gaan zitten mokken omdat je je zin niet hebt gekregen, maar beter is om realistisch te blijven en te kijken wat je alsnog aan resultaat kunt boe ken. En dat is de huidige overeen komst geworden. Het ene bedrijf heeft een schop nodig, het andere een schou derklopje om aan de onderhandelings tafel te willen gaan zitten." 15

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 15